Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις για νομιμοποίηση αυθαιρέτου


pavloselef

Recommended Posts

πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά όλα γίνονται .....και του σπανού τα γένια πλέον.

 

Η αμοιβή σου όμως πρέπει να είναι τεράστια και έτοιμος ο πελάτης ή να απαρνηθεί ορόφους ή θα πληρώνει για πάντα.

 

Βασικά η απάντηση σε τέτοιον πελάτη είναι :

 

Έτσι όπως τα έκανες πληρώνεις 30.000€ εμένα να σώσω ότι μπορώ και ετοιμάσου να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως γιατί δεν υπάρχει οικοδομή στην Ελλάδα που να μην έχει αυθαιρεσίες και αν έλεγαν όχι σε κάθε πελάτη θα το έκλειναν το γραφείο τους.

 

Κοίτα pavloselef,υπάρχουν πράγματα που κάνεις κ πράγματα που ΔΕΝ κάνεις.Αυτά που ΔΕΝ κάνεις,ίσως μπορέσεις να τα κάνεις όταν θα φτάσεις 65 χρονών με τα ανάλογα κονέ κ την ανάλογη αμοιβή.

 

Αν η όλη αυθαιρεσία στο τοπογραφικό ήταν ένας κλειστός Η/Χ ή τα 60 εκατοστά παραβίασης του ύψους ή καμία αποθηκούλα ή μπάρμπεκιου στον ακάλυπτο,τότε να κλείναμε τα μάτια.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ!

 

Προς το παρόν,θα συμφωνήσω με όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους.Εγώ προσωπικά μέχρι στιγμής κλωτσάω τέτοιες περιπτώσεις (όχι με άρνηση,απλά με εξωπραγματικό νούμερο αμοιβής) παρ' όλο που χρειάζομαι το χρήμα κ τον πελάτη.

 

Πρόσεξε μην βρεθείς εκτεθειμένος με την παρορμητικότητά σου.Διότι,όταν αναλάβεις τη δουλειά κ ξεκινήσεις,θα βρεθείς σε πολλά αδιέξοδα μέχρι να την τελειώσεις.Κ μέχρι τότε,πρέπει να έχεις εξασφαλίσει την αμοιβή σου,ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

 

Να σου κάνω μία απλή ερώτηση,διότι η μύτη μου είναι ευαίσθητη σε τέτοιες περιπτώσεις:ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΕ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ?Λές να μην έχει μηχανικό της εμπιστοσύνης του?

 

Για το τοπογραφικό,για να μην το χάσεις αφού σκέφτεσαι όπως σκέφτεσαι, σου προτείνω ως λύση,να το κάνεις εσύ κ να βρεις άλλον να το υπογράψει.......

Τέλως πάντων,σου εύχομαι καλή επιτυχία στη δουλειά.Αναμφίβολα θα είναι τεράστια εμπειρία η ανάληψη κ διεκπεραίωση μιας τέτοιας υπόθεσης.Όπως κ νά'χει θα βγεις κερδισμένος,είτε με τον καλό ή με τον κακό τρόπο....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

 

Όλοι σήμερα έχουμε ανάγκη όλες τις δουλειές.

 

Αλλά κάποιες δουλειές πληρώνονται γιατί σου κοστίζουν ή έστω ρισκάρεις να σου κοστίσουν πολλά.

 

Δεν ηθικολογούμε αναίτια εδώ. Αλλά ούτε βγήκαμε και από παρθενογένεση.

 

Όλες οι δουλείες είναι δουλείες. Απλά κάποιες κοστίζουν και κάποιες όχι.

 

Επίσης δείτε το και όπως λέει ο Ζάβι.

 

Γιατί ήρθε σε σένα ? Είσαι τόσο διάσημος ? Τόσο καλός ? Τόσο ενημερωμένος στα αυθαίρετα ?

 

Εγώ δεν ήμουν και έρχονταν γιατί είμουν νέος, άβγαλτος και ήλπιζαν να κάνουν δουλειά των 30κ με 5κ.

 

Αυτά8-)

Link to comment
Share on other sites

Να ολοκληρώσω την άποψή μου:

 

Δεν γνωρίζω προσωπικά Αρχιτέκτονα ( ειδικά παλιό )που να έχει αρνηθεί δουλεία που έχει έρθει στο γραφείο του. Ακόμα και σε παρομοια υπόθεση στο τέλος έβρισκε κάποιον άλλον μηχανικό να του υπογράψει την της υπεύθυνη δήλωση ....

 

Όπως ανέφερα,δεν χρειάζεται να αρνηθείς,απλά μην πιεστείς στην αμοιβή που θα ζητήσεις.Έτσι,αφενός αν συμφωνήσει ο πελάτης σου εσύ να μείνεις ικανοποιημένος,αφετέρου,αν δεν συμφωνήσει,εσύ δεν θα φαίνεσαι ότι τον έδιωξες κ διατηρείς παράλληλα κ το κύρος σου.

 

Δεν λέω ότι περίμενα να διαβάσω ότι πρέπει να γίνονται απατεωνιές αλλά ότι εκτός και από την τελείως νόμιμη οδό υπάρχουν και τα λεγόμενα παραθυράκια τα οποία επιτρέπουν στην συντριπτική πλειοψηφία των αρχιτεκτόνων να επιζήσουν.

 

Παραθυράκια υπάρχουν πολλά.Εσύ αν τα πούμε θα τα υπογράψεις?Ή θα γίνεις κ εσύ σαν αυτούς που ''θαυμάζουμε'' να βρεις κανένα ψάρι με Α.Μ.ΤΕΕ 200.000 κ θα του δώσεις 50 ευρώ να υπογράφει?'Η κανένα άτυχο συνάδελφο με μωρό παιδί που όλα τα σφάζει-όλα τα μαχαιρώνει?Αλλιώς,αν θες να γίνει σωστή δουλειά,Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΗΛΩΘΕΙ.

 

Κ η ηθική πλευρά των ''νομιμοποιήσεων'':οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες στο Ελλάντα που έβγαλαν άδεια κ την τήρησαν,πλήρωσαν ΙΚΑ,Εφορεία κ Δημοτικά τέλη είναι οι μακάκες που όλοι συνομωτούν εναντίον τους?Αυτοί που αυθαιρετούν δεν πρέπει να τα σκάσουν αναδρομικά,εφόσον έλυσαν το πρόβλημα στέγασης?;)

Κ ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης δεν φαίνεται να πεινάει ακόμα,ούτε το κεφάλι του βρέχεται όταν βρέχει........

Link to comment
Share on other sites

κλωτσάω τέτοιες περιπτώσεις (όχι με άρνηση,απλά με εξωπραγματικό νούμερο αμοιβής) παρ' όλο που χρειάζομαι το χρήμα κ τον πελάτη.

 

όταν αναλάβεις τη δουλειά κ ξεκινήσεις,θα βρεθείς σε πολλά αδιέξοδα μέχρι να την τελειώσεις.

Κ μέχρι τότε,πρέπει να έχεις εξασφαλίσει την αμοιβή σου,ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

 

ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΕ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ?Λές να μην έχει μηχανικό της εμπιστοσύνης του?

Γιατί ήρθε σε σένα ? Είσαι τόσο διάσημος ? Τόσο καλός ? Τόσο ενημερωμένος στα αυθαίρετα ?

Εγώ δεν ήμουν και έρχονταν γιατί είμουν νέος, άβγαλτος και ήλπιζαν να κάνουν δουλειά των 30κ με 5κ.

Συμφωνώ απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λετε ειναι.. Πιστευω πως λιγο πολλοι ολοι εχουμε κανει την μικροκουτσουκελα μας και τα στραβα ματια στη μια ή στην αλλη υποθεση..

Αλλα αλλο να μην διαβασες καλα το μετρο και αλλο να μην ειδες ολοκληρη σκαλα ή σοφιτα ή μπαλκονι ή........

Αλλο να μην ειναι ειδες ενα μπαρμπεκιου που σε μια ωρα το εχεις εξαφανισει και αλλο ολοκληρη οικοδομη..

 

Και περαν αυτου, ακομα και για τα μικρα, παιζουν ρολο πολλα, οπως πχ οι γειτονες..

 

Για να μην το τραβαμε, αξιολογηση της καταστασης, αξιολογηση του ρισκου, αποτιμηση τους και αναμονη απο τον πελατη.. Και αμα βρεις και κανεναν παππου μηχανικο για το τζιφρινγκ, ακομα καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ευχαριστησω όσους ενδιαφέρθηκαν για το πρόβλημα μου και βοήθησαν με την πείρα και τις γνώσεις τους.

Εις το επανειδην.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω και εγω λοιπον δυο ερωτησεις σε οτι αφορα τις νομιμοποιησεις αυθαιρετων.

 

Α.Εχω μια περιπτωση σε ενα χωριο οπου υπαρχει ενα κτισμα με αδειες του 1977 για το αρχικο κτισμα και στη συνεχεις του 78 για προσθηκη οροφου και τελος το 78 για προσθηκη δυοροφης αποθηκης ενωμενης με τις προηγουμενες αδειες.

 

Το προβλημα ειναι οτι ενω υπαρχουν οι αδειες ο τοτε μηχανικος και για αγνωστους λογους εχει κανει τα εξης.

 

1. στην 1η αδεια του ισογειου καταστηματος εχει αλλη κατοψη και εχει κανει αλλο κτισμα (περισσοτερα τετραγωνικα και αλλο σχημα).

2. στην 2η αδεια εχει κανει το ιδιο λαθος με την 1η + οτι εχει βγαλει αδεια για καταστημα ενω ειναι και παντα ηταν σπιτι.

3. τελος για την τριτη αδεια δεν εγινε ποτε η αποθηκη που περιγραφετε στη αδεια (εγινε κτισμα πολυ περισσοτερων τετραγωνικων και σε αλλο σχημα) αλλα εγινε μια αρκετα μεγαλητερη στο ισογειο και στον οροφο εγινε επεκταση του παραπανω σπιτιου.

 

Ο ιδιοκτητης τωρα εχει προβλημα με το μαγαζι του ισογειου γιατι δεν μπορει να παρει βεβαιωση κυριας χρησης, οποτε αποφασισε να παει για νομιμοποιηση και να πληρωσει προστιμα ανεγερσης και διατηρησης του υπολοιπου καταστηματος η και ολων των αυθαιρετων κτισματων.

Απο καλυψη και δομηση δεν εχει αλλα θα του κανει παραχωρηση συγγενικο προσωπο μεριδιο του οικοπεδου, οποτε το προβλημα αυτο το ξεπερναμε.

 

Ποια λοιπον ειναι η διαδικασια?

Πρεπει να βγει κανονικη αδεια απο οσο ξερω? ..... προσθηκης η κατι αλλο?

χρειαζετε βεβαιωση στατικης επαρκειας?

απο μελετες μου ειπαν απο την πολεοδομια οτι πρεπει να γινουν ολες οι μελετες απο την αρχη.

 

Β. Δευτερη περιπτωση ενα βενζιναδικο εκτος οικισμουτο το οποιο πηρε αδεια λειτουργιας πριν χρονια αλλα τωρα εχει προβλημα. Το βενζιναδικο στεγαζετε και στεγαζοταν απο την αρχη σε αυθαιρετο κτηριο διπλα απο ενα νομιμο (η αδεια δειχνει οτι στεγαζετε στο ισογειο του νομιμου που στην αδεια φαινεται σαν εστιατορια αλλα ειναι κατοικια στην πραγματικοτητα - τρεχα γυρευε....βγαλε ακρη).

 

Δομηση και καλυψη υπαρχει για το κτηριο οποτε αφου παρει βεβαιωση χρησης γης για βενζιναδικο απο την πολεοδομια πρεπει να βγει κανονικα αδεια σαν καινουργια προσθηκη η νομιμοποιηση αν δεν κανω λαθος.

Υπαρχουν ομως και δεξαμενες οι οποιες δεν φαινονται πουθενα και πρεπει με καποιον τροπο να νομιμοποιηθουν. Αυτες μετραν στην καλυψη αλλα οχι στην δομηση? με ποιον τροπο νομιμοποιουνται. Ποια ειναι η διαδικασια?

 

Οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.