Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

χωρίς να θέλω να δυναμιτίσω το θέμα έχω να πω :

 

Από το να διαμαρτυρόμαστε ΑΠΛΑ μήπως υπάρχει και τπτ άλλο ?

 

Κάποιοι κάψανε εκλογικά βιβλιάρια και απαίτησαν....εμείς απλά κλαψουρίζουμε .....και κατά τα άλλα yes sirrrrr.

 

Τα χρήματα αυτά είναι δικά μας.

 

Δεν είναι ούτε του κράτους ούτε της ΕΕ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.

 

Γιατί εμείς είμαστε η κινητήριος δύναμη στο οικονομικολογισιτκό τους πλάνο.

 

Αίντε στ......:-x

Link to comment
Share on other sites

Να σε βοηθήσω στο τίποτα άλλο . Λέγονται σύλλογοι και επιμελητήρια (μηχανικών, δικηγόρων, ιατρών κτλ). Από όλα αυτά απλά κρατάμε το τίποτα.... δηλαδή αυτό που έκαναν όταν ανακοινώθηκε η μείωση του προυπολογισμού...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχαμε όλοι μας δουλεία και δεν θα ήθελα οποιαδήποτε επιδότηση. Μόνο οι νέοι αξίζουν την επιδότηση. Την υπερτιμολόγηση την κάνουν οι παλαιότερη και αυτοί που στην ουσία δεν την χρειάζονται μόνο βρίσκουν την ευκαιρία για τσάμπα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχαμε όλοι μας δουλεία και δεν θα ήθελα οποιαδήποτε επιδότηση. Μόνο οι νέοι αξίζουν την επιδότηση. Την υπερτιμολόγηση την κάνουν οι παλαιότερη και αυτοί που στην ουσία δεν την χρειάζονται μόνο βρίσκουν την ευκαιρία για τσάμπα χρήματα.

 

Ίσως γι'αυτό στους παλαιότερους δίνουν μόνο 50% επιδότηση. Είναι δύσκολο να φουσκώσει τόσο η τιμή ώστε να μην πληρώσουν τίποτα από την τσέπη τους.

Θα πρέπει κάτι που κάνει κανονικά 1000€ να το χρεωθούν επί 3 φορές και πάλι θα πληρώσουν κάτι από την τσέπη τους (1000*3=3000. Από ΕΣΠΑ θα πάρουν 1500. Θα πάνε 1000€ για το προϊόν και άλλα 600 τουλάχιστον για τον φόρο του καταστηματάρχη για τα 2000 επιπλέον ευρώ,αν δεν είναι στην μέγιστη φορολογική κλίμακα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απ'ότι λέγεται τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν προς το τέλος Φεβρουαρίου (εκτός απροόπτου).

 

Θέλω να πάρω τώρα τον υπολογιστή αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα εξαρτήματα που υπάρχουν στην προσφορά.

 

Ξέρει κανείς την διαδικασία για αλλαγή προϊόντος στην προσφορά;

 

Αν κάνω αλλαγές στον υπολογιστή αλλά το συνολικό κόστος είναι ίδιο υπάρχει πρόβλημα;

Για παράδειγμα, αν έχω πάρει προσφορά που περιλαμβάνει το εξάρτημα Α1 με κόστος 70€ και το εξάρτημα Β1 με κόστος 40€, μπορώ να πάρω μια παρόμοια σύνθεση στην οποία το εξάρτημα Α1 έχει αντικατασταθεί με το Α2 με κόστος 50€ και το Β1 έχει αντικατασταθεί με το Β2 με κόστος 60€; Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα 20€ που έδωσα λιγότερα για το Α2 και να μην μου τα δώσουν για το Β2 επειδή είχαν εγκριθεί 40€, ή υπολογίζεται σαν σύνολο στο κόστος του υπολογιστή;

 

Υπάρχει περίπτωση αν κάνω μια τέτοια αλλαγή να μου κόψουν όλο τον υπολογιστή, οπότε να αναγκαστώ να πάρω και άλλον προκειμένου να μην χάσω την επιδότηση;

 

Υ.Γ. Στην περίπτωση που δεν μου εγκριθεί η επιδότηση τα παραπάνω είναι περιττά, αλλά όσο ζω ελπίζω :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα αν το κόστος μέσες άκρες μένει το ίδιο δεν θα έχεις.

 

Παρότι είμαι νέος μηχανικός μετά τη μείωση στο Budget του προγράμματος έχω χάσει τις ελπίδες μου ότι πρόκειται να δω επιδότηση!

Μακάρι να κάνω λάθος αλλά προβλέπω να ρίχνουμε πολύ γέλιο όταν βγουν τα αποτελέσματα!!

 

────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Στα έντυπα με τις οδηγίες του ΕΣΠΑ έχει τα κριτήρια αξιολόγισης.

 

Απόλυτη προτεραιότητα έχουν τα άτομα με ειδικές ανάγκες (γιατί έχουν προτεραιότητα σε ενίσχυση για πνευματική δουλειά δεν το καταλαβαίνω αλλά δεν ασχολούμαι).

.

 

Έχεις άδικο εδώ, αλλά ας μην το αναλύσουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.