Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

και να ξερουμε εξαρχης τους κανονες,να ειναι ιδιοι.Διοτι δεν ειναι δικαιο να ξεκ@#@#τ8 ο ενας στο λυκειο και να πιανει Α μοναδες να περασει ,ενω ο αλλος να σφυρίζει αδιαφορα ,να περνα με τις μισες μοναδες και μετα να θελει ισα επαγγ δικαιωματα και να λεει κιολας οτι αυτος που περασε με τις διπλασιες απο αυτον μοναδες ,οτι "δουλευει με καρβουνο".Ε δεν γίνεται,ελεος..οποιος θελει ισα επαγγ δικαιωματα ,να καψει το καρβουνο και να παει Πολυτεχνειο.Δεν μας αρεσει αυτο ε?ολα δικα μας τα θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε parist

 

Τα επιχειρήματά μας τα έχουμε πει πολλές φορές και ουδεμία απάντηση λάβαμε. Εσείς επικαλείστε νομοθετήματα του 1830 και 1930 ξεπερασμένα και άδικα. Αντιλαμβάνομαι και συμφωνώ πως καλώς ή κακώς (κακώς) αυτή είναι η νομοθεσία. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αλλάξει. Τα επιχειρήματα που προβάλουμε είναι πολύ απλά και συνοψίζω :

 

1. Αναγνωρίζει η πολιτεία και το ΤΕΕ αποφοίτους εξωτερικού 3ετούς και 4ετούς διάρκειας (+MSc) ισοτίμους με ΤΕΙ ως αποφοίτους ΑΕΙ ? Ναι. Τους κατατάσει στην κατηγορία ΠΕ ? Ναι. Τους αποδίδει ίδια δικαιώματα με τις αντίστοιχες ειδικότητες του πολυτεχνείου ? Ναι. ΕΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ?

 

2. Είναι ή δεν είναι τα ΤΕΙ τμήμα του Εθνικού Συστήματος Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ? Είναι. Έπρεπε να έχουν επ. δικαιώματα ή όχι ? Προφανώς ναι. Ποιός τα μπλοκάρει εδώ και χρόνια και κρατά σε επ. ομηρία χιλιάδες παιδιά και απαξιώνει τα ιδρύματα ? Το ΤΕΕ.

 

3. Ζητά το ΤΕΕ και κάποιοι πρυτάνεις ισοτίμηση διπλώματος με master βάση του Ευρωπαϊκού μοντέλου των πιστωτικών μονάδων ναι ή όχι ? Ναι. Γιατί αρνείτε το ΤΕΕ να εφαρμοστεί ακριβώς το ίδιο μοντέλο και για τα ΤΕΙ ?

 

4. Είμαστε στην Ενωμένη Ευρώπη ή όχι ? Είμαστε. Πρέπει όλοι εμείς που σπουδάσαμε στα ΤΕΙ της χώρας μας να έχουμε τουλάχιστον να ίδια επ. δικαιώματα που απολαμβάνουν απόφοιτοι ισοτίμων σχολών στην Ευρώπη ?

 

5. Από που και ως που επικαλείστε "έυρος γνωστικού πεδίου" για τα ΤΕΙ όταν υπάρχουν ειδικότητες οι οποίες έχουν καταχρηστικά δικαιώματα για τα οποία δεν έχουν διδαχθεί ΟΥΤΕ ΕΝΑ μάθημα ?

 

Προφανώς και εσύ, -το πιστεύω-, έθεσες το θέμα σε καθαρά νομική βάση. Όμως εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα πεπαλαιωμένο νομικό καθεστώς τόσο άδικο σε βαθμό που πλέον δεν το αποδεχόμαστε. Όλοι θέλουν να το αλλάξουν πλην μερικών. Των σκοταδιστών που χρόνια τώρα έχουν απαξιώσει έναν ολόκληρο θεσμό, το θεσμό των Τεχνολογικών Ιδρυμάτων και μας επιτίθονται με κάθε ευκαιρεία. Είμαστε αναγκασμένοι να απαντήσουμε.

Δεν είναι δυνατόν να γίνεται συζήτηση για τα επ. δικαιώματα των ΤΕΙ στη βάση απαρχαιωμένων βασιλικών διαταγμάτων που εφαρμόζονται καταχρηστικά (καθότι ο Ν. 1404/83 προβλέπει από το 1984 έκδοση νέων Π.Δ. τα οποία όμως ποτέ δεν εκδόθηκαν) και εμείς να συζητάμε επί αυτής της βάσης. Τα Β.Δ. δεν μας αφορούν. Δεν αφορούν τα ΤΕΙ, δεν αφορούν κανέναν από εμάς.

 

Edit.

Όσο αφορά το λύκειο και τους βαθμούς, θέλω να μας πεις πόσα μέλη διπλωματούχους έχει το ΤΕΕ που τους αναγνώρισε ως ισότιμους και οι οποίοι έγραψαν ΜΗΔΕΝ, το ξαναλέω, ΜΗΔΕΝ, στις πανελλήνιες και πήγαν σε Βουλγαρίες, Ιταλίες, Αγγλίες κλπ. Μετά ξανασυζητάμε για τους βαθμούς. Και εν πάσει περιπτώσι δεν είναι δυνατόν επειδή κάποιος έγραψε 14 και όχι 18 να καταδικαστεί εφ όρου ζωής. Τι αντιλήψεις είναι αυτές ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό συναδελφε ειναι ολοκληρη κουβεντα ,δεν εχω απαντησεις σε ολα τα ζητηματα διοτι απλα δεν το εχω ψαξει.Δεν λεω οτι δεν εχετε δικηο,ομως ουτε αρμοδιος ειμαι να το αποδωσω και σε καθε περιπτωση ποτε δεν μιλησα οτι οι των ΤΕΙ δεν εχουν τα σχετικα δικαια τους.

Αλλο ομως αυτο και αλλο να μου ερχεται ο Εργων Υποδομης με ενα εξαμηνο τοπογραφια

που κανει και ο γεωπονος ΤΕ και ενα εξαμηνο ειδικα θεμ τοπογραφιας και να θελει να κανει οτι και εγω και οι ΑΤΜ .Αυτο αν συμβει ειναι αδικια η οχι?απαντησε μου.

και θα σου απαντησω στα υπολοιπα.παρε ομως ξεκαθαρη θεση σαυτο.

Στο κατω κατω οποιος θελει να κανει τον τοπογραφο να παει στη σχετικη σχολη.τοσο απλο ειναι.

edit

Δεν ειπαμε να καταδικαστει.ειπαμε υπαρχουν αδικιες ,να αποδοθει δικαιοσυνη με βαση τον μοχθο και τις γνωσεις.Οχι ομως ισοπεδωση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GoergeS.

Σου το λέω όσο απλά μπορώ να το πω.

Αν ήξερα το 1985 πως θα υπήρχε έστω και μία στο εκατομμύριο να έχω τα ίδια δικαιώματα με απόφοιτο ΤΕΙ, τότε δεν θα έδινα δεύτερη φορά, αλλά θα πήγαινα στο ΤΕΙ που είχα ήδη περάσει. θα κέρδιζα έτσι 3 χρονάκια και κάποια χρήματα.

Αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να δεχθώ, είναι οι απόφοιτοι μετά από την ημέρα ψήφισης νόμου που τα μετατρέπει σε πολυτεχνικές σχολές, να έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με εμένα.

Δεν δέχομαι οτιδήποτε άλλο.

Άποψή μου και ελπίζω να σχολιαστεί στο ίδιο ύφος._

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι στο forum με τα των επ.δικαιωμάτων, αλλά, θα ήθελα να ρωτήσω αυτά που έχουμε ξαναναφέρει:

 

-Έχω πτυχίο Μηχανολόγου . Πλήρη δικαιώματα στην ειδικότητά μου έχω ? οχι.. γιατί???

-Γιατί ειδικότητες πολυτεχνικών σχολών, υπογράφουν μελέτες που δεν έχουν ειλικρινά ιδέα (πχ ηλεκτρολογικά ή θέρμανση μέχρι 40.000???) Εαν αυτα είναι δίκαια τότε τι να πώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πληρης δικαιοσύνη,συμφωνω να αποδοθει.Δικαιοσύνη ομως,οχι ισοπεδωση.Δικαιοσύνη με βαση τον μοχθο και τις γνωσεις.Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν ζητάμε ίσα Επ.Δικαιώματα με τον Πολιτικό Μηχανικό του Πολυτεχνείου διότι ο Π.Μ. όταν βγαίνει στην αγορά εργασίας μπορεί να υπογράφει Συγκινωνιακά εργα, δομοστατικά, υδραυλικά, Γεωτεχνικά που την βλέπετε την ισοπέδωση όταν εγώ μπορώ να ασχοληθώ μόνο με τα κτιριακά(δομοστατικά) σαν πτυχιούχος πολιτικών δομικών έργων;

Link to comment
Share on other sites

παλι τα ιδια.μα είπα και επαναλαμβανω

1.ναι υπαρχουν αδικιες,να λυθουν με βαση τον μοχθο και τις γνώσεις του καθενος.

2.Εδω ΔΕΝ ειναι το πεδιο ομως που θα λυθουν αυτα.

3.Προς το παρών πηγαίνουμε με βαση την ισχυουσα νομοθεσια.

4.Οσον αφορα τα εξηρτημένα τοπογραφικά

α.οσον αφορα το τυπικο υπαρχουν οι νομοι,για την επιλυση των διαφορων

αρμόδια είναι τα δικαστήρια.

β.οσον αφορα την ουσιαγια την ποιοτητα του τελικου παραγώμενου προιοντος απαιτειτε πληρη εξειδικευση γνωσεων και εμπειριας.

γ.επι του πρακτέου ποτε θα καταλάβατε οι των δομικων και των εργων υποδομης(οχι ολοι μερικοι) οτι εχετε μια χαρα αντικειμενο,πλην ομως διαφορετικο.Δεν ειστε τοπογραφοι.παρτε το αποφαση.ειστε πολιτικοι μηχανικοι τε δομικων και εργων υποδομης.ασχοληθειτε με αυτα .οσοι ασχοληθηκαν μια χαρα τα καταφερνουν.

αν παλι δεν σας αρεσει και επιμενετε για τοπογραφια,δωστε κατατακτηριες.

απο G KARA

Εάν δεν μπορείς στις μέρες μας να υπογράψεις όπως μας παραθέτεις παραπάνω ένα εξαρτημένο τοπογραφικό σαν μηχανικός

E οχι,δεν ειναι το εξηρτημενο τοπογραφικό κατι το ασημαντο που μπορει να το υπογραψει ο οποιοσδήποτε.Λαθος το εχετε καταλαβει.Και φταιμε εν ολιγοις και εμεις (οι ΑΤΜ) που αφησαμε να συμβει αυτο.καιρός να διορθώσουμε την μεχρι τωρα σταση μας.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία που τα λέμε εδώ μέσα !!!

Πραγματικά έχω χάσει το "τόπι" από τις ντρίπλες για να αποφύγουμε μια ξεκάθαρη απάντηση.

@parist αν βάλω σε μια σειρά τις απαντήσεις σου, πραγματικά δεν μπορώ να πω ότι έχεις σταθερή γραμμή. Θα δεχόμουν μια σκληρή στάση άπέναντί μου/μας επειδή έχετε τις αντιλήψεις σας και τα πιστεύω σας αλλά να βλέπω τους "πόντιους πιλάτους" να νείπτουν τα χέρια τους, όταν δεν μπορούν να γράψουν μια απάντηση με επιχειρήματα...

Λέτε για δικαιοσύνη και ότι πιστεύετε στην δικαιοσύνη, τρίχες θα απαντήσω.

Στον κόσμο που ζούμε δεν υπάρχει δικαιοσύνη και κανένας δεν απόλεσε πλεονέκτημα χαρίζοντάς το, πρέπει να αγωνιστείς.

@erling αλήθεια ακόμα πιστεύεις ότι ο δομικών έργων και ο έργων υποδομής ζητάνε να έχουν τα ίδια δικαιώματα με σένα ??? αυτό ψάχνουμε τόσα χρόνια ?

λες ότι θα δεχτείς αν γίνουν τα ΤΕΙ πολυτεχνεία ισότιμα τους αποφοίτους τους, κάτι σαν το πρόεδρό σας? με 3,5 έτη που βαφτίστηκε διπλωματούχος με νόμο ?? ή υπάρχει τέτοιο μεγάλο χάσμα ποιότητας και μαθημάτων ώστε να υπάρχει και τόσο μεγάλη απόκλιση δικαιωμάτων ?

 

Λέτε για δικαιώματα αντίστοιχα με τον μόχθο και τις γνώσεις,

αφού δεν τα πιστεύετε γιατί τα λέτε, διαβάστε τις διάφορες απαντήσεις σας, "αυτά πρέπει να ισχύουν για τους άλλους όχι για εμάς, εμείς καλά είμαστε έτσι, άλλωστε αφού έτσι είναι και η νομοθεσία τι να κάνουμε, α ρε άδικη κοινωνία."

Οι περισσότεροι βάζετε παραδείγματα λέγοντας "να έρθει ο χ από το ΤΕΙ που κάνει ένα μάθημα ή κανένα και να μπορεί να κάνει την δουλειά μου, δεν το δέχομαι" να σας απαντήσω : δίκιο έχετε δεν πρέπει

Να το κάνουμε με δικό μου παράδειγμα ? γιατί να βλέπω μέσα στην οικοδομή τον αρχιτέκτονα ή τον Π.Μ που έχει υπογράψει τα απλά μηχανολογικά μου ?? ποιός μου τρώει το ψωμί μου ? εγώ γιατί πρέπει να το δεχτώ? ποιός από του 2 έχει τις γνώσεις κι έχει ρίξει μόχθο για να το κάνει ??

Αλλά βλέπεις στο δικό μου παράδειγμα είμαι μόνος μου και θα με τρώει το μαράζι και θα είναι δεμένα τα χέρια μου, ενώ στο δικό σας μεριμνά ο "μπαμπούλας" ο "δίκαιος" τεχνικός σύμβουλος που κόπτεται για την ποιότητα και την ασφάλεια των έργων στη χώρα.

 

όπως το είπες @parist : Στο κατω κατω οποιος θελει να κανει τον μηχανολόγο να παει στη σχετικη σχολη.τοσο απλο ειναι.

 

 

Κι ερχόμαστε στα δύσκολα όλοι εσείς που καταλαβαίνετε απότι βλέπω το δίκαιο ποιανού το μέρος θα πάρετε ????

Link to comment
Share on other sites

fraar ως προς την σταση μου απλά την εχεις αντιληφθη λαθος.ποτε δεν ειχα σκληρή σταση απεναντι σας (αν ψαξεις εδω μεσα θα δης και αναφορες μου για το δικηο που εχετε σε ωρισμενες περιπτωσεις)

δεν κανω τον ποντιο πιλατο-ειδικα στα θεματα που εθιξε ο georges-διοτι ναι δεν μπορω να απαντήσω για τον απλούστατο λογο οτι θα χρειαζόμουν πολύ χρόνο να ψαξω ολα τα ζητήματα που θέτει και δεν μπορώ να τον διαθέσω,εξ αλου ουδέποτε τοποθετήθηκα KATA

των τεχνολόγων (αντιθετα μαλιστα) και ουδέποτε τοποθετήθηκα για ζητήματα που αφορουν το αντικείμενο του GEORGES και του δικου σου.

αρα δεν έχω και υποχρέωση να απαντήσω στα ζητήματα που τιθενται για το αντικείμενο σας.

εσεις αντίθετα τοποθετείστε για καθαρά ζητήματα ειδικότητας που ΔΕΝ σας αφορουν.

εγω εχω θεσει ζητήματα ειδικότητας και απεναντι σε ΠΕ

κατα τα άλλα το ενοω

για δικαιώματα αντίστοιχα με τον μόχθο και τις γνώσεις
εσυ βγαζεις αυθαιρετα συμπεράσματα για το ότι δεν τα ενοοω.

αν θελεις για τα δικα σας προβλήματα ανοιξε ενα θέμα και να τοποθετηθουν οσοι το γνωρίζουν.

κατα τα λοιπα στο δικό μου αντικείμενο παραχωρήσεις δεν κάνω.

και κλείνοντας επιτελους ειναι πολύ βαρετό αυτο που κανουν ωρισμένοι ΤΕ.

με το που ανοιγει ενα θεμα -ακομα και στην περίπτωση που δεν θετει καμια διαφοροποίηση ΑΕΙ-ΤΕΙ ,οπως έκανα στο ΚΟΥΒΕΝΤΑ ,καθιέρωση μελετητικου και εργοληπτικου πτυχίου,να πετιέται ενας ΤΕ και να λέει το ιδιο ποιήμα καθε φορά ,χωρίς να εχει θιχτη τίποτε..αμαν πια.

ΥΓ για το

Στο κατω κατω οποιος θελει να κανει τον μηχανολόγο να παει στη σχετικη σχολη.τοσο απλο ειναι.
συμφωνω απόλυτα. αλλά μην το λες σε μένα.ουδεν ωφελεί.

 

για του λογου το αληθες

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1725&page=25

ποστ 243

Εχουν δικηο που φωνάζουν οι των ΤΕΙ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.