Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Καλή σας μέρα.

 

Μπορείτε να ξεκινήσετε από κάποιο βιβλίο που θα πηγαίνει πέρα από τα βασικά . Τίτλο δεν είναι εύκολο να σας υποδείξω γιατί ο κάθε συγγραφέας προσεγγίζει το θέμα από ξεχωριστή οπτική γωνία.

 

Στη συνέχεια σας προτείνω να ασχοληθείτε με την παραμετροποίηση του Autocad στις απαιτήσεις σας. Υπάρχει σχετικό βιβλίο αλλά αφορά παλαιότερες εκδόσεις.

 

Γνωρίζετε οποιοδήποτε υλικό θα μπορούσε να με βοηθήσει σε αυτή τη προσπάθεια ώστε να μην χαθώ σε μια δίνη πληροφοριών που στη τελική πιστεύω δεν θα λειτουργήσουν προς όφελος μου ?, (π.χ video tutorials, βιβλία, σημειώσεις, οτιδήποτε γενικά που θα με βοηθήσει άμεσα, κτλ).

 

Σημειώνω ότι αντίθετα με όσα γράφετε , τα tutorials , έχουν πολλά να σας προσφέρουν. Αρκεί να έχετε την υπομονή να ασχοληθείτε και τη διάθεση για πειραματισμό. Θα σας γλυτώσουν πολύτιμο χρόνο από το να ξεφυλλίζετε κάποιο ειδικό βιβλίο.

 

Διαθέστε και κάποιο χρόνο για να κάνετε μια αναζήτηση στο παρόν forum σχετικά με tutorials και έχετε πάντα κατά νου ότι η διαδικασία "εισόδου" σας στα "άδυτα" του προγράμματος , θα σας πάρει χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

 

Σημειώνω ότι αντίθετα με όσα γράφετε , τα tutorials , έχουν πολλά να σας προσφέρουν. Αρκεί να έχετε την υπομονή να ασχοληθείτε και τη διάθεση για πειραματισμό. Θα σας γλυτώσουν πολύτιμο χρόνο από το να ξεφυλλίζετε κάποιο ειδικό βιβλίο.

 

 

Μα αυτό λέω και εγώ ότι tα tutorials και τα σχετικά θα με γλυτώσουν από άσκοπο διάβασμα βιβλίων τύπου εγκυκλοπαίδειας. Το πρόγραμμα το θέλω για συγκεκριμένη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

maximos75, για γρήγορη εκμάθηση του acad ο τρόπος είναι μόνο μέσω φροντιστηρίου.

Αλλιώς, όταν υπάρχει χρόνος δηλαδή, είναι μέσω των βοηθημάτων που έχει το acad και με τους πειραματισμούς. Βασική αρχή εκμάθησης του, είναι το να μην φοβάσαι να κάνεις λάθος. Ολα τα λάθη στο ACAD διορθώνονται αναίμακτα.

Επίσης, κάτι που επαναλάμβανα πάντα, για να σχεδιάσεις στο ACAD πρέπει να μπορείς να σχεδιάσεις στο χαρτί. Οι κινήσεις σου είναι ακριβώς οι ίδιες. Πάλι σαν εργαλεία έχει τον τρίγωνο και το διαβήτη. Απλά έχει κάποιες εντολές που σου κάνουν ταχύτερα την εργασία. Αλλά αν δεν έχεις την πρωταρχική σκέψη (τρίγωνο ,διαβήτη)....

Δεν λέω ότι δεν την έχεις, απλά να μην προσπαθείς να βρεις πως γίνεται κάτι χωρίς πρώτα να βρεις πως θα το έκανες με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.Έχω μείνει πίσω δυστυχώς και θέλω να καλύψω το έδαφος.Φροντιστήριο δεν το επιθυμώ, και πολλά είναι τα έξοδα και δεν ξέρω και το επίπεδο γνώσεων που σου προσφέρουν.Δλδ εάν είναι να μάθω τις βασικές εντολές του προγράμματος αυτές τις γνωρίζω.Ποιό παραγωγικός θέλω απλά να γίνω.

Link to comment
Share on other sites

αφού γνωρίζεις τις βασικές εντολές ξεκίνα να δουλέυεις κατι που σε ενδιαφέρει

και σιγά σιγά θα μάθεις μόνος σου τη στρατηγική σχεδισμού

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνεις πιο παραγωγικός μέσω της χρήσης του προγράμματος και της προσαρμογής των λειτουργιών του σε αυτά που θες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Για την παραγωγικότητα οι εντολές που χρειάζεται κάποιος (κατά την γνώμη μου) είναι:

 

layer commands (colour/linetype/new etc)

pedit

copy

move

rotate

scale

trim

fillet

chamfer

stretch

array

block commands (make/insert/edit)

match

 

 

Βασικά θα πρέπει να δημιουργήσεις έναν μπούσουλα.

Αυτός ο μπούσουλας θα είναι δικός σου (μέχρι στιγμής) και δεν θα έχει να κάνει με άλλους.

θα πρέπει να αποφασίσεις τα ονόματα των layers μέσα στα οποία θα δημιουργείς τα διάφορα αντικείμενα.

Θα πρέπει να αποφασίσεις τα χρώματα που θα έχουν τα ομοειδή αντικείμενα.

Θα πρέπει να αποφασίσεις την ονομασία και τα χαρακτηριστικά των διαφόρων text styles και dimension styles.

Όλα αυτά θα τα κάνεις πριν καν ξεκινήσεις να κάνεις μια γραμμή. Αν ξεχάσεις κάτι το δημιουργείς στην πορεία ή το αλλάζεις.

Και προπάντων πειραματισμοί.

Φιλικά και συναδελφικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει ο @maximos75 μπορώ να ετοιμάσω και να ανεβάσω κάποια πρότυπα με έτοιμα στυλ διαστασιολόγησης , κειμένων και πινάκων ώστε να αυτοματοποιήσει την εργασία του.

 

Link για tutorials εύκολα βρίσκονται με αναζήτηση στο google ή εδώ στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Η συνάδελφος erling νομιζω ότι έχει δίκιο. είναι προτιμότερο να υπαρχει ένας μπούσουλας... και να δουλεύεις πάνω σε αυτόν. το ίδιο κάνω κι εγώ.... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.