Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 11. Βιβλιοθήκη (Blocks, Hatches, patterns, linetypes κλπ)


giorgosv

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλημέρα! Μου είχαν δείξει κάποτε μία εντολή στο autocad που απλά έσερνες το ποντικι και σου έφτιαχνε μία polyline από όπου περνούσε το ποντίκι. Όταν το απομάκρυνες από το προηγούμενο σημείο μία συγκεκριμένη απόσταση (που την καθόριζες εσύ, σου ζητούσε step) σου δημιουργούσε νέο σημείο αυτόματα. Θέλω να κάνω το περίγραμμα της πέτρας σε τοιχοποιία και μου παίρνει πολύ χρόνο να πατάω το κλικ συνέχεια. Την έχει κανείς υπόψιν του; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μου είχαν δείξει κάποτε μία εντολή στο autocad που απλά έσερνες το ποντικι και σου έφτιαχνε μία polyline από όπου περνούσε το ποντίκι.

 

Καλημέρα .

 

Δοκίμασε την SKETCH ή για να φτιάξεις "γέμισμα" περιοχής που να μοιάζει με πέτρα , δες και εδώ .

 

Εναλλακτικά και εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Την sketch έψαχνα. Ψάχνοντας πάντως κατέβασα ένα πρόγραμμα που λέγεται stonecad και μου φάνηκε καλό αλλά δύσχρηστο. Το έχει χρησιμοποιήσει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να δείξω τη μόνωση (5 εκ) στους εξωτερικους τοιχους. Μου έδωσαν ένα αρχειο με το linetype και το εισήγαγα στο φάκελο support.

Εκλεισα το autocad και οταν το ανοιξα παλι, ειδα οτι εχει ενεργοποιηθει το linetype της μονωσης, αλλα μου τη βγάζει με πάχος 7εκ. Προσπάθησα να το διορθωσω με scale, αλλα μου πειραζει το μήκος και οχι το παχος.

Καμια ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Στις linetypes ισχύουν περισσότερες από μία κλίμακες.

υπάρχουν:

 

LTSCALELineType Scale - Ελέγχει τη γενική κλίμακα των linetypes που εμφανίζονται.

PSLTSCALEPaper Space LineType Scale – Ελέγχει τη κλιμακα στα paperspace viewports.

MSLTSCALEModel Space LineType Scale – Ρυθμίζει την κλίμακα των linetypes σε annotation

CELTSCALECurrent Element LineType Scale – Ρυθμίζει την κλίμακα του συγκεκριμένου αντικειμένου.

Ξεκινάς ορίζοντας όλα 1 και παίζεις με το τελευταίο.

 

Υπάρχει και το ενδεχόμενο αυτός που σου έδωσε το σχέδιο να έχει σχεδιάσει λάθος.

Επίσης μπορείς να μην κάνεις και τίποτα! τα 2εκ διαφορά στην εκτύπωση δε διακρίνονται.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.