Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Ημιυπαιθρίων Χώρων - Συμβούλιο Επικρατείας


kibari

Recommended Posts

Μερικές φορές οφείλεις να δείξεις το δέντρο και όχι το δάσος αν θες να ακουστείς. Το σχόλιο του Αλαβάνου (ασχέτως της άποψης μου γι' αυτόν) επικεντρώνεται στο θέμα της τακτοποίησης (συγκεκριμένο) και όχι στην τακτική των κλειστών Η/Χ (άκρως γενικευμένο αφού προκύπτουν θέματα οικονομικής εκμετάλλευσης λόγω προστίμων, ελέγχου και απόδοσης πολεοδομικών υπηρεσιών). Μην ξεχνάμε ότι η ''τακτοποίηση'' έχει περάσει στον κοινό νου ως ''νομιμοποίηση από την πίσω πόρτα'' και αναλόγως επιλέγεις τα σημεία που θα τονίσεις.

 

Αλλά εγώ έμεινα σε άλλο σημείο: 4.600 ενδιαφερόμενοι που αντιστοιχούν σε πάνω από 15.000 περιπτώσεις. Το οποίο σημαίνει τί ακριβώς? Αν πάρουμε ως παραδοχές ότι η ''περίπτωση'' αφορά ολόκληρο κτήριο και όχι μεμονωμένο ημιυπαίθριο και οι ενδιαφερόμενοι είναι οι ιδιοκτήτες και όχι μηχανικοί (ή άλλοι διαμεσολαβητές) έχουμε 15.000/4.600 = 3,26.

 

Δηλαδή μέσες άκρες αυτοί που πήγαν για τακτοποίηση έχουν προβεί σε αυθαιρεσίες όχι μια αλλά τρεις φορές?

 

Και αντί να τους κρεμάσουμε από τα αυτιά συζητάμε για ''δικαιοσύνη'' ως προς τα ύψη των προστίμων?

 

 

ΥΓ. Βέβαια τα παραπάνω απαιτούν άλλη ισχυρότερη παραδοχή: ότι Παραδιάδες, Καψιμάληδες και λοιπές δυνάμεις είναι φερέγγυες ως προς την πληροφόρηση που δίνουν...ναι, και εγώ στην προηγούμενη μου ζωή ήμουν ο Ναπολέων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά την άποψή μου, ο Αλαβάνος (ως πρόεδρος του ΤΕΕ) όφειλε σ' αυτή την κρίσιμη φάση που περνάει ο ΗΧ, να τεκμηριώνει με στοιχεία την ανάγκη διατήρησής του στις διατάξεις του ΓΟΚ, ως απαραίτητου αρχιτεκτονικού στοιχείου μιας οικοδομής, και όχι να αναδεικνύει την (αμαρτωλή) σχέση του ΗΧ με το σδ.

 

Διαφωνώ στη δεύτερη σκέψη σου, σχετικά με τη σχέση αιτήσεων-περιπτώσεων, γιατί θεωρώ ότι 1) κάθε περίπτωση αφορά σε ένα διαμέρισμα και 2) μεγάλος αριθμός αιτήσεων έγινε από κατασκευαστές για να "νομιμοποιήσουν" το προς πώληση προβληματικό διαμέρισμα και να διευκολύνουν, έτσι, τη δυνατότητα εξεύρεσης αγοραστη στους δύσκολους καιρούς που περνάμε.

 

Για την (α)φερεγγυότητα της πληροφόρησης, συμφωνώ μαζί σου, πολύ περισσότερο όταν τη συγκρίνω με την καθημερινή δόση που παίρνουμε από τους λεγόμενους "δημοσιογράφους".

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε μετά τον Καψιμάλη και τον Παραδιά , στην επόμενη εκπομπή της ΝΕΤ , ένας εκπρόσωπος του τεε , ο οποίος αφού έκανε ένα λιβανωτό στο Παπανδρέου , ότι έβαλε τον πήχυ ψηλά και άλλα τέτοια , άλλωστε τζάμπα μας βάζουν σου λέει στο τεε , είπε ότι η νομιμοποίηση θα γίνει με μεταφορά ΣΔ . Οταν τον ρώτησαν με τι κόστος , έκανε το παγώνι . Είπε επίσης γιά την μεταφορά ότι έγινε χαμός το 80 , αλλά ξέχασε να πεί ότι έχει μπλοκαριστεί η ΜΣΔ από το ΣτΕ . Τέλος πάντων άν γίνει με μεταφορά ΣΔ ,τότε μιλάμε γιά πλήρη νομιμοποίηση με κόστος 1000-2000 € το τμ , οπότε μάλλον λίγοι θα το αποτολμήσουν , ιδιαίτερα γιά υπόγεια και play room . Τελικά πάλι μπάχαλο θα την κάνουν την οικοδομή . Μήπως τελικά να το γυρίσουμε στα αυτοκίνητα , πού έχουν και σοβαρούς συνδικαλιστές και έτσι και αλλιώς η κάθε εξουσία τους χαιδεύει . Εμείς μένουμε στον μικρόκοσμο μας .

Link to comment
Share on other sites

...μεγάλος αριθμός αιτήσεων έγινε από κατασκευαστές για να "νομιμοποιήσουν" το προς πώληση προβληματικό διαμέρισμα και να διευκολύνουν, έτσι, τη δυνατότητα εξεύρεσης αγοραστη στους δύσκολους καιρούς που περνάμε...

 

Ακόμη χειρότερα δηλαδή... Δε μιλάμε, άρα, για πρόχειρη απόπειρα ''κοινωνικής δικαιοσύνης'' αλλά για χείρα βοηθείας στον ασύδοτο και (στην ουσία) παράτυπο πλουτισμό κάποιων επαγγελματιών-απατεώνων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχασα το show, λόγω επαγγελματικής απασχόλησης, αλλά νομίζω ότι η ΜΣΔ δεν είναι η σωστή λύση, από την πλευρά της κυβέρνησης, για την επίλυση του μείζονος θέματος των ΗΧ (και ίσως των υπογείων).

 

Γιατί 1) το κράτος δεν πρόκειται να εισπράξει 1 € ενώ όλοι γνωρίζουμε ότι το κίνητρο για τη ρύθμιση Σουφλιά ήταν, στην ουσία, καθαρά εισπρακτικό, με στόχο να συγκεντρωθούν κάποια χρήματα που θα βούλωναν, έστω και του χρόνου, ένα πολύ μικρό μέρος της "μαύρης τρύπας" και, οπωσδήποτε, όχι στην κατεύθυνση αντιμετώπισης του κοινωνικού προβλήματος, 2) όπως ανέφερε και ο BAS, το κόστος της εφαρμογής του εργαλείου της ΜΣΔ είναι τόσο μεγάλο που δεν θα το τολμήσει κανείς σοβαρός (και μάλιστα πολιτικός) να το εισηγηθεί (εξαίρεση ίσως αποτελεί ο "λιβανιστής" του ΤΕΕ, αλλά πάντα θα υπάρχει αυτή η κατηγορία) και 3) για την εφαρμογή του εργαλείου της ΜΣΔ απαιτείται ο προσδιορισμός συγκεκριμένων ζωνών υποδοχής στο ρυμοτομικό σχέδιο κάθε πόλης, σύμφωνα με τις αποφάσεις του ΣτΕ, γεγονός που καθιστά αδύνατη την αντιμετώπιση του υπαρκτού προβλήματος των ΗΧ, οι οποίοι δεν είναι δυνατόν να προσδιοριστούν σε συγκεκριμένες ζώνες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε το εξής τραγελαφικό :

Ηρθε ενας κύριος και μου ζήτησε αντι για άδεια προσθήκης σε κατοικία, να βγάλει αδεια για Η.Χ. με σκοπό να μειώσει το κόστος της άδειας και στην συνέχεια να τον κλείσει και να χρησιμοποιήσει την τακτοποίηση για να είναι εντάξει.

Φυσικά αυτο δεν γίνεται αλλά έμεινα καγκελο, κοιτα να δεις τι σκεφτονται μερικοί ανθρώποι...

Link to comment
Share on other sites

Παντως διαβασα στην εφημεριδα σημερα ο,τι αλλη ρυθμιση θα γινει για τους Η/Μ και αλλη για τα υπογεια και ειναι λογικο. Δεν μπορει για αλλαγη χρησης σε ενα π.χ υπογειο χωρο 90τ.μ να ρυθμιστει με ΜΤΔ και να χρειαζεται καποιος να πληρωσει 90Χ1000=90.000 ευρω!!! ποιος θα το ρυθμισει με αυτον τον τροπο??? οταν με τον νομο Σουφλια θα εδινε μερικες χιλιαδες ευρω, το 10% της αντικειμενικης του αξιας, δηλαδη 2-3000 ευρω, για τον ιδιο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι μιλάνε γιά τους συναδέλφους κατασκευαστές με απρεπή τρόπο , θα τους θυμίσω ότι το κλείσιμο των ημιυπαιθρίων είναι αγοραία και ιδιωτική πρακτική , εδώ και 25 χρόνια και είναι μέρος του επαγγελματικού ανταγωνισμού τους , ενώ όλοι οι πολιτικοί τόσα χρόνια δεν έκαναν κάτι γιά να σταματήσει αυτό . Επίσης η κομματικοοικονομική παρεούλα που κυβερνάει το τεε , δεν θέλησε 35 χρόνια να επιβάλλει το ΜΗΚΙΕ , ούτε να ορίσει ιδιωτικές εταιρείες παραλαβής των έργων , ώστε να σταματήσει τουλάχιστον η εντός σχεδίου αυθαιρεσία . Οι συνάδελφοι που μας το παίζουν υπεράνω , στις ιδιωτικές τους μελέτες είναι καθ' όλα νόμιμοι ? Μάλλον όχι γιατί δεν θα έχουν πελάτες έτσι . Αρκετούς εισαγγελείς έχει η τηλεόραση της AGB , μην αποκτήσουμε και εδώ μέσα και ιδιαίτερα συναδέλφους . Μας φτάνουν οι παντολόγοι δημοσιογράφοι .

Link to comment
Share on other sites

Το πιάνω εγώ το μπαλάκι που πέταξε ο BAS: όχι, δε βάζω μαζί την ήρα και το στάρι. Με δεδομένο ότι η παράδοση των οικοδομών γίνεται ακριβώς όπως φαίνονται στα σχέδια της Οικ.Α. (επίσημη θέση του φόρουμ) εγώ προσωπικά θα κάνω τα στραβά μάτια για μεταγενέστερες ''ατασθαλίες''. Διότι αναγνωρίζω το δικαίωμα του μεροκαματιάρη να θέλει ένα άνετο σπίτι αλλά και να έχει το κάθε παιδί το δικό του δωμάτιο. Το οποίο παρασάγγας απέχει από την επιδίωξη ενός κατασκευαστή (το αν είναι συνάδελφος καμία μα καμία σημασία δεν έχει) να αυξήσει το κέρδος του.

 

Στην τελική κανείς και τίποτα δεν υποχρεώνει έναν ματσωμένο να την δει ''επιχειρηματίας-κατασκευαστής''. Δε με ενδιαφέρει αν δε ''βγαίνει'' - να πάει να παίξει στο καζίνο ή στο χρηματιστήριο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.