Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταγγελία για ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ και e-engineers


geodimis

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να καταγγείλω την απαράδεκτη οργάνωση των επιδοτούμενων σεμιναρίων από το Φορέα Εκπαίδευσης ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ. Υπενθυμίζω για όσους δεν θυμούνται ότι το Ιούνιο ξεκίνησε μία δράση εκπαίδευσης των μηχανικών (e-engineers) σε διάφορες τεχνολογίες πληροφορικής, επιδοτούμενη κατά το 90% από το ΕΣΠΑ και το υπόλοιπο 10% καλυπτόταν από τον εκπαιδευόμενο. Υποβάλλοντας κι εγώ συμμετοχή στην και αφού κληρώθηκα με τη 2η φορά επέλεξα τον φορέα ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ και συγκεκριμένα το πρόγραμμα ‘Διαχείριση Έργων και Πληροφορική Υποστήριξη Διαχείρισης Έργου’. Υπενθυμίζω ότι το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ είναι ουσιαστικά φορέας ελεγχόμενος από το ΤΕΕ και η επιλογή του έγινε υποθέτοντας ότι θα έχει το ‘κύρος’ του Επιμελητηρίου των Μηχανικών. Γύρω στα μέσα Ιουλίου κατέθεσα τα χαρτιά – δικαιολογητικά μου στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ καθώς και το 10% του κόστους του προγράμματος (50Ε) και η γραμματεία με διαβεβαίωσε ότι τα σεμινάρια θα αρχίσουν και θα ολοκληρωθούν μέσα στο δίμηνο Αύγουστος - Σεπτέμβριος και ότι ο τόπος διεξαγωγής τους θα είναι η έδρα του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ στο Μεταξουργείο. Μετά από αλλεπάλληλες τηλεφωνικές επικοινωνίες κυρίως τον Σεπτέμβριο –καθότι τον Αύγουστο για προφανείς λόγους δεν ξεκίνησε κανένα σεμινάριο- με παρέπεμπαν από εβδομάδα σε εβδομάδα σχετικά με την έναρξη του προγράμματος. Να σημειωθεί εδώ ότι απαραίτητη προϋπόθεση για να πληρωθούν οι φορείς εκπαίδευσης από τη δράση είναι να έχουν ολοκληρώσει τις εκπαιδεύσεις μέχρι τις 31 Οκτωβρίου και φυσικά να έχει δοθεί στους εκπαιδευθέντες η σχετική πιστοποίηση. Το 1ο πενθήμερο του Οκτωβρίου ενημερώθηκα τηλεφωνικά από το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ ότι έχω την επιλογή να ξεκινήσω το πρόγραμμα είτε στις 7 είτε στις 17 του μηνός και η διάρκειά του θα είναι 8 ημέρες (40 ώρες συνολικά) αλλά θα πραγματοποιηθεί στο ΚΕΚ ‘MASTER A.E.’ στο Γαλάτσι και όχι στο Μεταξουργείο όπως με είχαν διαβεβαιώσει από το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ. Προσερχόμενος στο συγκεκριμένο ΚΕΚ και μισή ώρα πριν από την υποτιθέμενη ώρα έναρξης του σεμιναρίου κατά την επιβεβαίωση των στοιχείων οι υπεύθυνοι του ΚΕΚ με ενημέρωσε ότι δεν έχω προσκομίσει κανένα δικαιολογητικό για την εκπαίδευσή μου και ότι χρωστάω το 10% του κόστους του προγράμματος (50Ε) και μάλιστα προσαυξημένο κατά 20Ε ποσό το οποίο δεν αναφέρθηκε ποτέ από το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ. Να σημειωθεί ότι δεν ήμουν η μόνη περίπτωση μηχανικού του οποίου ζητήθηκαν δικαιολογητικά τα οποία είχε προσκομίσει και ότι φυσικά την αποκλειστική ευθύνη για το γεγονός αυτό είχε το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ και όχι φυσικά η MASTER A.E. οι υπεύθυνοι της οποίας ήταν ευγενέστατοι και πρόθυμοι να λύσουν τα όποια προβλήματα. Ξεπερνώντας τα διαδικαστικά βρέθηκα ‘στιβαγμένος’ σε μία απαράδεκτη για χώρο διδασκαλίας αίθουσα υπολογιστών, με 15 ακόμα συναδέλφους και με έναν καθηγητή ο οποίος μας ενημέρωσε ότι τα μαθήματα θα ξεκινούν μισή ώρα αργότερα από την ώρα που μας είχαν ενημερώσει από το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ. Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει καμία ενημέρωση τόσο για την ύλη του σεμιναρίου όσο και για τις εξετάσεις του, οι οποίες θα και θα οδηγήσουν στην πιστοποίηση γνώσεων του συγκεκριμένου προγράμματος.

Από τα παραπάνω είναι προφανές το επίπεδο οργάνωσης του φορέα ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ το οποίο στην προσπάθεια του να υλοποιήσει ‘όπως όπως’ τα σεμινάρια μέχρι την καταληκτική ημερομηνία και φυσικά για να μην χάσει το ποσό της επιδότησης, ενοικίασε ένα παντελώς ακατάλληλο χώρο για εκπαίδευση 16 ατόμων, σε ένα κτίριο όπου 2-3 ορόφους πιο πάνω παίζει μουσική στη διαπασών –γυμναστήριο πρέπει να είναι -. Δε γνωρίζω αν το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ διαθέτει τέτοια 'πρότυπη οργάνωση' και στα υπόλοιπα σεμινάρια του, το σίγουρο όμως είναι ότι δε θα το πρότεινα σε κανένα συνάδελφο ως φορέα εκπαίδευσης.

Τελειώνοντας να σημειωθεί ότι πριν συντάξω το κείμενο αυτό προσπάθησα επανειλημμένα να επικοινωνήσω με κάποιον υπεύθυνο του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ για τα σεμινάρια αυτά και να του εκφράσω τα παράπονά μου αλλά αυτό κατέστη αδύνατο.

 

Στη διάθεσή σας,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε,έχω παρακολουθήσει και εγώ σεμινάριο στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ πριν από 4 χρόνια και ακόμα δε μου έχουν στείλει ούτε έχω μπορέσει να πάρω το πιστοποιητικό παρακολούθησης του σεμιναρίου.....Σε καταλαβαίνω απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ως επιλαχών ζήτησα και γράφτηκα στο σεμινάριο "Εφαρμογή νέων τεχνολογιών στην ανάλυση και τον σχεδιασμό αντισεισμικών κατασκευών". Με ενημέρωσαν ότι στην περιοχή μου δε θα διεξαχθεί αυτό το σεμινάριο, οπότε μου προτάθηκε είτε να αλλάξω αντικείμενο είτε να το παρακολουθήσω διαδικτυακά. Επέλεξα το δεύτερο.

Σήμερα έφτασαν οι σημειώσεις (υποτίθεται ότι το πρόγραμμα λήγει στο τέλος του μήνα). Όλα σε ένα cd με 6 αρχεία pdf. Που ήταν όμως μόνο οι παρουσιάσεις. Κανένα κείμενο, ούτε σημειώσεις. Μόνο διαφάνειες τύπου powerpoint.

ΜΑ ΚΑΛΑ, ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ Μ......Σ? ΜΑΣΑΜΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ? ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ;

Συγχίστηκα πάλι. Σήμερα κιόλας θα στείλω έγγραφο και στο ΤΕΕ, στο ΙΕΚΕΜ, στο δελτίο του ΤΕΕ, ΣΜΠΕ κλπ και σε όσους άλλους σχετικούς... Όχι ότι θα με λάβουν υπόψη τους, αλλά τέλοσπάντων δε μπορεί να μένει έτσι, ότι το ΙΕΚΕΜ κάνει καλή δουλειά με e-leanring. Καλύτερα να πει ότι αδυνατεί να το πράξει...

Link to comment
Share on other sites

@mkalliou

"Επισημαίνεται ότι τα e-learning προγράμματα θα πραγματοποιούνται στο χώρο του Φορέα Εκπαίδευσης και μόνο." [από τον οδηγό υλοποίησης v. 3]

 

Ήμουν επιτυχών στην πρώτη φάση κλήρωσης και δήλωσα πρόγραμμα του ΙΕΚΕΜ μετά από διαβεβαίωση ότι ακόμα και μόνος δεν θα έκοβα καθημερινά βόλτες Θεσ/κη, Αθήνα, Λάρισα κλπ κλπ.

 

Φυσικά και ήμουν ο μόνος που το δήλωσε και αναγκάστηκα να παραιτηθώ....

Link to comment
Share on other sites

Μασκαρά γκρέκο μασκαρά ...ΤΕΕ. Ο τεχνικός σύμβουλος του κράτους . Με τέτοιο κράτος, περιμένει κανείς σοβαρότερο σύμβουλο ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κ γω μια από τα ίδια....Σε άλλο σεμινάριο είχα δηλώσει, άλλο μου είπαν ότι θα γίνει, άλλο έγινε, κ τωρα δε μου δίνουν κ την προκαταβολή πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συνάδελφοι δεν κάνετε την καταγγέλια σε αυτούς που πληρώνουν το ΙΕΚΕΜ? Αν πάτε όλοι μαζί σίγουρα θα ακουστείτε. Ας μείνει απλήρωτο το ΙΕΚΕΜ από τα ευρωπαϊκά κονδύλια και μετά δείτε αν στρώνει ή δεν στρώνει η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποια χρόνια έκανα ένα σεμινάριο στο ΙΕΚΕΜ στο Μεταξουργείο και αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι ότι μου έκανε εντύπωση η πελατεία που είχε ο ...οίκος (..) απέναντι. Κοσμοσυρροή κανονική. Μάλλον σε λάθος πόρτα έμπαιναν οι άνθρωποι..απέναντι έπρεπε να χτυπάνε κουδούνι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.