Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτίσμα προ '83 για νομιμοποίηση


Γιάννης

Recommended Posts

Σε καταλαβαίνω που τα έχεις πέξει γιατί θέλω και εγώ να νομιμοποιήσω κάτι του πεθερού μου και ψάχνω την πιο ανέξοδη λύση. Προς το παρόν αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι ότι για κτίσματα προ του '83 σε στάσιμους οικισμούς ισχύουν οι διαδικασίες για τα προ του '55. Αν καταλήξω σε κάποιο καλύτερο συμπέρασμα από το ψάξιμο θα σε ενημερώσω.

--------------

Συγνώμη, διόρθωση. Για τα κτίσματα προ του '83 σε στάσιμους οικισμούς σύμφωνα με την εγκύκλιο 128/83 Νόμο 1577/85 και το άρθρο 1 του Ν.720/77 εξαιρούνται της κατεδάφισης εφόσον δεν αντίκεινται στις διατάξεις που ισχύουν σήμερα ή στον χρόνο ανέγερσής τους, απαιτείται οικοδομική άδεια και δεν επιβάλονται πρόστιμα ή ειδική προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Στον υπολογισμό των αμοιβών για την νομιμοποίση κτίσματος προ του ΄83 υπολογίζεται και κάποιο ποσό για το ΙΚΑ. Ισχύει το ποσό αυτό ή το αφαιρώ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουμε κτίριο το οποίο ανεγειρόταν ΄80 - ΄81 με νόμιμη άδεια.

Δεν έχει ποτέ ρευματοδοτηθεί καθότι υπολείπονται λίγες ακόμα εργασίες (κουφώματα, ξυλουργικά).

 

Έχουν πραγματοποιηθεί ορισμένες εργασίες καθ' υπέρβαση της αδείας οι οποίες όμως βάση ΓΟΚ ΄73 νομιμοποιούνται.

Είναι δυνατόν να εξαιρεθούν με το άρθ. 8 του Ν.1512 και ύστερα να νομιμοποιηθούν;

Κατά την καταλητική ημερ/νία (31/1/1983) δεν είχε ρευματοδοτηθεί.

 

Εναλακτική (αλλά ακριβή) λύση μπορεί να είναι με το άρθρο 22; Υπόψην πως οι υπερβάσεις μόνο με ΓΟΚ ΄73 μπορούν να εξετασθούν.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε κάποια εξέλιξη για το παραπάνω αρχικό θέμα του Γιάννη;

Λοιπόν έχω κατοικία κατασκευασμένη το 64. θέλω νομιμοποίηση για να μπορέσω να κάνω προσθήκη κατ υψος.(αν με παίρνει!)

Άρα πάω με τα πριν του '83.

Τι πρόστιμο πληρώνω τελικά; εφάπαξ και διατήρησης;

Πως μπορώ να υπολογίσω το πρόστιμο ώστε ο πελάτης μου να έχει μια εικόνα το τι θα του στοιχίσει το όλο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Brasco γίνονται με ΓΟΚ 73.

 

Ναι, με ΓΟΚ 73.

 

Μπορεί όμως ο ιδιοκτήτης να εκμεταλευτεί τα μικρά πρόστιμα που προκύπτουν όταν έχουμε εξαίρεση με άρθ. 8 του Ν.1512;

 

Ή διαφορετικά:

Ένα ακίνητο, προκειμένου να υπαχθεί στις διατάξεις του Ν.1512, πρέπει να ήταν αποπερατωμένο και να είχε ρευματοδοτηθεί στις 31/1/1983;

Αν ήταν ημιτελές και παραμένει ημιτελές σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Τα πρόστιμα αν αποδείξεις ότι είναι προ του '83 είναι πολύ μικρά και σε συμφέρει στα σίγουρα. Πρέπει να πας για νομιμοποίηση και εξαίρεση από κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη.

Link to comment
Share on other sites

στα αυθαίρετα προ 83 δεν σε απασχολεί η 1η ρευματοδότηση.

 

Ο Φ.Ο. δεν ολοκληρώθηκε ?

 

Αν ναι τότε οι χώροι δημιουργήθηκαν. Όσον αφορά στον χαρακτηρισμό αυτών είναι όλοι Δομ. καθώς δεν υφίσταντο η έννοια Η/Χ με ΓΟΚ73.

 

Άρα ?

 

Δεν μας απασχολεί η μη ολοκλήρωση των οικ. εργασιών καθώς πλέον δεν επηρεάζει πουθενά.

-οι χώροι χαρακτηρίζονται

-ΙΚΑ γιοκ

-αμοιβές γιοκ

-μόνο πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

Άλλη απορία:

 

Σε κτίριο προ του '83 που τμήματά του χρήζουν εξαίρεση με τον 1512 θέλουμε επιπλέον να ρυθμίσουμε αλλαγές χρήσης με τον Ν 3843/10.

Δηλαδή αποθήκες στο υπόγειο έχουν μετατραπεί σε χώρους κυρίας χρήσης όπως και αποθήκη στο δώμα (εμβαδού όμως >12,00 μ², ΓΟΚ/73) έχουν μετατραπέι σε κατοικία.

 

Δηλαδή θα εξαιρεθεί με τον 1512 το επιπλέον τμήμα της αποθήκης δώματος αλλά θα ρυθμιστεί και η χρήση της καθότι δεν είναι πια αποθήκη και έχει γίνει υπέρβαση του νόμιμου όγκου.

 

Θα πρέπει μέχρι τέλος του χρόνου (όπου λήγει και η προθεσμία δήλωσης του Ν 3843/10) να έχει βγει η απόφαση νομάρχη για να προλάβουμε την ρύθμιση;

Ή μήπως να προχωρίσουμε στην ρύθμιση, να δηλωθούν τα πραγματικά μ² της κατοικίας πια στο δώμα (και όχι αποθήκη) και για τον 1512 βλέπουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.