Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης κατοικίας σε ενοικιαζόμενα δωμάτια


domie

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Σε αγροτεμάχιο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια το 2000 για κατοικία, και έχει κατασκευασθεί ο φέρων οργανισμός.

Σήμερα ο ιδιοκτήτης θέλει να τροποποιήσει την άδεια και να κάνει το ακίνητο ξενοδοχείο.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι απαιτείται για αυτό?

Δηλαδή ποιες μελέτες πρέπει να ξαναγίνουν και ποιες άλλες ενέργειες πρέπει να κάνω?

Η άδεια έχει αναθεωρηθεί μέχρι αποπερατώσεως ή έχει λήξει?

Με ονομαστική τιμή φορτίων 2ΚΝ/μ2 για κατοικία ο σκελετός δεν πληροί την απαίτηση για ξενοδοχείο με ονομαστικό φορτίο 5ΚΝ/μ2. Θα χρειαστούν στατικές ενισχύσεις (δηλαδή χαιρετίσματα...).

Μήπως να σκεφτείς για τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες ή επαύλεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Παύλο και ευχαριστώ για την απάντηση.
Ο πρώτος μου προβληματισμός αφορούσε αυτό ακριβώς: τι θα γίνει με τα στατικά αν απαιτείται ενίσχυση.
Οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές στην περίπτωση τουριστικών κατοικιών?
Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να περιγράφει αυτές τις απαιτήσεις για τις επιμέρους κατηγορίες?

Link to comment
Share on other sites

οι τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες υπάγονται στα αυτοεξυπηρετούμενα- μη κύρια- τουριστικά καταλύματα (δεν έχουν σχέση με τα ξενοδοχεία). Μελετώνται με όρους δόμησης κατοικίας. Οπότε στη περίπτωση αυτή τα ονομαστικά φορτία σχεδιασμού καλύπτουν αυτή την περίπτωση.

Νομοθεσία περί τουριστικών επιπλωμένων κατοικιών.

απόφαση 27715/ ΦΕΚ 3118/Β/9-12-2013 

ν. 4179/13 ΦΕΚ 175/Α/9-8-2013 (άρθρο 46)

δες και ν. 4276/ ΦΕΚ 155/Α/30-7-2014 και το έγγραφο του ΥΠ. Τουρισμού (συνημμένο).

2115.2015 ΕΓΓΡ. ΥΠ. ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΜΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΡ. ΕΠ. ΚΑΤΟΙΚ..docx

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

θέλω να κάνω τακτοποίηση με τον 4178(υπάρχει ΟΑ 200 τ.μ., χρήση κατοικία  και αυθαίρετα 160 τ.μ.) και να βγάλω άδεια λειτουργίας για την περίπτωση του Ν.4276/2014 άρθρο 2 - παράγραφος γγ.( Ενοικιαζόμενα επιπλωμένα δωμάτια − διαμερίσματα).

  • Η τακτοποίηση πρέπει να γίνει με ταυτόχρονη αλλαγή χρήσης; (αλλαγής χρήσης του κτιρίου από την κατηγορία «κατοικία» στην κατηγορία «προσωρινή διαμονή)

Είμαι σε εκτός σχεδίου περιοχή, επιτρέπεται η χρήση κατοικία (όχι όμως τουριστικές εγκαταστάσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

Υπάρχει άδεια δόμησης του 2014 για κτίριο με 10 κατοικίες σε εντός σχεδίου περιοχή. Έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες όσον αφορά τον φέρον οργανισμό του κτιρίου και η τοιχοποιία. 

Ο πελάτης θέλει να τα μετατρέψει σε ΕΕΔΔ. Βάση του τι έχει κατασκευαστεί μέχρι στιγμής και σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές του ΕΟΤ (Αριθ. 21185 - ΦΕΚ2840Β-22-10-14) προκύπτει ότι μπορεί να τα μετατρέψει σε Ενοικιαζόμενο Επιπλωμένο Διαμέρισμα ενός και δύο υπνοδωματίων 2 ή 3 κλειδιών (Ανάλογα τα υπόλοιπα που θα αποφασίσει να έχει η επιχείρηση του). Η περιοχή δέχεται και για 2 κλειδιά.

Σκοπεύω να προχωρήσω σε αλλαγή χρήσης στη πολεοδομία : Ουσιαστικά θα κατατεθούν τα ίδια Αρχιτεκτονικά αναγράφοντας τη καινούργια χρήση (Ενοικιαζόμενο Επιπλωμένο Διαμέρισμα ενός δωματίου), στατικά παραμένουν τα ίδια και αλλάζουν κάποια δεδομένα στον ΚΕΝΑΚ και στις υπόλοιπες ΗΜ μελέτες.

Αφού βγει αυτή η αλλαγή χρήσης, ολοκληρωθεί το έργο (ΕΛΠΙΖΩ) σε ποιον θα απευθυνθώ για την άδεια λειτουργίας της επιχείρησης ? Πολεοδομία, ΕΟΤ ή σε αυτή τη καινούργια διαδικασία του Ξενοδοχειακού Επιμελητηριου (που δεν έχω πολυ πιάσει) που σε κατατάσσει ιδιώτης μηχανικός? Any help και αν βρίσκετε κάτι περίεργο - κουλό στην παραπάνω διαδικασία θα ήθελα να μου το επισημάνετε γιατί δεν την έχω ξανακάνει. Ευχαριστώ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται αλλαγή χρήσης? Νομίζω όχι.

Μάλλον από αυτό πρέπει να ξεκινήσεις με σχετικό ερώτημα στον ΕΟΤ από όπου θα πάρεις και Ειδικό Σήμα Λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτοεξυπηρετούμενα, σύμφωνα και με το παραπάνω έγγραφο στο #33 δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης. Όμως η πρόθεση αφορά επαύλεις ή κατοικίες ή μήπως κάποιο άλλο τύπο ξενοδοχειακού καταλύματος? 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτοεξυπηρετούμενα, σύμφωνα και με το παραπάνω έγγραφο στο #33 δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης. Όμως η πρόθεση αφορά επαύλεις ή κατοικίες ή μήπως κάποιο άλλο τύπο ξενοδοχειακού καταλύματος? 

Όχι δεν πρόκειται για αυτοεξυπηρετούμενα. Μιλάμε για κανονικά Ενοικιαζόμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα, 

 

γνωρίζει κάποιος η φοιτητική εστία σε ποιά κατηγορία χρήσεων γης ανήκει;

 

είναι κατοικία ή ξενώνας/ξενοδοχείο και με ποιά κριτήρια γίνεται η διαφοροποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.