Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστωτική Α.Π.Υ.


anka

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

 

Παρείχα μια υπηρεσία στους ιδιοκτήτες μιας πολυκατοικίας και για να πληρωθώ μου ζήτησαν να κόψω πρώτα την απόδειξη ώστε να την δώσουν στην εταιρεία που τους βγάζει τα κοινόχρηστα, να γίνει ο επιμερισμός στον κάθε ιδιοκτήτη βάσει χιλιοστών και να συγκεντρώσουν τα χρήματα.

 

Επειδή ποτέ δεν θέλω να κόβω αποδείξεις πριν την είσπραξη, υπάρχει κάποιος άλλος νόμιμος τρόπος ώστε να είμαι καλυμένη; Μπορώ να κόψω κάποιο "πιστωτικό" παραστατικό; Αθεώρητη απόδειξη; Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αντίστοιχη περίπτωση τους συμπλήρωσα έντυπο Εθνικής τράπεζας με τον λογαριασμό μηχανικού. Μετά την κατάθεση έχουν απόδειξη οι πελάτες και μετά τους κόβω το δελτίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

 

Παρείχα μια υπηρεσία στους ιδιοκτήτες μιας πολυκατοικίας και για να πληρωθώ μου ζήτησαν να κόψω πρώτα την απόδειξη ώστε να την δώσουν στην εταιρεία που τους βγάζει τα κοινόχρηστα, να γίνει ο επιμερισμός στον κάθε ιδιοκτήτη βάσει χιλιοστών και να συγκεντρώσουν τα χρήματα.

 

Επειδή ποτέ δεν θέλω να κόβω αποδείξεις πριν την είσπραξη, υπάρχει κάποιος άλλος νόμιμος τρόπος ώστε να είμαι καλυμένη; Μπορώ να κόψω κάποιο "πιστωτικό" παραστατικό; Αθεώρητη απόδειξη; Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

 

Ευχαριστώ!

 

Εξήγησέ τους, ότι ΑΠΥ δίνεται μόνο χέρι με χέρι με τα λεφτά. Δεν υπάρχει "επί πιστώσει" όπως σε άλλες κατηγορίες παραστατικών. Τι τη θέλουν δηλαδή την απόδειξη εκ των προτέρων; Ούτε αθεώρητη να κόβεις. Γράφε σε ένα λευκό χαρτί ότι σου οφείλουν "τόσα" και υπέγραψε το μέχρι να κάνουν το "ρεφενέ" τους και να κόψεις το ΑΠΥ μετά. Ή κάνε αυτό που σου πρότεινει ο chris12 εφόσον γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοψεις αθεωρητη εισαι λιγο εκτεθημενος ε??? Εγω το κανω παντως....Για τυπικους λογους...

 

@anka θελουν θεωρημενη αποδειξη πριν πληρωσουν???

Link to comment
Share on other sites

Αν κοψεις αθεωρητη εισαι λιγο εκτεθημενος ε??? Εγω το κανω παντως....Για τυπικους λογους...

 

Η απλή απόδειξη έχει τον κίνδυνο να σε καταγγείλει ένας "δυσαρεστημένος", πελάτης ή όχι, στην Εφορία και να μπλεχτείς άσχημα για φοροδιαφυγή. :sad::sad:

Link to comment
Share on other sites

Πιστωτικό σημαίνει ότι πήρες χρήματα έκοψες ΑΠΥ και μετά τους τα έδωσες πίσω, οπώτε δεν ταιριάζει με το θέμα σου.

Όσες φορές το χω κάνει έτσι έχω μπλέξει με το ΦΠΑ το οποίο το πλήρωσα από την τσέπη μου μέχρι να τα πάρω.

ΑΠΥ με αμοιβή ταυτόχρονα αλλιώς τρέχα γύρευε, ή ιδιωτικό συμφωνητικό και μετά ακολουθείς τους τρόπους εξόφλησης κατά ΚΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις ένα χαρτί με τις σφραγίδα σου και την υπογραφή σου, ότι τόσο κοστίζει "η υπηρεσία που παρείχες"

 

έχει καεί κόσμος χοντρά με αυτά, μην διαβάζω τέτοια πράγματα πρωί δευτεριάτικα γιατί αυτή τη βδομάδα θέλω να'μαι ψύχραιμος για ν'αποφασίσω τι θα ψηφίσω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Τελικά θα τους δώσω ένα χαρτί υπογεγραμμένο και σφραγισμένο που θα εξηγεί τι και πώς μου οφείλουν. Και την ΑΠΥ με την εξόφληση.

Link to comment
Share on other sites

Γιά σας συνάδελφοι,

εγώ έχω συνεργαστεί μερικές φορές με μια εταιρεία και για να με πληρώσουν κάνω εγώ την κατάθεση της αμοιβής μου, πληρώνο το ΦΕΜ, βγάζω την άδεια, κόβω την ΑΠΥ και τους τα δίνω όλα αυτά και μετά κόβουν αυτοί τιμολόγιο για μένα και με πληρώνουν. Αλλιώς, μου έιπαν, δεν μπορούν να με πληρώσουν.....

 

edit: πληρώνω, όχι πληρώνο... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.