Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

...

Και το σημαντικότερο είναι πως το κράτος ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ την ανάγκη να έχουμε σοβαρά ΕΔ αλλά επειδή υπάρχει η συντεχνία του ΤΕΕ και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα επί 28 χρόνια.

 

 

Το ελληνικό κράτος, που γενικά κινείται με ρυθμούς ταινίας Αγγελόπουλου, ήξερε ότι ΤΟΤΕ υπήρχε ανάγκη για να γεφυρωθεί η απόσταση μεταξύ των μηχανικών και των μαστόρων. Ξανάλεω, ΤΟΤΕ! Μιλάμε για χρόνια πριν. Εξου και η ανάγκη για τεχνολόγους μηχανικούς.

 

Έκτοτε, έχουν αλλάξει πολλά απλώς δεν έγιναν οι αντίστοιχες αλλαγές και στην παιδεία. Όλα αυτά περί συντεχνίας του ΤΕΕ και κουραφέξαλα ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας. Αντίστοιχες κινήσεις θα είχαν κάνει και ο Δικηγορικός Σύλλογος και ο Ιατρικός εάν υπήρχαν Δικηγόροι ΤΕ και Ιατροί ΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι τεχνολόγοι μηχανικοί δεν "έπιασαν" για πολλούς λόγους και ας είχαν ΕΔ. Οι Μηχανικοί ΤΕ από την άλλη πήγαν πολύ καλά αλλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔ. Εμείς δεν έχουμε και σε εμάς αναγνωρίζει το κράτος την ανάγκη να έχουμε ΕΔ. Όχι σε απόφοιτους σχολών του 1970.

 

Επίσης κάνεις λάθος και για τη συντεχνιακή συμπεριφορα του ΤΕΕ καθώς στο μόνο αντίστοιχο παράδειγμα, οι λογιστές ΤΕ έχουν αναβαθμίζουν εν καιρώ τα δικαιώματα τους και εγγράφονται στο ίδιο επιμελητήριο με τους ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Topap υπάρχουν οι Ιατροί ΤΕ αλλά ονομάζονται νοσηλευτές.

 

Ίσως αν ο κάθε απόφοιτος ή διπλωματούχος είχε τίτλο επαγγέλματος το όνομα της σχολής που έχει τελειώσει να ήταν ποιο ξεκάθαρα τα πράγματα στην αγορά εργασίας.

 

Τουλάχιστον ελπίζω με τις αλλαγές στην παιδεία να μειωθούν οι θέσεις των μηχανικών σε αυτές που χρειάζεται η αγορά. Η πίτα μικραίνει, όμως οι πεινασμένοι αυξάνονται. Αυτή είναι η πηγή των προβλημάτων του κλάδου μας κατα την ταπεινή προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

@NIKOLAOSK Είπαμε το κράτος μας ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΕΔ. Και αφού μας τα ΧΡΩΣΤΑΕΙ θα τα πάρουμε. Εσύ αν δε θες να έχουμε, τι να πω. Κάνε μας μήνυση...

 

1 .Δεν ανάφερα κάτι τέτοιο . Το "αν" ήτανε γιατί ακόμα δεν γνωρίζω εάν έχουν ψηφιστεί να τα πάρετε η όχι .

2.Μήνυση και τα τοιαύτα δεν χρειάζεται να κάνω εγώ αλλά εμπόδια θα προκύψουν προφανώς από το ΤΕΕ σε περίπτωση που υπάρχει πλήρη εξίσωση των πολυτεχνείων με τα ΤΕΙ .

Τέλος είμαι υπέρ να λάβετε κάποια λογικά επαγγελματικά δικαιώματα όπως ανάφερε και ο συνάδελφος Topap αλλά όχι τα πλήρη δικαιώματα του μηχανικού πολυτεχνείου .

3.Όπως και να το κάνουμε 5 έτη σπουδές πολυτεχνείων και βάλε σε καμία περίπτωση δεν είναι ίσες με τα 4 χρόνια του ΤΕΙ .

Link to comment
Share on other sites

Τέλος είμαι υπέρ να λάβετε κάποια λογικά επαγγελματικά δικαιώματα όπως ανάφερε και ο συνάδελφος Topap αλλά όχι τα πλήρη δικαιώματα του μηχανικού πολυτεχνείου.

 

Για να μην παρεξηγηθώ και επειδή το «λογικά επαγγελματικά δικαιώματα» είναι δύσκολο να προσδιοριστεί, εγώ προσωπικά εννοώ να κάνουν παραχωρήσεις όλες οι πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν οι Ιατροί ΤΕ αλλά ονομάζονται νοσηλευτές.

 

Λέω και εγώ. Πέρασαν τόσες ώρες χωρίς να ακουστεί αυτή η κοτσάνα...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ και επειδή το «λογικά επαγγελματικά δικαιώματα» είναι δύσκολο να προσδιοριστεί, εγώ προσωπικά εννοώ να κάνουν παραχωρήσεις όλες οι πλευρές.

 

Συμφωνώ απολύτως υποχωρήσεις αλλά μέχρι ενός σημείου .

Να υπάρχει μια κόκκινη γραμμή , ένα όριο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά που είμαστε τώρα?

Σε ποιο στάδιο?

Ηρεμήσαμε?

Ακόμα να το χωνέψουμε με τα ΠΔ?

Να τα ακυρώσουμε ?

Να κλείσουμε όλα τα ΤΕΙ?

Ποια θα είναι η συνέχεια?

Link to comment
Share on other sites

Ανασκολοπισμός όλων των Μηχανικών ΤΕ δια τριπόδων Τοπογράφων ΑΤΜ, επιδεικνυώμενοι ένθεν και ένθεν της Πανεπιστημίου προς γνώσην και συμμόρφωσην...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πρώτη ανάγνωση τών σχεδίων ΠΔ:

 

Γιά όσους ανησυχουν γιά εξομοιώσεις, εξισωσεις, ισοπέδωσης κλπ το σχεδιο

ΠΔ γιά επαγγ. δικαιωματα τεϊτζήδων προβλέπει επιτυχία στις εξετασεις του

(διευρυμένου)ΤΕΕ για να τους δωθεί αδεια.

Τώρα πόσοι θά περνάνε τίς εξετασεις καί μέ ποιά προσπάθεια στο

διευρυμένο τεε είναι αλλουνού ιμάμη κοράνιο, κάτι θυμίζει

κατακτήριες εδω.

 

Από αυτούς πού θά περάσουν τελικά τις εξετάσεις (σε κάποιους πρέπει

να δώσουν κάτι) τό τί θα περιλαμβάνει ή αδεια για "συνηθεις δραστηριοτητες",

δεν χρειαζεται καί πολύ μυαλό γιά να καταλάβει κανεις.

 

Πάλι τό τεε θα ρυθμίζει τά πάντα οπότε οι οποιες ανησυχίες είναι

τουλάχιστον πρόωρες.

 

Δέν εχω εμπειρία σε ανάγνωση ΦΕΚ, ΠΔ καί τετοια. Αν καποιος

κατάλαβε κάτι καλύτερα ή ξερει κάτι αλλο, ας μας φωτίσει.

 

Τουλάχιστον ας επιτρέψει στούς πτυχιούχους μηχανικούς νά διαλέγουν

φορέα ασφάλισης.

 

Σίγουρα τά σχεδια ΠΔ που ανακοινώθηκαν είναι καλά νέα γιά τά ΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.