Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 11. Βιβλιοθήκη (Blocks, Hatches, patterns, linetypes κλπ)


giorgosv

Recommended Posts

Για δες αν σε βολεύει .

 

Σημείο εισαγωγής το κέντρο του "νοητού" κύκλου όπως βλέπουμε την φιάλη σε κάτοψη .

Για δες αν σε βολεύει .

 

Σημείο εισαγωγής το κέντρο του "νοητού" κύκλου όπως βλέπουμε την φιάλη σε κάτοψη .

 

Σε ευχαριστώ πολύ.. Εγώ έλεγα να το βάλω σαν δύο ομόκεντρους κύκλους απλά αλλά κάτι δε μου άρεσε.. Τώρα με τη λαβή πολύ καλύτερο... Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο.. Έχω ένα κήπο και θέλω να τον δείξω με μία περίφραξη με κάγκελα στην κάτοψη. Πρέπει να δείξω κάτι το ιδιαίτερο ή αρκει μία γραμμή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο.. Έχω ένα κήπο και θέλω να τον δείξω με μία περίφραξη με κάγκελα στην κάτοψη. Πρέπει να δείξω κάτι το ιδιαίτερο ή αρκει μία γραμμή;

 

Σε τι είδους σχέδιο θέλεις να τα δείξεις ;

 

Μια ιδέα είναι να βάλεις κάποιο hatch που παραπέμπει σε γρασίδι ή κάποια block που να παραπέμπουν σε φυτά ή θάμνους ή δένδρα .

Όσον αφορά την περίφραξη , θυμάμαι να έχω συναντήσει τύπους γραμμών για περίφραξη με συρματόπλεγμα .

 

Εναλλακτικά μπορείς να απεικονίσεις την περίφραξη με τρεις γραμμές . Οι δύο παχύτερες θα απεικονίζουν την προβολή της μάντρας και η λεπτότερη , στην μέση , την περίφραξη .

Link to comment
Share on other sites

Σε τι είδους σχέδιο θέλεις να τα δείξεις ;

 

Μια ιδέα είναι να βάλεις κάποιο hatch που παραπέμπει σε γρασίδι ή κάποια block που να παραπέμπουν σε φυτά ή θάμνους ή δένδρα .

Όσον αφορά την περίφραξη , θυμάμαι να έχω συναντήσει τύπους γραμμών για περίφραξη με συρματόπλεγμα .

 

Εναλλακτικά μπορείς να απεικονίσεις την περίφραξη με τρεις γραμμές . Οι δύο παχύτερες θα απεικονίζουν την προβολή της μάντρας και η λεπτότερη , στην μέση , την περίφραξη .

 

Είναι για ένα σχέδιο που ρώτησα και παραπάνω. Πρόκειται για μία κάτοψη καταστήματος που βγάζω την άδεια και στο κομμάτι της πυρασφάλειας μου ζήτησε ο υπάλληλος στο υπάρχον σχέδιο να προσθέσω στον κήπο που έχει το κατάστημα από πίσω μία περίφραξη έτσι ώστε μερικές φιάλες υγραερίου που υπάρχουν εκεί να μην χρειάζεται να μπουν σε μεταλλικό ερμάριο (κάτι που θα συνέβαινε αν στον κήπο είχαν πρόσβαση άσχετοι από άλλους χώρους). Ρωτάω τον υπάλληλο "Να δείξω κάτι το ιδιαίτερο" και μου λέει όχι απλά κλείσε τον χώρο όπως να ναι, για να φαίνεται ότι είναι κλειστός. Απλά επειδή δεν έχω πολύ ιδέα από σχεδιασμό (καθόλου βασικά) και hatches κλπ, είπα να ρωτήσω εδώ μήπως μου προτείνατε κάτι αν υπάρχει αντί του να βάλω μία απλή γραμμή, έτσι για να ναι πιο όμορφο και μόνο. Καγκελάκι απλό έχει ο κήπος...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φτιαχνεις τα layers σου.

Σε καποια απο αυτα οριζεις τον τυπου της γραμμης. Για παραδειγμα hidden, dot κτλ.

Υπαρχει η δυνατοτητα καθε ενα απο αυτα τα layers να εχει ως προεπιλεγμενο συγκεκριμενο linetype scale?

πχ το hidden 2, το dot 3 κτλ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναγνωρίζει το cad πες μου να κάνω save as. Είναι μια γραμμή περίφραξης, την οποία μπορείς να κάνει copy paste από σχέδιο σε σχέδιο.

syrma.dwg

Edited by Γιάννης
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε

 

Αποσυμπίεσε το συνημμένο . Περιέχει δύο αρχεία .

 

Το shx θα πρέπει να πάει εκεί που το Autocad "βλέπει" τις γραμματοσειρές .

 

Ο τύπος γραμμής που σε ενδιαφέρει είναι ο :

 

*SYRMATOPLEGMA,Fenceline  --- x --- x --- x --- x --- x --- x ---

A,6,-1.5,["x",STANDARD,x=-.5,y=-.5,s=1.5],-1.5
 

 

 

Πιστεύω να σε βοήθησα.

_NEW LINETYPES.ZIP

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τελεια, σας ευχαριστω πολυ

 

 

Για καποιο λογο οταν παω να σχεδιασω την διαγραμμιση κτιριου με boundary δεν δουλευει, υπαρχει καποιος αλλος τροπος; Μηπως καποιο ετοιμο hatch;

Edited by MK-ATM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.