Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 11. Βιβλιοθήκη (Blocks, Hatches, patterns, linetypes κλπ)


giorgosv

Recommended Posts

  • 2 months later...

Αν η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς γράφει με λατινικούς χαρακτήρες αλλά εμφανίζει ελληνικούς (υπάρχουν τέτοιου είδους shx γραμματοσειρές) τότε απ όσο ξέρω δεν γίνεται να τις μεταφέρεις σε true type. Οι True Type σου δείχνουν ότι γράφεις. Λατινικά = λατινικά...

Αλήθεια γιατί χρησιμοποιεί ο κόσμος τέτοιες γραμματοσειρές??? (το έτος 20011...!!!)

Στέφανε ποιά ελληνική γραμματοσειρά θα μου πρότεινες??

Και μήπως έχεις ιδέα γιατί η γραμματοσειρά που χρησιμοποιώ (w4mc1.shx) μου εμφανιζει τετράγωνα αντί για χαρακτήρες όταν γρλαφω ελληνικα και στο font γραφει proxy???ενώ την έχω περάσει στα fonts ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by bill861
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε true type (των Windows).

Για το πρόβλημά σου δεν μπορώ να ξέρω αν δεν το δω. Μήπως χρησιμοποιείς autocad 2006 εσύ ή κάποιος άλλος που επεξεργάστηκε το συγκεκριμένο αρχείο???

(το autocad 2006 είχε αυτό το πρόβλημα με τις γραμματοσειρές)

Αν θέλεις κάνε ένα save as, σβήστα όλα από μέσα, εκτός από ένα κείμενο, και στειλ το μου να το δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ συνάδελφοι.....

ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως προσθέτω hatch σε AutoCAD Architecture 2012.......

ευχαριστώ παρα πολύ εκ των προτέρων.......!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδερφοι,

ελπίζω να μην έχει ξανατεθεί το ερώτημά μου....Αναζητώ μάταια εδώ και καιρό hatches που να απεικονίζουν σε τομή υλικά επικάλυψης στεγών (κυρίως κεραμίδια και λαμαρίνα).

Υπάρχει κάτι διαθέσιμο?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Χρειάζομαι ένα hatch που να απεικονίζει ξύλινο δάπεδο εξωτερικού χώρου (με μεγάλα σανίδια)

Σαν το αριστερό της φωτό. Το δεξί είναι μέσα από το AutoCAD το DOLMIT αλλά δε μου κάνει γιατί είναι λοξό.

Ξέρω ότι υπάρχουν αμέτρητα link αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω καθόλου χρόνο για να ψάξω πού μπορεί να υπάρχει αυτό το hatch. Δεν έχουν και preview συνήθως.

Αν το έχει κάποιος, με σώζει!

post-15625-0-23926700-1336928926_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

<<<Αλήθεια γιατί χρησιμοποιεί ο κόσμος τέτοιες γραμματοσειρές??? (το έτος 20011...!!!)>>>>

 

 

1.Γιατί το στυλ τους είναι πολύ καλύτερο για σχέδιο απο Τrue Type, (οι true type είναι λίγο μπακαλήστικες)

2. το ότι γραφεις λατινικά και εμφανίζουν ελληνικά μπορεί να είναι και θετικό, και ύστερα ενδείκνυται για εφαρμογές όπως Autocad.

Link to comment
Share on other sites

1. Εννοούσα, γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί γραμματοσειρές που γράφεις λατινικά και εμφανίζουν Ελληνικά. Δεν έχω κάτι με τις shx! Ίσα ίσα, εμένα προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο, αρκεί βέβαια να βρεις κάποια που να εμφανίζει όλα τα σύμβολα που θα χρησιμοποιήσεις.... Οπότε σε νέους χρήστες προτείνω TT για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

2. Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Δεν μπορώ να βρω κανένα θετικό σε αυτές τις γραμματοσειρές... Αρνητικά, πολλά! Δεν γράφουν όλες με τον ίδιο τρόπο. πχ σε μία το Ψ μπορεί να είναι στο C, σε άλλη στο X... κλπ Οπότε άντε βγάλε άκρη αν θες να αλλάξεις γραμματοσειρά!!! Ή πολλές φορές (παρόλο που είναι λάθος) μας στέλνει ο πελάτης / συνεργάτης σχέδια χωρίς να μας στείλει τα fonts... Εκεί τι κάνεις??? Υπάρχουν φυσικά τρόποι να τα αποφύγεις όλα αυτά, αλλά ξανα-τονίζω, δε θα τις πρότεινα σε αρχάριο χρήστη!

Edited by stefanos zervos
Link to comment
Share on other sites

Οκ αγαπητέ <stefanos zervos>

συμφωνώ εν μέρη μαζί σου, απλά με μπέρδεψες λίγο.

Αναρωτιέσαι: γιατί χρησιμοποιεί ο κόσμος τέτοιες γραμματοσειρές??? (το έτος 2011...!!!)

ενω εσένα προσωπικά σου αρέσουν περισσότερο ?

 

Το σημαντηκότερο για μένα είναι η τελική ποιότητα του σχεδίου κάτι που προσφέρουν οι SHX γραμματοσειρές (και δεν αναφέρομαι στις πιο παλίες που ψάχνεις να βρείς που είναι το κάθε γραμμα).\

Θα ήθελα ακόμα να προσθέσω ότι κατα την άποψη μου το να γνωρίζεις να γράφεις κείμενο σε CAD eεφαρμογές όπως και το να είσαι σε θέση να στείλεις ενα αρχείο σχεδίου ολοκληρωμένο (με όλα τα παρελκόμενα) δεν είναι για προχωρημένο επίπεδο. θεωρώ ότι είναι βασικές γνώσεις για κάποιον που κάνει σχέδιο το έτος 2012.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θα ήθελα αν εχει κάνεισ βιβλιοθήκες για τοπογραφικά (κολόνες ΔΕΗ, ΟΤΕ., δεντρά. κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.