Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Και κάτι απλό από μένα...

Αν θέλω να σχεδιάσω μια γραμμή π.χ. κάθετη σε μια άλλη στο 1/3 του μήκους της, αλλά όχι σε κάποιο snap point (midpoint, endpoint ktl) ποιος ειναι ο συντομότερος τρόπος? Δεν θέλω δηλαδή να φέρω βοηθητικές γραμμές και τέτοια...

Edited by nikolas_civil
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι το 1/3 του μήκους που ζητάς είναι 2m.

Πατάς την εντολή line , πας το σταυρόνημα πάνω στην αρχή του ευθύγραμμου τμήματος(μαρκάρεται το snap point)

alla δεν κάνεις ακόμα κλικ."Τρέχεις" το σταυρόνημα κατά μήκος του ευθ. τμ/τος προς την μεριά που θες να φέρεις την κάθετη.

Στην command line γράφει specify first point.Οπότε πληκτρολογείς 2 και μετά πατάς enter.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι απλό από μένα...

Αν θέλω να σχεδιάσω μια γραμμή π.χ. κάθετη σε μια άλλη στο 1/3 του μήκους της, αλλά όχι σε κάποιο snap point (midpoint, endpoint ktl) ποιος ειναι ο συντομότερος τρόπος? Δεν θέλω δηλαδή να φέρω βοηθητικές γραμμές και τέτοια...

divide > 3

διαιρεις το ευθύγραμμο τμήμα σε 3 μέρη

 

προσοχή πρέπει πρώτα να ορίσεις τα σημεία points να εμφανίζονται πχ με Χ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα προβληματάκι με το interface του Autocad 2010.

 

Πώς μπορώ να το γυρίσω στο κλασσικό σύστημα με τα menus, με τα dropdowns?

 

Αυτή την στιγμή οι εντολές βγαίνουν σε πλαίσια στην κορυφή (όπως το word) και δεν είναι καθόλου πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

κάτω δεξιά στην οθόνη εκεί που γράφει 2D drafting επιλέγεις autocad classic

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα σε όλους , θέλω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο autocad , όταν ανοίγω ενα σχέδιο που έχει φτιαχτεί στο corel ή και σε κάποια αλλά σχεδιαστικά και έχει γίνει μετά export σε dxf οι καμπύλες που έχει το σχέδιο δεν αναγνωρίζνται σαν ακτίνα κύκλου αλλα σαν γραμμές και πρέπει κάθε φορά να τραβάω ακτίνες αλλιώς δεν κόβεται σωστά στην εργαλειoμηχανή

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Είμαι σχετικά νέο μέλος, έχω διαβάσει το συγκεκριμένο τόπικ αλλά δεν είδα κατι παρόμοιο... Χρησιμοποιώ windows 7 64bit και ψάχνω τον τελευταίο καιρό να κατεβάσω κάποια έκδοση του autocad που να είναι συμβατή στα συγκεκριμένα windows δίχως αποτέλεσμα μέχρι τώρα... Μπορεί να με παραπέμψει κάποιος κάπου;

Edited by alexandros5545
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος, γιατί αυτό που ζητάς είναι παράνομο-προφανώς. Σου λέω όμως ότι σου αρκεί ένα 64bito Autocad. Εγώ τρέχω το 2010 μια χαρά σε windows7.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.