Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Αδιαφορία για προγράμματα του ΕΣΠΑ

Με δεδομένο δε, ότι η υπουργός Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, Λούκα Κατσέλη, μόλις πριν 2-3 εβδομάδες γνωστοποίησε ότι ο προϋπολογισμός της δράσης θα συρρικνωθεί στα 70 εκατ. ευρώ (σ.σ. από αρχική πρόβλεψη για 250 εκατ. ευρώ), παράγοντες της αγοράς υπολογίζουν ότι οι επενδυτικοί φάκελοι που θα λάβουν το πράσινο φως, θα κυμανθούν σε περίπου 10-15.000, ενώ το μέσο ποσό της επιχορήγησης ανά επένδυση θα κινηθεί στα επίπεδα των 5.000 ευρώ.

 

πηγή: imerisia.gr

 

Ας μην το μείωνε στα 70 εκατ. ευρώ και θα σου έλεγα εγώ.Καλά εδώ δε θα μπορέσουν να καλύψουν όλους όσους έκαναν την αίτηση και λένε και από πάνω ότι είναι δυσαρεστημένοι? Καλά αυτό είναι το θέμα ή η μείωση? Η πολύ πολιτική και η επικοινωνιακή τακτική κάνει κακό.Σκοτώνει την ουσία.Ντροπή αν διαρρέεται αυτό από το υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε τα 70 εκατομμύρια και τα διαιρέσουμε με ένα μέσο ποσό επιχορήγησης τότε βγαίνει ότι θα πάρει επιδότηση περίπου το 1/4. Στην αρχή όμως όταν βγήκε η προκύρηξη (δηλαδή 250 εκατομμύρια) έλεγαν πως υπολογίζεται να επωφεληθούν 50.000 επαγγελματίες. Με αυτή τη λογική για να πάρουμε και οι 25.000 που έχουμε κάνει αίτηση χρειαζόμαστε ένα ποσό της ταξης των 125 εκατομμυρίων. Άρα με τα 70 παίρνουν οι μισοί περίπου από τους 25.000 που έκαναν άιτηση, 10-15.000 όπως αναφέρει η ημερησία.

Αυτό που ακούω πολύ τελευταία είναι πως θα δωθεί προτεραιότητα στους νέους (κάτω 5ετίας). Δεν το έχω διαβάσει επίσημα, από ότι μου είπαν το είχαν δηλώσει μαζί με την μείωση του ποσού επιχορήγησης. Ξέρει κανείς αν όντως έχει ειπωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε τα 70 εκατομμύρια και τα διαιρέσουμε με ένα μέσο ποσό επιχορήγησης τότε βγαίνει ότι θα πάρει επιδότηση περίπου το 1/4. Στην αρχή όμως όταν βγήκε η προκύρηξη (δηλαδή 250 εκατομμύρια) έλεγαν πως υπολογίζεται να επωφεληθούν 50.000 επαγγελματίες. Με αυτή τη λογική για να πάρουμε και οι 25.000 που έχουμε κάνει αίτηση χρειαζόμαστε ένα ποσό της ταξης των 125 εκατομμυρίων. Άρα με τα 70 παίρνουν οι μισοί περίπου από τους 25.000 που έκαναν άιτηση, 10-15.000 όπως αναφέρει η ημερησία.

Αυτό που ακούω πολύ τελευταία είναι πως θα δωθεί προτεραιότητα στους νέους (κάτω 5ετίας). Δεν το έχω διαβάσει επίσημα, από ότι μου είπαν το είχαν δηλώσει μαζί με την μείωση του ποσού επιχορήγησης. Ξέρει κανείς αν όντως έχει ειπωθεί?

 

έχει ειπωθεί ναι, αλλά δεν καταλαβαίνω πως θα γίνει αυτό, αφού βάση οδηγού και κριτηρίων αξιολόγησης και βαθμολογίας το αντίθετο προκύπτει, όπως έχει γραφτεί πριν καιρό και εδώ στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μπορούν να αλλάξουν την αξιολόγηση από τη στιγμή που είναι σαφείς οι όροι στην προκύρηξη. Με αυτή την λογική δεν θα έπρεπε να γίνει όμως ούτε περικοπή του προγράμματος σε 70 εκατομμύρια.

Για τους νέους το βρήκα και εδω

http://www.dentnews.net/?p=7609

Link to comment
Share on other sites

Στα έντυπα με τις οδηγίες του ΕΣΠΑ έχει τα κριτήρια αξιολόγισης.

 

Απόλυτη προτεραιότητα έχουν τα άτομα με ειδικές ανάγκες (γιατί έχουν προτεραιότητα σε ενίσχυση για πνευματική δουλειά δεν το καταλαβαίνω αλλά δεν ασχολούμαι).

 

Μετά για την αξιολόγιση υπάρχουν 3 συντελεστές. Οι δύο συντελεστές σχετίζονται με τα έσοδα, και ο τρίτος με την παλαιότητα. Όσοι είναι κάτω πενταετίας έχουν τον τρίτο συντελεστή ίσο με την μονάδα, ενώ οι παλαιότεροι έχουν μειωμένο συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι κάτω πενταετίας έχουν τον τρίτο συντελεστή ίσο με την μονάδα, ενώ οι παλαιότεροι έχουν μειωμένο συντελεστή.

 

Δεν λέμε αυτό, όταν λέμε προτεραιότητα στους νέους εννοούμαι ότι πρώτα θα πάρουν οι κάτω 5ετίας και μετά οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και πάλι ουσιαστικό ρόλο παίζουν τα έσοδα του καθενός που είναι οι 2 από τους 3 συντελεστές. Άρα πάλι οι παλιότεροι ευνοούνται.

 

+1000 για τον Aggelosss1978 πιο πάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλα sundance και dim, είναι ωραίο να διαβάζει κανείς με τη σειρά τα posts γιατί έτσι υπάρχει μια αλληλουχία και η όλη κατάσταση έρχεται - πλησιάζει πιο πολύ σε άμεσο διάλογο.Χαίρομαι που το βλέπουμε από την ίδια οπτική γωνία.Τα υπόλοιπα είναι για να θολώνουν τα νερά.Για μικρά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.