Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτές οι δημοσκοπίσεις είναι άραγε επιστημονικές;;;

 

Ουυυυυυυ, επιστημονικότατες! Ούτε καν αναφέρουν ποιος τις έκανε, πότε, τίποτα. Και ρωτάς κάποιον που δεν έχει ιδέα για το τι ακριβώς πληρώνει κάποιος, τι έξοδα έχει, τι έξοδα του δικαιολογούν.

Προφάσεις είναι myri μου για δικαιολογήσουν το επερχόμενο χαράτσωμα.

Ξεχνάνε τους υπάλληλους με ΑΠΥ που περιμένουν να πάρουν το κάτι παραπάνω για τα ξενύχτια και τις σπουδές τους από την επιστροφή φόρου. Ξεχνάνε ότι δεν μπορείς να φοροδιαφύγεις στην έκδοση οικοδομικής άδειας. Ξεχνάνε ότι κόβεις απόδειξη και δίνεις ΦΠΑ για δημόσιο έργο και πληρώνεσαι μετά από χρόνο και αν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συζήτησα με κάποιο φίλο φίλου που θέλει να χτίσει το σπιτάκι του...σε επίπεδο φιλικο-συμβουλευτικό (που ίσως καταλήξει επαγγελματικό). Με ρώτησε (τυχαία?) τί ακριβώς σημαίνει η ''έκπτωση'' που του έκανε κάποιος άλλος μηχανικός και γιατί επηρεάζεται από την αλλαγή στη φορολόγηση...διότι ο συνάδελφος του ξεκαθάρισε πώς ''άπαξ και αλλάξει η έκπτωση δεν ισχύει''.

 

Ψάρι φρέσκο λέμε, που σπαρταράει! Όσοι θεωρούν, λοιπόν, άδικη την επικείμενη αλλαγή στη φορολόγηση ας πείσουν πρώτα εμένα και μετά τον υπόλοιπο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θεωρούν, λοιπόν, άδικη την επικείμενη αλλαγή στη φορολόγηση ας πείσουν πρώτα εμένα και μετά τον υπόλοιπο κόσμο.

και να η λύση

ο "συνάδελφος" θα κάνει ΕΠΕ και θα συνεχίσει

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν μπορούν να κάνουν όλοι ΕΠΕ, θα επιζήσει ο οικονομικά δυνατότερος.

Τι είχες Γιάννη? Τι είχα πάντα. Κουκιά σπέρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα μοιραστούν οι δουλειές γιατί κάποιος που έχει ήδη βγάλει 40.000-50.000 μετά θα δουλέυει για το ΠΑΣΟΚ ή θα χτυπάει στο κεφάλι

(πράγμα δύσκολο γιατί τα κορόιδα πεθαναν και ο Μηχανικοί έχουν γίνει

πάρα μα πάρα πολλοί.).

 

Οπότε καλύτερα μετά από 3-4 αδειούλες να αράζουμε σε καμιά παραλία με καμιά πετονιά.Παρά να γίνουμε οι δούλοι τους.

Link to comment
Share on other sites

για 45.000 ευρώ εισόδημα και αφορολόγητο 10.500

 

έχουμε έως 30.000 ευρώ φόρο 5.445

για τα επιπλέον 15.000 ευρό φόρο 15.000*39%= 5.850

σύνολο 5.445+5.850=11.295

--------

για ΕΠΕ νομίζω έχει συντελεστή 25%

άρα 45.000*25% = 11.250

 

άρα το όριο ήταν το εισόδημα των 45.000 ευρώ

τώρα αν καταργήσουν το αφορολόγητο θα πρέπει να ξερουμε τη νέα κλίμακα

Link to comment
Share on other sites

το κλείνω,παω διακοπες.σιγα μην κατσω να δουλεψω και να μου παιρνουν τα μισα.(εστω 39%).

αν παω διπλα Τουρκία,και κανω ofshore ,γίνεται τίποτα?

βεβαια μια λύση θα ήταν να ξαναγίνουν εκλογες

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα για να πληρώσεις τον φόρο των 11.250, πρέπει να έχεις μεικτά έσοδα 100.000€.

Δηλαδή θα πληρώσεις άλλα 1250€ συν την προκαταβολή του επομένου έτους.

Αν καταργηθεί ο εξωλογιστικός τρόπος, και έχεις έξοδα ας πούμε 20000€, θα έχεις έσοδα 80000€. Δηλαδή ο φόρος που αντιστοιχεί είναι (αν συνεχίσει να ισχύει το 10500 αφορολόγητο) 20.850€. Δηλαδή θα πληρώσεις άλλα 10.850€ στην εφορία συν προκαταβολή επομένου έτους.

Αν είσαι ΕΠΕ (και δεν έχεις άλλα έξοδα, που θα έχεις, αλλιώς τι ΕΠΕ είσαι) θα έχεις να πληρώσεις φόρο άλλα 6.000€ συν προκαταβολή επομένου έτους.

 

Αλλά προσωπικά αν είχα έσοδα αυτής της τάξης, πραγματικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πληρώσω αυτά τα ποσά.

Ελα μου όμως που δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.