Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

off εχω το snap, αλλά δεν είναι κίνηση σε κάναβο, είναι τρεμόπαιγμα, ντιμάρισμα, ψιλοεξαφάνιση, τέτοιο...

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που συνόδευε το δικό μου ποντίκι ζητούσε (για καλύτερες ρυθμίσεις) να το τεστάρω με τα ἀλλα προγράμματα που δούλευα περισσότερο. Προφανὠς είναι θέμα software - ή άλλαξε τις ρυθμίσεις του ποντικιού ή κάνε αναβάθμιση τους drivers (τα ευκολότερα νομίζω βήματα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι καλά, αλλά μου φαίνεται το 2006 είχε δυνατότητα Auutohide στα Panels του.

Αν έχει, τότε απενεργοποίησε το Autohide , όπως επίσης να μην έχεις τίποτα με transparency

από αυτά τα ιπτάμενα όπως command line, properties, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο βιβλιο για το autocad 2010 το οποιο να απευθυνεται σε αρχαριους και να εχει παραδειγματα σε μετρικο συστημα κ οχι σε ιντζες ... ευχαριστω !!!

 

παράδειγμα το βιβλιο του David Frey ,εκδοσεις γκιούρδας ,autocad 2002, είναι πολύ καλό αλλά σε ίντζες.υπάρχει κάτι ανάλογο για 2010?

 

αγαπητοί συνάδελφοι μπορείτε να μου πείτε ποιό autocad να επιλέξω για να ξεκινήσω να μαθαίνω με την βοήθεια βιβλίου?2008,2009, η 2010?είδα οτι το 8 είναι αρκετά διαφορετικό απο 9 κ αι 10!!αν ξέρετε και κανα καλό βιβλίο ..ευχαρίστως!!

 

 

Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Απαγορεύονται από τους Κανόνες Συμμετοχής (άρθρο 5).

Χρησιμοποιείστε την Επεξεργασία.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω τα WINDOWS VISTA, ποια εκδοση του AUTOCAD μπορώ να εγκαταστήσω? υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το AUTOCAD 2005?

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Απαγορεύονται τα κεφαλαία στους τίτλους!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στο AutoCAD 2009 υπάρχει ορθογραφικός έλεγχος

 

δυστυχώς στα ελληνικά δεν λειτουργεί με αποτέλεσμα

κάποιες φορές που θέλω να κάνω αντιγραφή-επικόλληση κάποιο ελληνικό κέιμενο το πρόγραμμα να μερδεύεται νομίζοντας πως θέλω να κάνω ορογραφικό έλεγχο και δυστυχώς να κολλά και να κλέινει απότομα χωρις να σώζει τις τελευταίες μου ενέγειες :sad:

 

τι ζητώ: πως απανεργοποιείται ο ορθογραφικός έλεγχος

Link to comment
Share on other sites

για τις παλαιότερες εκδόσεις autocad και ίσως και για τα ελληνικά κείμενα υπαρχει και αυτό. Δεν το έχω δοκιμάσει. Νομίζω ότι αυτό που προτείνει είναι ισοδύναμο με το να πατήσεις πάνω στο Dictionaries και να διαλέξεις το λεξικό του word.

 

@myri

Δοκίμασε στο παράθυρο του spell-checking να βάλεις στο πεδίο "where to check", από "Entire drawing", "selection only". Ίσως το φτιάξει.

 

edit

Μπα βλακείες λέω, δεν πιάνει. Δοκίμασε να διαλέξεις το λεξικό του word. Το path μπορείς να το βρεις αν ακολουθήσεις αυτή τη διαδικασία

 

Locate the custom dictionary on your hard disk. To do this, follow these steps:

  1. Start Word.
  2. On the Tools menu, click Options.
  3. On the Spelling & Grammar tab,
  4. Click Custom Dictionaries.
  5. In the Dictionary list box, click your custom dictionary. The path to your custom dictionary is displayed under the Dictionary list box designated by the text Full path.

Link to comment
Share on other sites

5. In the Dictionary list box, click your custom dictionary. The path to your custom dictionary is displayed under the Dictionary list box designated by the text Full path.

δεν έχω το word έχω το open office και το Microsoft works

κάνω τα βήματα που γράφει αλλά στο 5 δεν εμφανίζεται το path

------

επιπλέον τα αρχεία του λεξικού του AutoCAD έχουν κατάληξη .cus (custom dictionary file)

------

τελικά βρηκα και αυτό

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/item?siteID=123112&id=2896084&linkID=9240617

άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με την κατάληξη

------

θα δω μήπως αντιγράψω το αρχείο του λεξικού .dic από άλλον υπολογιστή

-----

σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη

 

 

  • Make a copy of the dictionary Word uses (custom.dic), and rename the file so that it has a .cus file extension.
  • Do not make a copy of custom.dic, but instead rename it so that it has a .cus file extension (custom.cus

τζίφος, δεν πετυχαίνει το rename :(

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμένα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το θέμα με τον γραμματικό έλεγχο στο acad αλλά δεν κατάφερα να το εφαρμόσω. δοκίμασα να βρω το αρχείο *.dic από το office 2007 και να το εισάγω στο cad αλλά τζίφος....μου κράσαρε όταν έκανα ορθογραφικό έλεγχο οπότε το αφαίρεσα. μάλλον είναι πιο σύνθετη διαδιακασία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.