Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Χρόνια Πολλά.

 

Ελπίζω να σε πρόλαβα σχετικά με τα σχεδιαστικά προγράμματα για MAC.

Χρησιμοποιώ και εγώ MAC και μπορώ να σου προτείνω κάποια προγράμματα.

 

Το Vectorworks που αναφέρθηκε είναι πολύ καλό πρόγραμμα αλλά η τιμή του δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλή. Το πακέτο των αρχιτεκτονικών μαζί με το πρόγραμμα του φωτορεαλισμού πλησιάζει τα 1500 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Θα το βρεις από την iSquare (παλιά Rainbow)

 

Αν τώρα ψάχνεις κάτι πιο οικονομικό υπάρχει το HighDesign που είναι αποκλειστικά για MAC. Θα το βρεις στην παρακάτω διεύθυνση http://www.ilexsoft.com/. Ανοίγει και μετατρέπει αρχεία autocad αλλά με κάποιους περιορισμούς (μη αναγνώριση ελληνικών).

 

Αν τώρα ψάχνεις και πρόγραμμα φωτορεαλισμού θα σου πρότεινα το Cheetah 3D (http://www.cheetah3d.com/). Δες το και αυτό.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Χρόνια Πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα ένα ωραίο κολπάκι κάπου στο internet.

 

Έχεις ένα σχέδιο και θες να το δώσεις κάπου όπου όμως ενδέχεται να μην έχει τις γραμματοσειρές που χρησιμοποιείς. Λύση : Γράφεις 'etransmit' και εμφανίζεται ένα παράθυρο όπου στην ουσία zipάρει το αρχείο σου σε ένα πακέτο με ό,τι αυτό χρησιμοποιεί. Στέλνεις το πακετάκι εκεί που θες κι όλα είναι εντάξει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους!

 

Προσφατα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το autocad και θα ηθελα τη συμβουλη σας!

Εχω δημιουργησει και χρησιμοποιω ενα στυλ γραμματων με γραμματοσειρα courier new που υποστηριζει και ελληνικους χαρακτηρες.

Ενω λοιπον γραφω κανονικα στα ελληνικα σωζω το αρχειο και οταν το ανοιγω ξανα μου εμφανιζεται το κειμενο με περιεργους χαρακτηρες που σε καμια περιπτωση δεν ειναι ελληνικα.

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει!

Ευχαριστω εκ των προτερων!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να εγκαταστήσω το AutoCAD και συγκεκριμένα την έκδοση 2009 σε windows7 έκανα την εφαρμογή που έχουν τα win7 για έλεγχο συμβατότητας αλλά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

επαναφέροντας παλιότερη συζήτηση(σελ4) έχει καταφέρει κάποιος να έχει και ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο στο autocad?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δοκιμαστικά πέρισυ εγκατεστημένο και το 2009 x32 και το 2010 x64 σε 64μπιτα Windows 7 RC χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα κατά την εγκατάσταση, πέρα από μια χακεριά που έπρεπε να γίνει για να καταφέρω την εγκατάσταση της 32μπιτης έκδοσης στο 64μπιτο λειτουργικό.

 

Με άλλα λόγια δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

επαναφέροντας παλιότερη συζήτηση(σελ4) έχει καταφέρει κάποιος να έχει και ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο στο autocad?

εγώ πάντως όχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.