Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για παράνομο υπόγειο.


lightname

Recommended Posts

Πρόσφατα μια φίλη μου ζήτησε την συμβουλή μου για κάτι προβλήματα υγρασίας στο υπόγειο του καινούριου σπιτιού που αγόρασε. Από ότι μου είπε στην άδεια δεν φαίνεται το υπόγειο (είναι παράνομο), δηλ. το σπίτι φαίνεται διόροφο και όχι διόροφο + υπόγειο.

Η απορία μου είναι η εξής: Γιατί να κάνει κάποιος εργολάβος τέτοια παρανομία; Τι έχει να κερδίσει; Με την έννοια ότι ούτως ή άλλως δεν κόβονται μέτρα από την δόμηση.

Ίσως να φαίνεται αφελής η ερώτηση, αλλά πραγματικά είμαι πολύ περίεργος.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω και εγώ!

Πριν λίγο καιρό ήρθε μηχανικός(?) που είχε ήδη ξεκινησει να χτίζει (?) δικό του σπίτι και είχε ήδη κάνει το υπόγειο και μου είπε πως δε θέλει να το δείξει! Δεν κατάλαβα γιατι!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν για να μειωθούν τα ένσημα του ΙΚΑ. Προσωπικά το απορρίπτω κατηγοριματικά. Οποιος εργάζεται πρέπει να παίρνει και τα ένσημα που του αναλογούν.

Link to comment
Share on other sites

αυτό μπορεί να είναι πολύ λογικό γι αυτό μπορεί να επιβάλλουν να μην κατασκευαστεί υπόγειο ή να γίνει επιφανειακή θεμελίωση κλπ. Το τελευταίο είχε τύχει σε κάποιον συνάδελφο εδώ στο φόρουμ όπου, αν θυμάμαι καλά, του επέβαλλαν γενική κοιτόστρωση...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μη νομίζεται οι πιο πολλοί που έχω συναντήσει δεν το θέλουν για το ΙΚΑ. Δεν καταλαβαίνουν όμως πόσες πληγές ανοίγουν!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μια φίλη μου ζήτησε την συμβουλή μου για κάτι προβλήματα υγρασίας στο υπόγειο του καινούριου σπιτιού που αγόρασε. Από ότι μου είπε στην άδεια δεν φαίνεται το υπόγειο (είναι παράνομο), δηλ. το σπίτι φαίνεται διόροφο και όχι διόροφο + υπόγειο.

Η απορία μου είναι η εξής: Γιατί να κάνει κάποιος εργολάβος τέτοια παρανομία; Τι έχει να κερδίσει; Με την έννοια ότι ούτως ή άλλως δεν κόβονται μέτρα από την δόμηση.

Ίσως να φαίνεται αφελής η ερώτηση, αλλά πραγματικά είμαι πολύ περίεργος.

 

Ίσως δεν έφτανε ο συντελεστής δόμησης για να βγάλει και υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Aλλοι πιθανοί λόγοι είναι :

μείωση κόστους αδείας οικοδομής , κεκλιμένο έδαφος όπου αποφασίστηκε τελικά να "σηκωθεί " η οικοδομή λίγο πιο πάνω οπότε το υπόγειο προέκυψε στην κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Το υπογειο ειναι εκτος ΣΔ.

 

ΓΟΚ, άρθρο 7, περίπτωση β

http://www.pamespiti.gr/gok.pdf

 

Δεν προσμετρούνται:

 

β) Ενας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο, προοριζόμενος αποκλειστικά για βοηθητικές χρήσεις, εφόσον η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,50 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους και το ύψος του δεν υπερβαίνει τα 3,00 μ., μετρούμενο μεταξύ του δαπέδου και της οροφής, εκτός αν έχει καθοριστεί μεγαλύτερο ελάχιστο ύψος για τη χρήση του συγκεκριμένου χώρου κατ ' εφαρμογή του άρθρου 26. Εφόσον σε κτίριο κατοικίας κατασκευάζονται καταστήματα και κάτω από αυτό αποθήκες στον υπόγειο όροφο, για την εξυπηρέτηση τους, επιτρέπεται η κατασκευή δεύτερου υπόγειου επιφάνειας ίσης με την επιφάνεια των αποθηκών, χωρίς να προσμετρείται στο συντελεστή δόμησης.

 

Αν το υπόγειο είναι μεγαλύτερο από το περίγραμμα, έχει μεγαλύτερο ύψος από 3μ, αν είναι κύριος χώρος, κτλ, μετράει κανονικά στον συντελεστής δόμησης.

 

Επιπλέον με την εγκύκλιο αυτή http://www.pomida.gr/loipa/imiipethrioi_docs/egyklios%205-09.pdf περιορίστηκε το ύψος του υπογείου να είναι μέχρι 0.80μ πάνω από την οριστική επιφάνεια του εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.