Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτύπωση ομόρων;


Recommended Posts

Σε τοπογραφικό σχέδιο αδείας πρέπει να αποτυπωθούν και τα όμορα οικόπεδα. Τι εννούμε όμως σαν όμορα; Αν το οικόπεδο είναι γωνιακό τα απέναντι οικόπεδα (αυτά δηλαδή που τα χωρίζει ένας δρόμος από το προς αποτύπωση) είναι όμορα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι αδερφέ . Αφού τα χωρίζει δρόμος και είναι σε άλλο Ο.Τ.

 

Όμορο είναι ότι ακουμπάει το οικόπεδο σου κατά ελάχιστη πλευρά και όχι κατά σημείο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είσαι άσχετος

ξέρω όμως ότι ο τίτλος του θέματος είναι άσχετος

 

τέτοιοι τίτλοι του στυλ "πήρε φωτιά ο κώλος μου...help" και εσύ να θες να ρωτήσεις κάτι επείγον δεν βοηθάνε καθόλου την αναζήτηση

 

τι θεωρείται όμορο οικόπεδο?

αυτός πιστεύω ότι είναι καλύτερος

και θα βοηθήσει και συνάδελφό σου που στο μέλλον θα έχει την ίδια απορία

να ψάξει και να βρει το θέμα να ενημερωθεί

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Julius Caesar

σε όλα τα τοπογραφικά διαγράμματα και πρωτίστως σε όσα αφορούν την έκδοση οικοδομικής άδειας δεν αποτυπώνουμε μόνο το γεωτεμάχιο που μας αφορά αλλά καλύπτουμε ανάλογα με τις ανάγκες ευρύτερη περιοχή π.χ για εφαρμογή ρυμοτομικού σχεδίου ,για να κάνουμε έλεγχο αν τα όμορα οικόπεδα είναι άρτια και οικοδομήσιμα κ.ο.κ

με την στενή σημασία της λέξης όμορος είναι ο ιδιοκτήτης με την ιδιοκτησία του οποίου , το γεωτεμάχιο που μας ενδιαφέρει έχει κοινό η κοινά όρια

μάλιστα στον 651/77 γίνεται αναφορά ως προς τα όρια των όμορων ιδιοκτησιών και αν θέλουμε να είμαστε υπεύθυνοι και σοβαροί εντός σχεδίου οι όμορες ιδιοκτησίες πρέπει να αποτυπώνονται πλήρως και να εμβαδομετρώνται, το πως και πόσο θα πληρωθούμε είναι άλλη υπόθεση

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

φιλε Julius Caesar, τα απεναντι δεν ειναι ομορα αλλα καλο ειναι να τα αποτυπώνεις εστω τις φατσες τους...οσο για τα πραγματικα όμορα, η αναγκαιότητα της πληρη αποτυπωσης τους ποικοιλει απο περιπτωση σε περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει απαίτηση από τις πολεοδομίες τον τελευταίο 1 χρόνο, κατά τον έλεγχο του τοπογραφικού, να γίνεται αποτύπωση και των απέναντι ιδιοκτησιών σε βάθος περίπου 10 μ.

Link to comment
Share on other sites

Συν. Brasco, από που προκύπτει αυτό?

 

Κανονικά δεν θέλει ούτε τα όμορα αποτύπωση.

Αντιγράφω από Π.Δ. 3/18-9-83 (ΦΕΚ-394 Δ')

'Αρθρο 10 : Προδιαγραφές τοπογραφικών διαγραμμάτων

1. Εντός σχεδίου περιοχές :

Το τοπογραφικό διάγραμμα προκύπτει από επακριβή αποτύπωση και περιλαμβάνει οπωσδήποτε :

α) Το οικόπεδο που πρόκειται να κτιστεί η οικοδομή. 'Οταν υπάρχουν όμορα οικόπεδα με υλοποιημένα όρια για τα οποία ο μελετητής διαπιστώνει ότι δεν είναι οικοδομήσιμα ή υπάγονται στο άρθρο 25 παρ. 1 του Ν. 1337/83 απαιτείται η αποτύπωση και ο χαρακτηρισμός τους.

Τα όρια του οικοπέδου πρέπει να σημειώνονται με έντονη αξονική γραμμή, να επισημαίνονται οι κορυφές τους, να γράφονται οι διαστάσεις και ότι άλλο στοιχείο χρειάζεται για το σαφή γεωμετρικά προσδιορισμό του και να υπολογίζεται το εμβαδόν του.

..

δ) Το περίγραμμα το Ο.Τ. και τους δρόμους που το περιβάλλον με τα πλάτη και τις ονομασίες τους.

Εάν μπροστά ή απέναντι από το πρόσωπο ή τα πρόσωπα του οικοπέδου ή δίπλα του υπάρχουν ρυμοτομούμενες ιδιοκτησίες, αυτές αποτυπώνονται ακριβώς για να διαπιστώνεται ο πραγματικός κοινόχρηστος χώρος.

 

Αρα όταν τα όμορά μας είναι οικοδομήσιμα, είτε κατά κανόνα είτε κατά παρέκλιση, και δεν υπάγονται στο άρθρο 25 παρ. 1 του Ν. 1337/83, δεν απαιτείται αποτύπωση.

 

Εκτός αν ισχύει κάτι άλλο.

 

υ.γ. Στην πολεοδομία Αλμυρού, το 1994-5, μου είχαν ζητήσει αποτύπωση όλου του ΟΤ. Το έκανα γιατί βιαζόμουν (τοπογράφος, μην τρελλαθούμε), δεν είχε πρόβλημα ο πελάτης (που πλήρωνε) και δεν είχα σκοπό να ξαναδουλέψω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συν. Brasco, από που προκύπτει αυτό?

 

Προκύπτει από έντυπο με προδιαγραφές τοπογραφικών διαγραμμάτων που μοιράζουν οι ελεγκτές τοπογραφικού στους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είσαι άσχετος

ξέρω όμως ότι ο τίτλος του θέματος είναι άσχετος

 

τέτοιοι τίτλοι του στυλ "πήρε φωτιά ο κώλος μου...help" και εσύ να θες να ρωτήσεις κάτι επείγον δεν βοηθάνε καθόλου την αναζήτηση

 

τι θεωρείται όμορο οικόπεδο?

αυτός πιστεύω ότι είναι καλύτερος

και θα βοηθήσει και συνάδελφό σου που στο μέλλον θα έχει την ίδια απορία

να ψάξει και να βρει το θέμα να ενημερωθεί

 

Σ' ευχαριστώ για την επισήμανση. Καθότι νέος στο φόρουμ δεν το είχα σκεφτεί. Θα μπορούσε όμως και το δικό σου ύφος να ήταν καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

φάνηκε κάπως ε?

έχεις δίκιο και εγώ τώρα που το ξαναδιαβάζω φαίνεται δεικτικό το ύφος μου

καμιά φορα όταν γράφεις μπορείς να παρεξηγηθείς.

δεν το ήθελα πάντως

 

συγνώμη πάντως φίλε

ελπίζω να μην δημιουργήθηκε θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.