Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Τελικά τι ισχύει?

 

Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης = Ημερομηνία πρώτης έναρξης?

όταν δεν έχεις κάνει διακοπή?

 

Σήμερα πήγα εφορία και έχω στα χέρια αντίγραφο όπου αναγράφεται η ημερομηνία έναρξης=08/11/2004, και η ημερομηνία μεταβολής = 17/02/2010 (σημερινή αλλαγή δεδομένων)

 

Εκεί μου είπαν ότι Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης=ημερομηνία μεταβολής, ένας φίλος μου που προχώρησε στην επόμενη φάση έχει θεωρήσει Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης=Ημερομηνία πρώτης έναρξης

 

Στην Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης τελικά τι θα συμπληρώσω? διότι έτοιμος είμαι να πάω Νορβηγία να γίνω ψαράς.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε κατακαημένη Ελλάδα....Δεν ξέρω συνάδελφοι..Κάντε ότι νομίζει ο καθένας...Στο έλεος τους είμαστε πάλι...Δεν βγαίνει άκρη όπως πάντα και για οτιδήποτε.Εγώ έκανα τη διορθωτική και τέλος.Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί τους...:-x

Link to comment
Share on other sites

Όπως και οι περισσότεροι εδώ, είχα και εγώ πρόβλημα κατά τον πρώτο αυτό έλεγχο. Το πρόβλημα ήταν "Δεν ταυτοποιήθηκε ο τόπος εγκατάστασης. Επιβεβαίωση στην Εφορία και διορθωτική υποβολή"

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν κάποιος έχει δηλωμένο στη ΔΟΥ σαν τόπο της έδρας του την π.χ. Θεσσαλονίκη αλλά πλέον ζει στην π.χ. Αθήνα και έτσι δήλωσε σαν τόπο εγκατάστασης την Αθήνα, υπάρχει πρόβλημα ?

2) Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόβλημα στο παραπάνω, πρέπει με κάποιο τρόπο να δηλώσει στη ΔΟΥ τον τόπο εγκατάστασης(ο οποίος αφορά μόνο τη συγκεκριμένη δράση ενίσχυσης) ?

3) Αν ισχύει το 2), με ποιο τρόπο δηλώνεις στη ΔΟΥ τον τόπο εγκατάστασης? Γίνεται αυτό να γίνει εξ αποστάσεως π.χ. εγώ ζω Αθήνα και έχω έδρα ΔΟΥ στη Θεσσαλονίκη?

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι για τα παραπάνω ας μου απαντήσει γιατί τα τηλέφωνα εξυπηρέτησης που δίνουν είναι προφανώς καταβεσμένα και δεν απαντουν ποτε, σε mail που τους έστειλα μου είπαν τις γενικές πληροφορίες που δημοσίευσαν και στη ΔΟΥ οπυ πήρα τηλέφωνο φυσικά δε γνωρίζουν τίποτα...

 

κανείς ρε παιδια μια απάντηση στα παραπάνω ??

Link to comment
Share on other sites

@alkal

 

Άλλη διεύθυνση στη Δ.Ο.Υ. και άλλη διεύθυνση υλοποίησης του ΕΣΠΑ είναι προφανώς κάτι ασύμβατο. Θα πρέπει να κάνεις μεταβολή στον Τόπο Εγκατάστασης. Για το αν μπορεί η διαδικασία να γίνει εξ' αποστάσεως δεν ξέρω (αν και δε νομίζω).

 

Υπενθυμίζω ότι οι πολλαπλές αναρτήσεις του ίδιου μηνύματος δεν επιτρέπονται.

 

--------------------------------------------------

 

@parist43

 

...εμένα που η ΔΟΥ με εχει εναρξη επαγγελματος 1-1-1900 και δεν το αλλάζει?

 

Στην παραπάνω σελίδα αναφέρεται και το εξής:

 

Όσοι επιτηδευματίες έχουν ενημερωθεί για πρόβλημα ταυτοποίησης το οποίο σχετίζεται με την ημερομηνία έναρξης επιχείρησης η οποία αναγράφει ως έτος το 1900 προκειμένου να προβούν σε διορθωτική υποβολή θα πρέπει να προσκομίσουν στο τμήμα μητρώου της οικείας Δ.Ο.Υ. πρωτότυπο σημείωμα έναρξης ή αν αυτό δεν υπάρχει θα πρέπει να αιτηθούν από το τμήμα Κ.Β.Σ. της Δ.Ο.Υ. την καρτέλα θεώρησης από όπου προκύπτει η ημερομηνία πρώτης θεώρησης η οποία και θα τεθεί και σαν ημερομηνία έναρξης από το Τμήμα Μητρώου της Δ.Ο.Υ.

 

Αυτό που υπογράμμισα το έκανες?

Link to comment
Share on other sites

πηγα με τυπωμενο αυτο.επισης ειχα την πρωτοτυπη βεβαιωση.την εβγαλε φωτοτυπία και την θεωρησε με χθεσινη ημερομηνια.

το πρόβλημα ειναι ότι ισχυρίζεται οτι δεν μπορεί να αλαξει την ημερομηνία στο συστημα και λεει να επιδειξω εγω στο ΕΣΠΑ την βεβαιωση.του ειπα οτι στην ΑΘΗΝΑ το εκαναν.ειπε οτι δεν ξερει και να μαθω πως γινεται να του το πω.θα παω μεθαυριο παλι να δω τι θα γινει(αυριο εχω αλλη δουλεια-μετρησεις εξω στα βουνα)

το δε εσπα δεν σηκωνει το τηλεφωνο

αστα να πανε.

στελνω ε-μαιλ στο εσπα με το προβλημα και μου στελνουν πισω αυτο που παρεθεσες και εσυ ,χωρις αλλο σχολιο.

Ο παραλογισμός του Ελληνικου Δημοσίου

Link to comment
Share on other sites

@alkal

 

Άλλη διεύθυνση στη Δ.Ο.Υ. και άλλη διεύθυνση υλοποίησης του ΕΣΠΑ είναι προφανώς κάτι ασύμβατο. Θα πρέπει να κάνεις μεταβολή στον Τόπο Εγκατάστασης. Για το αν μπορεί η διαδικασία να γίνει εξ' αποστάσεως δεν ξέρω (αν και δε νομίζω).

 

Υπενθυμίζω ότι οι πολλαπλές αναρτήσεις του ίδιου μηνύματος δεν επιτρέπονται.

 

--------------------------------------------------

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση ss_sk, εγώ πάντως όταν once upon a time έπιανες στα τηλέφωνα που έδιναν για το προγραμμα, είχα ρωτήσει για τον αν μπορείς να έχεις τόπο εγκατάστασης της συγκεκριμένης δράσης διαφορετικό από την έδρα που έχεις δηλωμένη ως αρχική στη ΔΟΥ και μου είχαν πει(μάλλον ανεύθυνα και κάπως βιαστικα) ότι γίνεται. Άλλωστε νομίζω ότι είναι αρκετοί οι συνάδελφοι που τώρα εργάζονται σε διαφορετικό τόπο από αυτόν που έχουν δηλώσει ως αρχική έδρα

Link to comment
Share on other sites

 Περίπτωση λάθους στην ημερομηνία έναρξης

Ως ημερομηνία έναρξης επιχείρησης θεωρείται αυτή κατά την οποία έχει γίνει η πρώτη έναρξη (αρχική) του συγκεκριμένου επαγγέλματος για το οποίο υποβάλλεται η πρόταση.

Ως τρέχουσα ημερομηνία έναρξης θεωρείται η έναρξη της επιχείρησης μόνο σε περίπτωση που είχε προηγηθεί διακοπή. Δεν θα λαμβάνεται υπόψη οποιαδήποτε ημερομηνία μεταβολής της κατάστασης του μητρώου του επιτηδευματία (βλέπε αλλαγή έδρας, επέκταση ΚΑΔ, εξειδίκευση ΚΑΔ, αντιστοίχηση ΚΑΔ). Αν έχει χρησιμοποιηθεί μία τέτοια ημερομηνία θα πρέπει να διορθωθεί και να εισαχθεί η ημερομηνία έναρξης του επιτηδευματία.

Όσοι επιτηδευματίες έχουν ενημερωθεί για πρόβλημα ταυτοποίησης το οποίο σχετίζεται με την ημερομηνία έναρξης επιχείρησης η οποία αναγράφει ως έτος το 1900 προκειμένου να προβούν σε διορθωτική υποβολή θα πρέπει να προσκομίσουν στο τμήμα μητρώου της οικείας Δ.Ο.Υ. πρωτότυπο σημείωμα έναρξης ή αν αυτό δεν υπάρχει θα πρέπει να αιτηθούν από το τμήμα Κ.Β.Σ. της Δ.Ο.Υ. την καρτέλα θεώρησης από όπου προκύπτει η ημερομηνία πρώτης θεώρησης η οποία και θα τεθεί και σαν ημερομηνία έναρξης από το Τμήμα Μητρώου της Δ.Ο.Υ.

Link to comment
Share on other sites

 Περίπτωση λάθους στην ημερομηνία έναρξης

Ως ημερομηνία έναρξης επιχείρησης θεωρείται αυτή κατά την οποία έχει γίνει η πρώτη έναρξη (αρχική) του συγκεκριμένου επαγγέλματος για το οποίο υποβάλλεται η πρόταση.

Ως τρέχουσα ημερομηνία έναρξης θεωρείται η έναρξη της επιχείρησης μόνο σε περίπτωση που είχε προηγηθεί διακοπή. Δεν θα λαμβάνεται υπόψη οποιαδήποτε ημερομηνία μεταβολής της κατάστασης του μητρώου του επιτηδευματία (βλέπε αλλαγή έδρας, επέκταση ΚΑΔ, εξειδίκευση ΚΑΔ, αντιστοίχηση ΚΑΔ). Αν έχει χρησιμοποιηθεί μία τέτοια ημερομηνία θα πρέπει να διορθωθεί και να εισαχθεί η ημερομηνία έναρξης του επιτηδευματία.

Όσοι επιτηδευματίες έχουν ενημερωθεί για πρόβλημα ταυτοποίησης το οποίο σχετίζεται με την ημερομηνία έναρξης επιχείρησης η οποία αναγράφει ως έτος το 1900 προκειμένου να προβούν σε διορθωτική υποβολή θα πρέπει να προσκομίσουν στο τμήμα μητρώου της οικείας Δ.Ο.Υ. πρωτότυπο σημείωμα έναρξης ή αν αυτό δεν υπάρχει θα πρέπει να αιτηθούν από το τμήμα Κ.Β.Σ. της Δ.Ο.Υ. την καρτέλα θεώρησης από όπου προκύπτει η ημερομηνία πρώτης θεώρησης η οποία και θα τεθεί και σαν ημερομηνία έναρξης από το Τμήμα Μητρώου της Δ.Ο.Υ.

 

Και εγω που εβαλα την ιδια ημερομηνια γιατι μου ειπαν λαθος?Τους εστειλα email και θα δω τι θα απαντησουν.(Σιγα μην απαντησουν, και τα τηλεφωνα φυσικα δεν τα σηκωνουν!)

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην πάντως συνάδελφοι, πως εμένα μου ήρθε e-mail που επιβεβαίωσε πως τα στοιχεία μου ταυτοποιήθηκαν κανονικά :D

 

Συνάδελφε DIMITRIS80 πολύ καλά κάνεις και έκενες το post γιατί εμενα δεν μου έχει έρθει κανένα e-mail. Αυτό τώρα τι δείχνει? Μήπως έχουμε κάποιο μεσο επικοινωνίας μαζί τους?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.