Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος, γιατί;


achrysov

Recommended Posts

Είμαι νέος στο επάγγελμα (μέλλος ΤΕΕ 2009) και κάνω μεταπτυχικό. Σκέφτομαι να κάνω έναρξη επαγγέλματος. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1)Η προυπηρεσία πως υπολογίζεται? Από τη χρονολογία ορκωμωσίας, από τη στιγμή της εγραφής στο ΤΕΕ,ή από την ημερομηνία έναρξης επαγγέλματος?

Η προυπηρεσία αυτή αναφέρεται στα δημόσια έργα μόνο ή και κάπου αλλού?

 

2?Σε περίπτωση που έχω μηδενικά έσοδα για 3-4 χρόνια, θα καλούμαι να πληρώσω κάτι στην εφορία έστω και κάποιο ελάχιστο ποσό?

 

3)Για ποιόν λόγο επιλέγει κάποιος να κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, εκτός από τον προφανή φυσικά....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος στο επάγγελμα (μέλλος ΤΕΕ 2009) και κάνω μεταπτυχικό. Σκέφτομαι να κάνω έναρξη επαγγέλματος. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1)Η προυπηρεσία πως υπολογίζεται? Από τη χρονολογία ορκωμωσίας, από τη στιγμή της εγραφής στο ΤΕΕ,ή από την ημερομηνία έναρξης επαγγέλματος?

Η προυπηρεσία αυτή αναφέρεται στα δημόσια έργα μόνο ή και κάπου αλλού?

 

2?Σε περίπτωση που έχω μηδενικά έσοδα για 3-4 χρόνια, θα καλούμαι να πληρώσω κάτι στην εφορία έστω και κάποιο ελάχιστο ποσό?

 

3)Για ποιόν λόγο επιλέγει κάποιος να κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, εκτός από τον προφανή φυσικά....

 

Καλή αρχή συνάδελφε!

 

1)Από την ημερομηνία της άδειας άσκησης επαγγέλματος. Πχ αν σε ενδιαφέρει να εγγραφείς στο Μητρώο Εργοληπτικών Επιχειρήσεων του ΥΠΕΧΩΔΕ μπορείς να το κάνεις όταν συμπληρώσεις 3 έτη από τη λήψη άδειας άσκησης επαγγέλματος.

 

2)ΟΧΙ

 

3)Καλή ερώτηση, ωστόσο να σου την επιστρέψουμε?Γιατί όχι?Είναι σίγουρο πως δεν θα κάνεις καμία δουλίτσα για 3 ή τέσσερα χρόνια?Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον καλό λόγο, οι εμπειρότεροι συνάδελφοι θα έχουν να σου πουν σίγουρα περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

 

3)Καλή ερώτηση, ωστόσο να σου την επιστρέψουμε?Γιατί όχι?Είναι σίγουρο πως δεν θα κάνεις καμία δουλίτσα για 3 ή τέσσερα χρόνια?Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον καλό λόγο, οι εμπειρότεροι συνάδελφοι θα έχουν να σου πουν σίγουρα περισσότερα!

 

1) Για να μην έχει να κάνει (έστω και μηδενικές) περιοδικές ΦΠΑ, κάθε 3μηνο.

2) Για να έχει ένα άγχος λιγότερο για ενδεχόμενο έλεγχο (δεν είναι απαραίτητο ότι κάνει διακρίσεις η εφορία αν δηλώνεις μηδενικό εισόδημα, ίσα-ίσα κινείς υποψίες).

Link to comment
Share on other sites

Η έναρξη επαγγέλματος από τώρα έχει τα υπέρ και τα κατά της

 

ΥΠΕΡ

- ασφάλεια για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Αν τυχόν δεν κάνεις έναρξη σιγουρέψου ότι σε καλύπτει η ασφάλεια των γονιών σου ή της σχολής σου.

- μετράνε συντάξιμα χρόνια

- μπορείς να πάρεις καμια δουλίτσα αν σου προκύψει

- έχεις πρόχειρες τις γνώσεις για τις εξετάσεις του ΤΕΕ

- μπορείς να δηλώσεις έξοδα (κινητό, αγορά εξοπλισμού με τιμολόγιο, κτλ). Δήλωσε όμως και κανα έσοδο, όχι μόνο έξοδα.

 

ΚΑΤΑ

- Πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ (3000 περίπου ευρώ τον χρόνο τα πρώτα 5 χρόνια).

- Τρέξιμο για την έναρξη, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sdim, έχω πει στην αρχή ότι είμαι ήδη μέλος ΤΕΕ. Άλλο άδεια άσκησης και άλλον έναρξη επαγγέλματος στην ΔΟΥ.

 

Tpanag, όταν λες ότι κινεί υποψίες τι σημαίνει? Ότι είσαι ιδανικότερος υποψήφιος για έλεγχο ?

Έλεγχο σε τί? Αφού δεν θα έχεις τίποτα να δείξεις!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να πει οτι μη δηλώνοντας έσοδα ίσως απο την εφορία θεωρήσουν οτι φοροδιαφεύγεις..

 

Θα σου έλεγα οτι αν σκοπεύεις να κάνεις καμία δουλειά παράλληλα τότε κάνε έναρξη. Αλλιώς όταν έχεις σκοπό να αρχίσεις δουλειά. Για να μην έχεις στο μυαλό σου να υποβάλεις περιοδικές κάθε τρίμηνο. Έτσι κ αλλιώς η διαδικασία της έναρξης δεν είναι τίποτα. Σε 1 μέρα έχεις κάνει έναρξη κ έχεις σφραγίσει βιβλία κ μπλοκάκια...

 

sdim το τσμεδε για κάτω 5ετίας είναι γύρω στα 1800 ευρώ. Τόσα πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

1) 5 ετία από την λήψη διπλώματος ή 5 ετία απο την λήψη άδειας άσκησης επαγγέλματος ;

 

2) Αν είσαι μακροχρόνια άνεργος πως αποδεικνύεις στην εφορία, ή πως ξέρει η εφορία οτι δεν φοροδιαφεύγεις εφόσον οι μηχανικοί είναι εξ'ορισμού μή άνεργοι είτε είναι άνεργοι είτε όχι ;

 

3) Ευχαριστώ για το νήμα, είχα την ίδια απορια.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ

- Πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ (3000 περίπου ευρώ τον χρόνο τα πρώτα 5 χρόνια).

- Τρέξιμο για την έναρξη, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνεις.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνεις ούτως ή άλλως από τη στιγμή που εγγράφεσαι στο ΤΕΕ. Το να μην έχεις "ανοιχτά" βιβλία στην εφορία δεν σε απαλάσσει.

Η διαδικασία της "έναρξης" μου πήρε μισό πρωινό από όσο θυμάμαι. Δεν έχει τρέξιμο. Σήμερα μου κάθεται μια δουλειά, αύριο το πρωί έχω μπλοκάκι έτοιμο για να κόψω δελτίο. Άρα δεν υπάρχει λόγος βιασύνης.

 

 

2) Αν είσαι μακροχρόνια άνεργος πως αποδεικνύεις στην εφορία, ή πως ξέρει η εφορία οτι δεν φοροδιαφεύγεις εφόσον οι μηχανικοί είναι εξ'ορισμού μή άνεργοι είτε είναι άνεργοι είτε όχι ;

 

Αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω. Η εφορία αποδέχεται το ότι είσαι "άνεργος", εφόσον δεν είσαι μισθωτός και δεν έχεις κάνει έναρξη. Άσχετα με τα παράδοξα και την "ομηρία" στην οποία μας κρατάει το ΤΣΜΕΔΕ.

Αν έχεις κάνει όμως έναρξη, κόβεις ένα-δυο αποδείξεις το χρόνο (θα τις κόβεις υποθέτω, αλλιώς δεν έχει νόημα η κουβέντα-δε σου χρειάζεται η έναρξη) περνάς και έξοδα, είσαι και μονίμως πιστωτικός στο ΦΠΑ συνεπεία του προηγουμένου, ζορίζουν τα πράγματα και κινείς υποψίες.

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο θέμα είναι πλέον αν θες να δουλέψεις ή όχι.

 

Χωρίς έναρξη οι επιλογές σου είναι ελάχιστες.

 

Αν κάνεις έναρξη δικαιούσαι και επιδότηση για να ανοίξεις την δικιά σου επιχείρηση, διαφορετικά δηλώνεις για έδρα το σπίτι σου ή άλλον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.