Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

καλημέρα. Θα ήθελα να πω ότι όντως οι γνώσεις που προέρχονται από τις σχολές σίγουρα δεν έιναι ίδιες. ...........Η δε θα είμαι ικανή να κάνω δουλειά μηχανικού ή θα είμαι, δεν γίνεται να θυμούνται πως είμαι από ΤΕΙ όποτε τους συμφέρει

 

Όλγα όπως προκύπτει και από την περίπτωσή σου, την εξέλιξη του καθενός την καθορίζει η ίδια η αγορά άρα ακόμα και αν κάποιοι αρνούνται να σου αναγνωρίσουν το δικαίωμα της εξέλιξης όπως βλέπεις η αγορά είναι αυτή που καθορίζει το τέλος ποιος θα εξελιχθεί και ποιος όχι ανάλογα με τις γνώσεις και την προσπάθειά του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε χωρίς να έχω κάτι μαζί σου, για πιο νομοθέτη μιλάς του 1930; Μπορει μια ευρωπαική χώρα (εκτός απο την Ελλάδα) να έχει σε ισχύ αυτούς τους νόμους; Εάν δεν μπορείς στις μέρες μας να υπογράψεις όπως μας παραθέτεις παραπάνω ένα εξαρτημένο τοπογραφικό σαν μηχανικός τότε... πολυτεχνείο τελειώσες έξυπνο παιδι είσαι ...Συνάδελφε το ΤΕΕ μπλοκάρει εδώ και 25 χρόνια τα Ε.Δ. τον πτυχιούχων Μηχανικών για συντεχνιακούς λόγους γι'αυτό και αυτή η αγανάκτηση. Και για να απαντήσω και στο φίλο που μίλησε για ένιαιο ΤΕΕ, δεν θα είναι στην σημερινή του μορφή και αν κοιτάξεις γύρο σου θα δείς οτι και σήμερα πολλοι διπλοματουχοι έχουν αντίθετοι άποψη απο τη διοικούσα του ΤΕΕ. Εμεις δεν ζητάμε εξομοίωση με τα πολυτεχνεία αλλά την κατωχύρωση των Επαγγελματικών δικαιωμάτων μας.

Link to comment
Share on other sites

Oι λογαριασμοί και οι ανακεφαλαιωτικοί πίνακες για τα δημόσια έργα δε διδάσκονται σε κανένα πολυτεχνείο και σωστά δεν διδάσκονται γιατί δεν ανήκουν στο αντικείμενο του μηχανικού.Η νομοθεσία , η διαδικασία έκδοσης οικοδομικών αδειών κτλ.. μαθαίνονται με την καθημερινή τριβή.

Είμαι κατά της εξίσωσης αλλά είμαι υπέρ της ξεκαθάρισης και κατοχύρωσης των επαγγελματικών δικαιωμάτων των μηχανικών Τ.Ε.

Στην τελική εφόσον τα ΤΕΙ πλέον ανήκουν στην Ανώτατη Εκπαίδευση ας ενσωματωθούν στα Πολυτεχνεία.Γιατί να υπάρχουν μηχανικοί δύο κατηγοριών;

Η ξεκαθάριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων πρέπει να γίνει και μεταξύ των ειδικοτήτων των μηχανικών Π.Ε.

Αυτό όμως που δεν μου αρέσει είναι που μερικοί δε δηλώνουν την ειδικότητα τους είτε Πολιτικός μηχανικός Τ.Ε. , Μηχανικός Δομικών Έργων ή Έργων Υποδομής αλλά δηλώνουν απλά πολιτικοί μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

ποια αυτή?οτι του πολυτεχνειου παιρνουν το δίπλωμα χωρις να το αξίζουν?

πολυ σαθρο επιχείρημα.δεν πιανει.

 

Parist τώρα κάνεις σαν μικρό παιδί. Χαλάς τη συζήτηση.

Σου είπε κάτι που συμβαίνει. Δεν είπε ότι είναι ο κανόνας. Δεν είπε κανείς ότι όλοι οι ΠΕ παίρνουν δίπλωμα μέσω των πολιτικών παρατάξεων.

Μη προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Σε βλέπω εδώ και καιρό σε τέτοιου είδους θέματα και αντιλαμβάνομαι, ότι είναι επιτηδευμένη η στάση σου. Πήρες μια φράση και προσπάθησες να μας χρεώσεις ότι σας είπαμε και μαϊμού διπλωματούχους.

Αν θέλεις να μιλήσουμε σε τέτοιο επίπεδο, δε σου κάνω-ουμε τη χάρη.

Αλίμονο κι εμείς αν πιανόμασταν τόσο εύκολα με τα διάφορα που μας σύρετε κάθε φορά.

Όλγα όπως προκύπτει και από την περίπτωσή σου, την εξέλιξη του καθενός την καθορίζει η ίδια η αγορά άρα ακόμα και αν κάποιοι αρνούνται να σου αναγνωρίσουν το δικαίωμα της εξέλιξης όπως βλέπεις η αγορά είναι αυτή που καθορίζει το τέλος ποιος θα εξελιχθεί και ποιος όχι ανάλογα με τις γνώσεις και την προσπάθειά του.

 

Σύμφωνοι, αλλά ποιός σου είπε ότι μας αρέσει ο αγώνας μετ' εμποδίων;

 

Είμαι κατά της εξίσωσης αλλά είμαι υπέρ της ξεκαθάρισης και κατοχύρωσης των επαγγελματικών δικαιωμάτων των μηχανικών Τ.Ε.

Στην τελική εφόσον τα ΤΕΙ πλέον ανήκουν στην Ανώτατη Εκπαίδευση ας ενσωματωθούν στα Πολυτεχνεία.Γιατί να υπάρχουν μηχανικοί δύο κατηγοριών;

Η ξεκαθάριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων πρέπει να γίνει και μεταξύ των ειδικοτήτων των μηχανικών Π.Ε.

Αυτό όμως που δεν μου αρέσει είναι που μερικοί δε δηλώνουν την ειδικότητα τους είτε Πολιτικός μηχανικός Τ.Ε. , Μηχανικός Δομικών Έργων ή Έργων Υποδομής αλλά δηλώνουν απλά πολιτικοί μηχανικοί.

 

Συμφωνούμε. Ούτε κι εμείς ζητάμε εξίσωση. Και τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΠΕ, αν και δεν είναι άμμεσα δικό μου χωράφι για να ανακατεύομαι, νομίζω ότι είναι καιρός να επανεξεταστούν. Για τον τίτλο Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ, κι εγώ δε συμφωνώ. Μηχανικός Πολιτικών Δομικών Έργων και Μηχανικός Πολιτικών Έργων Υποδομής είναι οι σωστοί τίτλοι.

Για την συγχώνευση Πολυτεχνείων και ΤΕΙ θα διαφωνήσω όμως. Μπορούν να συνυπάρχουν. Οι μεν να έχουν αντικείμενο πιο πολύ τη θεωρία και την έρευνα ενώ οι δε, την εφαρμογή. Και τα επαγγελματικά δικαιώματα ας γίνουν όπως στη Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό που προσπαθώ να πω είναι ακριβώς ότι δεν υπάρχουν εμπόδια, δηλαδή αν βγω εγώ και πω ότι εσύ που τελείωσες ΤΕΙ είσαι μάπας δεν ενδιαφέρεται κανείς. Αφού η αγορά θα σε αναγνωρίσει ποιο είναι το πρόβλημά σου? Το τί λέω εγώ? Ακόμα και αν το πω επηρεάζω με τον τρόπο αυτό το θέμα των επγγελματικών σου δικαιωμάτων? Γιατί η Όλγα αναφέρει ότι εμείς οι απόφοιτοι ΑΕΙ δεν αναγνωρίζουμε το δικαίωμά σας στην εξέλιξη. Και να δεχτώ ότι γίνεται (που δε γίνεται, εγώ τουλάχιστον προσωπικά έχω άριστη συνεργασία με πολλούς συναδέλφους τεχνολόγους). Αυτό σε τί επηρεάζει τα επαγγελματικά σου δικαιώματα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε. Ούτε κι εμείς ζητάμε εξίσωση. Και τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΠΕ, αν και δεν είναι άμμεσα δικό μου χωράφι για να ανακατεύομαι, νομίζω ότι είναι καιρός να επανεξεταστούν. Για τον τίτλο Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ, κι εγώ δε συμφωνώ. Μηχανικός Πολιτικών Δομικών Έργων και Μηχανικός Πολιτικών Έργων Υποδομής είναι οι σωστοί τίτλοι.

Για την συγχώνευση Πολυτεχνείων και ΤΕΙ θα διαφωνήσω όμως. Μπορούν να συνυπάρχουν. Οι μεν να έχουν αντικείμενο πιο πολύ τη θεωρία και την έρευνα ενώ οι δε, την εφαρμογή. Και τα επαγγελματικά δικαιώματα ας γίνουν όπως στη Γερμανία.

 

Θα τολμούσα να πω ότι πιο δόκιμοι θα ήταν οι τίτλοι Μηχανικός Δομικών Έργων και Μηχανικός Έργων Υποδομής.

 

Όσο για το δεύτερο σκέλος, για να καταλάβω δηλαδή, προτείνεις οι Μηχανικοί ΠΕ να κάνουν μελέτες και να ασχολούνται με τα ακαδημαϊκά δρώμενα και οι Μηχανικοί ΤΕ να ασχολούνται με την εφαρμογή των μελετών, ήτοι εργοτάξια?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι η άριστη συνεργασία είναι μέχρι να βγεί το τελικό αποτέλεσμα.

 

Απο πίσω όμως .........

 

Μας λές λίγο τι εννοείς αδερφέ? Γιατί δεν γνωριζόμαστε και από χθες. Και ας δει το σχόλιό σου ο φίλος που μιλά παραπάνω για συναδέλφους διπλωματούχους που κάνουν κακεντρεχείς τοποθετήσεις να μας πει ποιοι δυναμιτίζουν την ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Electrical κι εγώ δε κατάλαβα τι θέλεις να πεις....

Τopap, εννοούσα ότι οι και οι δυο να μπορούν να συμμετέχουν στην εφαρμογή (μελέτη, επίβλεψη κτλ), αλλά οι ΠΕ να έχουν περισσότερες βάσεις θεωρητικές (όπως σήμερα) ώστε να μπορούν να ασχοληθούν και με την έρευνα και με ακαδημαϊκή ανέλιξη. Οι ΤΕ να περιορίζονται στην εφαρμογή (μελέτη, επίβλεψη κτλ), αλλά να έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα όσον αφορά την εφαρμογή πάνω στην ειδικότητα τους (πχ μόνο έργα υποδομής, ή μόνο οικοδομικά, αλλά να είναι πλήρη).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην Ελλάδα, που έχουμε μηδέν (0) έρευνα να δώσουμε στους ΠΕ αυτό το μηδέν (0).

Και γιατί να μην γίνει αναβάθμιση του ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο ώστε να μην υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός?

Να σπουδάζουμε όλοι τα ίδια χρόνια και να έχουμε όλοι τις ίδιες ευκαιρίες και δυνατότητες.

Ποιος ο λόγος ύπαρξης διαφορετικών σχολών με ίδια δικαιώματα???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.