Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τώρα master και στο πολυτεχνείο του ΑΠΘ...


mkalliou

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα αγγλακια προσεχουν την υγεια μας :D δεν λεμε πανω απο ολα η υγεια?

 

τωρα που ειπες αυτο μου θυμισες τον πατερα μου οταν καμια φορα με πιανει να λεω < ουχοοουυυυ παω για δουλεια> μου απανταει < παρε παιδι μου και μια πετσετα για να σκουπισεις τον ιδρωτα>

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να βαφτίσουμε όλα τα προπτυχιακά ΑΕΙ master.. Έτσι θα κοροιδεύψουμε τους Ευρωπαίους οτί ανέβηκε το μορφωτικό μας επίπεδο και θα χτυπάμε καλύετερες δουλείες στην Ευρώπη !

 

Α ρε Ελληνάρεες..

Link to comment
Share on other sites

Το δίπλωμα από ΑΕΙ είναι αντίστοιχο του Master είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι. Το ζητούμενο είναι να κατοχυρωθεί και νομικά αυτό.

Το λάθος είναι ότι ακολουθούμε τα συμφωνηθέντα στη Μπολόνια χωρίς να έχουμε προσαρμόσει τις σπουδές μας ανάλογα. Αν δηλαδή οι πενταετείς σπουδές χωρίζονταν σε "προπτυχιακές" τριών-τεσσάρων ετών και σε "μεταπτυχιακές" 1-2 ετών θα έλεγε κανείς τίποτα;

Αλήθεια, το έχω ξαναπεί και στο παρελθόν, είναι δυνατόν φοιτητής Πολιτικός Μηχανικός στο ΑΠΘ να πηγαίνει στο τελευταίο (5ο) έτος με το Erasmus στην Αγγλία και να πάρει από εκεί master πριν καν πάρει το δίπλωμα του από την Ελλάδα; Και όμως είναι, ήταν τουλάχιστον το 1992.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, κοντά είναι και αυτό που λες. Κάποια στιγμή θα το σπάσουν. Το θέμα είναι ότι τώρα όλοι πάνε στον 5ο χρόνο. Μετά;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αναλύσαμε σε άλλο thread γιατί δεν είναι έτσι απλό να σπάσει το δίπλωμα σε 2 μέρη. Πάντως με μερικές υποχωρήσεις από όλες τις μεριές πιστεύω θα είναι ο καλύτερος τρόπος. Η Μπολόνια είναι εδώ θέλουμε δε θέλουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.