Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξίζει να σπουδάσει κανείς Τοπογράφος Μηχανικός;


surveng

Recommended Posts

ζωγράφος_κ ''φέξε μου και γλίστρησα'' είναι το να γράφεις σε δημόσιο ιστιότοπο για κάτι που δεν γνωρίζεις.. σκέτη παραπληροφόρηση είσαι..έχουν περάσει και δυό μήνες ελπίζω να μην το έλαβε υπόψιν το Υ.Γ. σου ο άνθρωπος..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@zografos_k πραγματικά λυπάμαι για το επίπεδό σου. Πιθανότατα να μη γνωρίζεις καν τι εστί Γεωπληροφορική, ούτε GIS. Ίσως και τις βασικές αρχές της Τοπογραφίας. Παρόλα αυτά το συνάφι σου προσπαθεί να με νύχια και με δόντια να προσδώσει δικαιώματα σχετικά με τα Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών (GIS) αποκλειστικά και μόνο σε Αγρ. Τοπογράφους και Πολιτικούς Μηχανικούς(!!!!). Εμάς ως σχολή και ως μηχανικοί γεωπληροφορικής και τοπογραφίας τ.ε. , που το 30-40% των μαθημάτων μας είναι GIS και μας έχετε αποκλείσει ήδη ΚΑΙ από αυτό το επαγγελματικό δικαίωμα. Θεωρείς εσύ δίκαιο να αρχίζω να σηκώνω οικοδομές;;;; Έλα να μου πεις μετά φέξε μου και γλίστρησα!!

 

Συγγνώμη για την ένταση του μηνύματος, αλλά εξοργίζομαι με το υποτιμητικό ύφος ορισμένων εδώ μέσα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

zografos_k πρέπει να μην έχεις ιδέα το τι είναι γεωπληροφορικη!! ετσι δεν είναι? Και θέλω να σε πληροφορήσω οτι ξέρω Πολ. Μηχανικούς που δεν ξέρουν ούτε τρίποδα να στήσουν!! και έχετε έσεις επαγγελματικα δικαιωματα για τοπογραφικα μονο και μονο επειδη ειστε ΑΕΙ. Και δεν εχουν τα ΤΕΙ Αθηνας και Σερρων που ειναι σχολες πανω στο αντικειμενο της τοπογραφιας. Αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται!!

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Και τι έγινε που ξέρετε να στήνετε τον τρίποδα. Ακόμα Εθνικό Κτηματολόγο δεν έχουμε ενώ από Τοπογράφους καλά πάμε. Στην Ιταλία οι Τοπογράφοι είναι ειδικότητα της σχολής Πολιτικών Μηχανικών (διαφορά από άλλλες ειδικότητες μόνο δυο-τρία μαθήματα) και έχουν κτηματολόγιο εδώ και δεκαετίες.

Ούτε πετρέλαια έχουν, όπως εμείς, αλλά έχουν μια εγκυκλοπαίδεια υδρογονανθράκων μεγαλύτερη και από την Πάπυρος-Λαρούς.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

aiche και τι 8ελεις να πεις με αυτο!!! επειδη κανανε 1 εξαμηνο τοπογραφια στο ΑΕΙ 3ερουν τοπογραφια? και εμεις κανουμε 1 εξαμηνο γεωλογια τι σημαινει οτι εγω μπορω να ασκω το επαγελμα του γεωλογου? Και αυτο οτι μονο σε 2-3 μαθηματα διαφερει δεν ισχυει φιλε μου στην ιταλια μπορει Τοπογράφοι να είναι ειδικότητα της σχολής Πολιτικών Μηχανικών αλλα να ξερεις οτι κανουν 1 χρονο κοινα μαθηματα οπως μαθηματικα ,φυσικη κτλ και μετα διαλεγουν κατευθυνση.Αυτος που παει στην τοπογραφια ασχολειται μονο με αυτο το αντικειμενο και ο πολιτικως Μηχανικος μονο με τον τομεα του!!!! εδω στην Ελλαδα ο πολ. μηχανικος ειναι τοπογραφος ειναι αρχιτεκτονας ειναι γεωπληροφορικαριος ειναι μηχανικός περιβάλλοντος και για πιο λογο επειδη ειμαστε στην Ελλαδα !!! και εγω που καθομαι και κανω 4 χρονια τοπογραφια και γεωπληροφορικη να μη μπορω ουτε ενα απλο τοπογραφικο να σφραγισω. Και στο κατω κατω της γραφης γιατι να με κρινετε <<εσεις>> για το αν ειμαι τοπογραφος και να μην κριθω εξω στο επαγελμα.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Ως Πολιτικός Μηχανικός ΑΠΘ θέλω να προσθέσω ότι οι Διπλωματούχοι Πολιτικοί Μηχανικοί των ελληνικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων είναι καταρτισμένοι να σχεδιάζουν τοπογραφικά διαγράμματα. Στα πλαίσια των 2 εξαμηνιαίων μαθημάτων που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα σπουδών τους ασχολούνται με αυτό. Όμως σε άλλα θέματα αρμοδιότητας Αγρονόμου-Τοπογράφου Μηχανικού δεν έχουν καμία εκπαίδευση όπως φωτογραμμετρία, χαρτογραφία, κτηματολόγιο, γεωμετρική/φυσική/δορυφορική γεωδαισία, γεωγραφικά συστήματα πληροφοριών, γεωπληροφορική κλπ. Είναι επομένως δίκαιο να υπογράφουν τοπογραφικά διαγράμματα αλλά άδικο να μπορούν να υπογράψουν πάσης φύσεως μελέτη αγρονόμου-τοπογράφου μηχανικού σε αντικείμενα που δεν έχουν διδαχθεί όπως επίσης άδικο είναι οι απόφοιτοι των τμημάτων τοπογραφίας των ΤΕΙ να μην μπορούν να υπογράψουν τοπογραφικό διάγραμμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

geostefanou συμφωνω απολυτα με αυτα που λες και μπραβο σου οχι σαν καποιουσ αλλους πολ. μηχανικους που νομιζουν οτι εχουν πιασει τον ουρανο με τα αστρα !!!

Edited by DIMITRIS80
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν βγαίνει άκρη με την κατάσταση που επικρατεί στα επαγγελματικά δικαιώματα. Με το ίδιο σκεπτικό γιατί οι Χημικοί Μηχανικοί να μην μπορούν να υπογράφουν ελεύθερα για τις ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης/κλιματισμού. Τι περισσότερο γνωρίζουν οι Μηχανολόγοι και οι Ηλεκτρολόγοι; Εμείς στο μάθημα των Μηχανών είμασταν μαζί με τους Πυρηνικούς Μηχανικούς και τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς. Κανονικά για μένα δεν πρέπει να ονομάζονται ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις αλλά θερμοτεχνικές.

 

Όσο για το αντικείμενο σπουδών σας εξηγείστε μας πρώτα από όλα τι εννοείτε με τον όρο γεωπληροφορική. Ας πούμε αυτό το πρόγραμμα είναι γεωπληροφορική; Και αν είναι σύστημα GIS πότε περίπου υπολογίζετε να το εφαρμόσετε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Με την κατασταση η οποια εχει παγιωθει στην χωρα, τα τελευταια τουλαχιστον 10 χρονια, αμφιβαλλω αμα αξιζει να σπουδασει οτιδηποτε κανεις.

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.