Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή άσκησης επαγγελμάτος


Recommended Posts

Φίλε rigid_join, η ευγένεια που σε διακρίνει εδώ σε διακρίνει και στην επικοινωνία με τους πελάτες;

Σχετικά με την διαγραφή από το ΤΕΕ:

 

http://4.bp.blogspot.com/_p_-va1nbhpA/R31jz6V1ZFI/AAAAAAAAAAU/_WGgGyuSDmo/s1600/TEE%5B2%5D.GIF

 

Επιτρέπεται η διαγραφή όσων ασκούν διαφορετικό επάγγελμα από του μηχανικού (και είναι ασφαλισμένοι και σε άλλο ταμείο) ή είναι χρόνια στο εξωτερικό.

ΔΕΝ επιτρέπεται η διαγραφή σε όσους ασκούν το επάγγελμα του μηχανικού στο Δημόσιο καθώς και σε όσους έχουν οικονομικές εκκρεμότητες με το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έμαθε κανεις πως θα γινετε η 3ετής αναστολή του επαγγέλματος μετά την νέα απόφαση που έλαβε το ΤΕΕ?

Edited by αρτ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

'"Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι αν μπορει καποιος που εχει κανει διακοπη επαγγελματος να υπογραψει μελετη που αφορα ΔΙΚΗ του ιδιοκτησια ή συγγενη πρωτου βαθμου ( σύζυγο, μητερα, αδερφια, τέκνα). Ευαριστω εκ των προτέρων! "

 

'Ε όχι βέβαια! Παρακαλώ εκ των υστέρων!

 

Υ.Γ. χρόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε μαγκες, τοσες περιπτωσεις ξερω που μπαινει η σφραγιδα και δεν κοβεται τιποτα, ναι οκ ηθικα δεν μπορεις αλλα στην πραξη μπορει.

 

Λες και εκοψε ποτε μηχανικος τιμολογιο στη μανα του. Θα μας τρελανετε

Edited by TolisDim
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μελετη απο μελετη διαφερει. Μελετη που περναει απο πολεοδομια προφανως δεν σφραγιζεις οταν κλεισεις βιβλια. Καμια πυρασφαλεια οκ. ΥΔΕ οκ αλλα με ρισκο, γιατι δηλωνεις αριθμο ΑΠΥ/ΤΠΥ στην υδε.

Οπως λενε οι ξενοι: proceed at your own risk

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που έκανα Αφορά Μελέτες που δεν χρειάζονται Φορολογικά ή Αμοιβές στην πολεοδομία ή αλλού. Δηλαδη τοπογραφικό αγροτεμάχιου ή κάτοψη ΔΙΚΗΣ μου ιδιοκτησίας με στόχο κάποιο συμβόλαιο για ΔΙΚΗ μου χρήση, και μένοντας συνεπής στην ετήσια συνδρομή μου στο ΤΕΕ. Τελικά λοιπόν σας ενημερώνω, μετά από δικό μου ψάξιμο και για κάθε ενδιαφερόμενο οτι ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ. α) Δε χάνεις την ιδιότητα του μηχανικού αν κανεις διακοπή επαγγέλματος και β) δεν θα σε τσεκάρουν αν κόβεις δελτίο παροχής στον... εαυτό σου. Μετά απο 11 χρόνια στο ελευθερο επάγγελμα δεν με πιάσανε φιλοδοξίες να δουλέυω "μάυρα" απλά να ασχολήθω με τα περιουσιακά μου μιας και δεν υπάρχουν δουλειές...

 

Υ.Γ. Καλή τύχη σε όλους!

Edited by yannis_stavr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα σε όλους.

 

Εγώ θα ήθελα να ξέρω το εξής, αν κάποιος (που μάλλον θα πρέπει να είναι μάγος...) γνωρίζει:

Υποθετικό σενάριο.

Δουλεύεις σε εταιρεία, σα μηχανικός, η οποία κατά καιρούς χρειάζεται τη σφραγίδα σου.

Είσαι δελτίο παροχής υπηρεσιών και υπόγραψες σύμβαση με μείωση μισθού που επιβλήθηκε, λόγω κρίσης, κι ότι δεν υπάρχει άλλη δέσμευση με τον εργοδότη σου (π.χ. αν "απολυθείς").

Σφραγίζεις μόνο μελέτες της εταιρείας, από επιλογή, από πίστη, από ανάγκη, από, από......

Υπάρχει σαν πρόταση να σε ασφαλίσουν σα "μισθωτό" με ΙΚΑ, γιατί πονοκεφαλιάζουν να υπολογίζουν τις νέες μηνιαίες εισφορές, και σου ζητούν να κάνεις διακοπή εργασιών στην εφορεία. Προφανώς, αν απολυθείς, ξανακάνεις έναρξη, αλλά όσο είσαι εκεί συνεχίζεις να σφραγίζεις μελέτες για την εταιρεία? με τι καθεστώς? Ή σφραγίζονται οι μελέτες με τη γενική σφραγίδα της εταιρείας? και οι εξειδικευμένες μελέτες, π.χ. ιστορικό κέντρο?

Εγώ ήξερα ότι αν δεν πληρώνεται το ΕΤΑΑ (και, σε τούτη την περίπτωση, πληρώνεται το ΙΚΑ), δεν μπορείς να σφραγίσεις.

 

Έβαλα πολλά, ε?

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, με τα νέα δεδομένα, δεν υπάρχει ΙΚΑ, ΕΤΑΑ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ παρά μόνο ΕΦΚΑ σε κάθε περίπτωση και για όλους.

 

Πιστεύω όλοι συμφωνούν, ότι αν έχεις να διαλέξεις μισθωτός σε εταιρεία ή μόνιμος με μπλοκάκι, πολύ καλύτερα σαν μισθωτός.

 

Για το θέμα της σφραγίδας, άποψή μου είναι ότι εφόσον είσαι μέλος ΤΕΕ, έχεις δικαίωμα άσκησης επαγγέλματος μηχανικού, άρα μπορείς να έχεις σφραγίδα και να σφραγίζεις, ανεξάρτητα αν είσαι μισθωτός ή ΕΕ. Δεν μπορείς να σφραγίζεις όπου απαιτείται ύπαρξη ΑΠΥ (ΥΔΟΜ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.