Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


Recommended Posts

γιατί παρέδωσε τη χώρα στα λαμόγια του...

συναδελφε συμφωνούμε ,μονο που και τα πράσινα λαμόγια δεν υστερούν των γαλάζιων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, μήπως θα συγκρίνουμε τα κόμματα μεταξύ τους;

Ας το αφήσουμε καλύτερα και ας επανέλθουμε στον τρόπο φορολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι υπέρ της καθιέρωσης εσοδα-εξοδα για τους εργολήπτες δημ εργων,για ένα και μονο λόγο:να σταματήσουν τα πλαστά και εικονικά τιμολόγια και κατα συνέπεια η ληστεία που γίνεται στους ΟΤΑ.δηθεν πετάξαμε καποια μπαζα ,δήθεν εγιναν κάποιες εκσκαφές-πιέζουν τον εργολήπτη να κόψει ενα τιμολόγιο και σε ωρισμένες περιπτώσεις

(οχι όλες) τσεπώνουν τα λεφτά.το έχω δη αρκετές φορές το έργο-αρκετά πιά.

το ιδιο και με υπερτιμολογήσεις στις προμήθειες.

καποιοι πλουτίζουν και μετά απορούμε που η Ελλάδα (εμείς δηλαδή) χρεωκοπεί.επαναλαμβάνω:φθάνει πια.

και αν θέλουν να σταματήσει αυτό να κανουν κέντρο για ανώνυμες καταγγελίες,να επεμβαίνουν ουσιαστικά και άμεσα ,και το κυριώτερο:για οποιον αφαιρεί δημόσιο χρήμα δήμευση της περουσίας του και δημόσια διαπόμπευση.

 

1. Οι εργολήπτες είναι εδώ και πολλά χρόνια έσοδα-'εξοδα

2. Δεν ήξερα πως οι μικροί και μικρομεσσαίοι εργολήπτες κατέστρεψαν την χώρα!!! Στην πυρά λοιπόν. Να βάλουμε όμως και τους κλέφτες μηχανικούς, όπως λέει ό κόσμος που δεν γνωρίζει, γιατί βγάζουν πολλά λεφτά από τις άδειες!! Να βάλουμε και τους τοπογράφους γιατί "για μια μέρα δουλειά" ή "σιγά πόσο είναι το χωραφάκι μου" ζητάνε τη νόμιμη αμοιβή τους και συνεπώς βγάζουν πολλά λεφτά χωρίς να το αξίζουν! Στην πυρά και αυτοί λοιπόν!!!

 

 

Όπως βλέπεται ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τις γνώσεις του. Το κακό είναι ενώ δεν έχουμε γνώσεις για ένα κλάδο, παρα μόνο επιφανειακά, καταδικάζουμε. Το παραπάνω δεν το λέω για το συνάδελφο μηχανικό αλλά για το τι λέει ο κόσμος για τον κλάδο μας. Και θα παρακαλούσα συνάδελφοι να μη μου πείτε "εγώ ξέρω ανθρώπους που μας καταλαβαίνουν" γιατί αυτοί είναι εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά απο εμένα σε προηγούμενο post

πιέζουν τον εργολήπτη να κόψει ενα τιμολόγιο και σε ωρισμένες περιπτώσεις(οχι όλες) τσεπώνουν τα λεφτά.το έχω δη αρκετές φορές το έργο-αρκετά πιά.

ισως δεν έγινα σαφής-αποσαφηνίζω λοιπόν:τα λεφτα ΔΕΝ τα "τσεπώνει"

ο εργολάβος.τι γίνεται λοιπόν?το εξής και είναι αρκετά διαδεδομένο :

Eνας ΟΤΑ θέλει να κάνει κάποια έξοδα που δεν προβλέποντε-ετσι τουλάχιστον λενε.οπότε

απευθύνοντε σε εναν εργολήπτη (που μπορεί να μην είναι και μηχανικός) που ηδη

εκτελεί καποιο εργο στον ΟΤΑ.Λιγο τον πιέζουν-λιγο τον φέρνουν στο φιλότιμο και κόβει

ένα εικονικό ΔΠΥ (συνήθως για μεταφορά μπάζων η μικροεκσκαφές).Τα λεφτά που εισπράτει ο εργολάβος συνήθως τα δίνει στο ακέραιο (πλην ΦΠΑ) στους αρμόδιους του ΟΤΑ.ΟΙ οποιοι πράγματι σε αρκετες περιπτώσεις τα ξοδευουν για μικρπδαπάνες του ΟΤΑ.

πλην όμως υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτώσεις στις οποίες τα λεφτά πάνε στις τσέπες των επιτήδειων.αλήθεια Αλέξανδρε δεν σε πίεσαν ποτέ να κόψεις εικονικό τιμολόγιο?γιατί τα ανωτέρω μου τα έχουν αναφέρει εργολήπτες οι οποίοι ειτε αρνήθηκαν είτε εξαναγκάστηκαν να το κάνουν(λόγω που είχαν ηδη υπο εκτέλεση εργο στον ΟΤΑ)

Επισης η ανωτέρω απάτη γίνεται και με υπερτιμολόγηση προμηθειών και υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας ανησυχεί τόσο το θέμα της επιστροφής φόρου;

Με 4-10-20% προκαταβολή και έσοδα-έξοδα ποιος μηχανικός θα

έχει επιστροφή φόρου;

 

Το βασικό θέμα είναι αν ο λογιστικός τρόπος προσδιορισμού του εισοδήματός

μας θα ισχύσει ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ...Γνωρίζει ή άκουσε κάποιος τίποτα να μας ενημερώσει;

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ποτε η Ελλαδα σε χειροτερη οικονομικη κατασταση απο σημερα?

Τελικα ολα εδω πληρωνονται.

Πληρωνουμε ολα τα λαθη και τις λαμογιες που εγιναν απο την μεταπολιτευση και μετα.

Αν βουλιαξει ο τουρισμος το καλοκαιρι ετοιμαστειτε για αγριο επομενο χειμωνα.. Το μονο αφορολογητο θα ειναι ο αερας...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι νεος μηχανικος γνωριζει κανεις πιο παλιος και εμπειρος να μας πει αν ισχυε αυτο που λενε με εσοδα-εξοδα πιο παλια;

κι αν ναι τοτε τι εξοδα μπορουσες να δικαιολογησεις; υπηρχε καποιο πλαφον;

 

ειμαι μισθωτος εως σημερα και επειδη θα εγγραφω στο τεε το φλεβαρη σκεφτομουν να το γυρισω σε ΑΠΥ γιατι με τα δεδομενα εως τωρα με τους συντελεστες μου μενανε πολυ περισοτερα καθαρα στην τσεπη.

τωρα τι προτεινεται;

καλυτερα να περιμενω να βγει ο νομος;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος απο τους 'σοφούς' των υπουργείων να μου εξηγήσει όταν για μια οικοδομική άδεια ένας μηχανικός μπορεί να έχει κάνει δέκα προσχέδια και επειδή ο πελάτης δεν μπορούσε να φανταστεί πως θα ήταν στην πραγματικότητα έχει σχεδιάσει και κάποιες όψεις (έστω και πρόχειρα) και έστω ότι πρόκειται για οικία που είναι κάτω απο 120 τ.μ. ποια πρέπει να είναι η αμοιβή και ποια τα έξοδα; Μα η απάντηση είναι θεσμοθετημένη και κατοχυρωμένη απο τον νόμο σύμφωνα με τον οποίο οι αμοιβές υπολογίζονται με μειωτικό συντελεστή που για μελέτη επίβλεψη είναι γύρω στις 6000 ευρώ θα αποκριθούν. Μα για να βγουν αυτά τα ρημάδια τα 120 τ.μ. ξέρετε πόσες ώρες, ημέρες, εβδομάδες εργασίας, αναλόγως τον πελάτη και τον μηχανικό, μπορεί να χρειάστηκαν; Τα υπόλοιπα εννέα προσχέδια και τα συνοδευτικά τους πως θα ποσοτικοποιηθούν ως έξοδα για να εκπίπτουν από το φορολογητέο εισόδημα μας. Συνάδελφοι το πρόβλημα δεν είναι ποια έξοδα και σε τι ποσοστό από αυτά μπορεί να γίνει δεκτό από την εφορία. Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα άυλα έξοδα και κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτή την ανισότητα κάλυπταν οι περιβόητοι αυτοί συντελεστές που τόσο δαιμονοποιούνται σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω απόσπασμα από την Μακεδονία στις 22-10-09 για να μην έχουμε αυταπάτες:

 

Ανοιχτό το ενδεχόμενο για αλλαγές στη φορολόγηση και των εισοδημάτων του 2009.

Ανοιχτό άφησε ο υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου το ενδεχόμενο να υπάρξει

εφαρμογή ορισμένων εκ των αλλαγών στο φορολογικό και στα εισοδήματα του 2009.

Ερωτηθείς αν είναι στις προθέσεις της κυβέρνησης από τις αλλαγές που κυοφορούνται η φορολόγηση των διανεμόμενων κερδών και ο λογιστικός προσδιορισμός των εισοδημάτων να

ισχύσουν από τα εισοδήματα του 2009, δεν απέκλεισε οριστικά το ενδεχόμενο, υπογραμμίζοντας

ότι “δεν είναι αυτή τη στιγμή στις προθέσεις μας.

Η συζήτηση για το ακριβές χρονοδιάγραμμα των αλλαγών θα γίνει μέσα από διαβούλευση, αλλά

στη συντριπτική τους πλειοψηφία θα ισχύσουν οι αλλαγές για τα εισοδήματα του 2010”.

Συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

προφανώς αντιλαμβανόμενοι το μέγεθος του προβλήματος στα ψιλά των Κυριακάτικων εφημερίδων μπορεί να διαιστώσει κάποιος ότι συζητείται ο τρόπος υπολογισμού κέρδους γιά ελεύθερους επαγγελματίες

με τον λογιστικό τρόπο φορολόγησης εισοδήματος βραχυπρόθεσμα μπορεί να αντιμετωπισθούν κάποια θέματα - προβλήματα όμως μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα μάλλον μεγαλύτερα θα προκύψουν

ας καταλάβουμε όλοι κράτος με

2300000 (συνταξιούχους)+2500000(νέους-μαθητές-φοιτητές)+1000000(ανέργους)+1000000(δημοσίους υπαλλήλους)+2000000(αλλοδαπούς-αδήλωτη εργασία)

δεν μπορεί να επιβιώσει εύκολα οικονομικά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.