Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών από το 2010 (ελεύθερη συζήτηση)


Recommended Posts

Όπως έχω ξαναγράψει, τουλάχιστον ο Τοπογράφος, βγάζει επαγγελματικό αυτοκίνητο. Το έχει κάνει συγγενής μου. Του ζήτησε η ΔΟΥ απλά μια υπέυθυνη δήλωση στην οποία δήλωσε, ότι "απαιτείται γιατί μεταφέρει ογκώδη επαγγελματικό εξοπλισμό και 4μελές συνεργείο". Έβγαλε 4θέσιο ("διπλοκάμπινο") ημιφορτηγό. Ψάξτε το το θέμα.

Το ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα να προβούμε σε αγορά και 2ου αυτοκινήτου (επαγγελματικού). Θα πρέπει να γίνουν πιο ευέλικτα τα πράγματα όσον αφορά την αποδοχή δαπανών για το ΙΧ μας καθώς είναι απαραίτητο εργαλείο στη δουλειά μας...

 

Αν ειναι να πα΄ρουμε διπλοκαμπινο μέσα στην Αθηνα, ζητω που καήκαμε.

 

Εγώ ένα απλό τζιπακι ακόμα και τυπου jimny θα μου εκανε για τα βουνά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω να βγάζεις τζιπάκι επαγγελματικό. Πολλά θέλεις! :smile:

Πάντως ημιφορτηγό με καρότσα με μικρή ή μεγάλη καμπίνα βγαίνει. Και τζιπ-βαν κανονικό ίσως χωρίς πίσω καθίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει μεν, μου είναι αχρηστο δε. Θα σκάσω μύτη στο παγκρατι με το διπλοκάμπινο και θα τοπαρκάρω μόνο Πάσχα και 15αυγουστο :smile:. Προς το παρόν, βολευομαι με το ΙΧ, και για υσκολες καταστασεις νοικιάζω.

 

Τεσαπ, αντε να δουμε και το νέο συστημα

Link to comment
Share on other sites

εγώ παντως επαναλαμβανω ότι εχει και τα καλά του το νεο συστημα.θα σταματησουν να κοβοντε τιμολόγια και να μπαίνουν υπογραφες για χαριν δημοσίων υπαλληλων

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ανακαλύψετε τον τροχό ?

 

Δλδ που το ωραίο ?

 

Με 45.000 που έχω ακαθάριστα και ζω και κινούμαι Αθήνα με ότι συνεπάγεται σε έξοδα και διαβίωση, μήπως πρέπει να δώσω και κ$%^ ?

 

Ας σοβαρευτούμε επιτέλους.

 

άλλο η πάταξη της φοροδιαφυγής και άλλο η εφαρμογή "σεντόνι" σε όλες τις επαγγελματικές ομάδες των ίδιων φορολογικών μέτρων.

 

Άλλο η παρανομία των Δ.Υ.

Άλλο τα μαύρα.

Άλλο η κλεψιά.

 

Αυτά διώκονται πρώτα ποινικά και μετά βάσει φορ. νομοθεσίας.

 

Μην μπερδεύεστε.

 

Μιλάμε γα δηλωθέντα εισοδήματα και τη φορολόγηση αυτών.-

 

 

Δλδ αν έχεις έξοδα 5.000 ετησίως και τζίρο 50.000 σε αυτό εδώ το κράτος θεωρείσαι αστός ? Πλούσιος ? Έχων ?

 

Και χωρίς μ2 γης και δόμησης ?

 

Εγώ ξέρω και αυτό.

 

Φοβύνται την αποτυχία των μέτρων καθώς η οικονομία μας δεν επιτρέπει την περαιτέρω φόρτιση με φόρους.

Θα έχει αντίστροφα αποτελέσματα.

Δλδ αν πιέσεις κι άλλο τις επαγγελματικές ομάδες που πληρώναν φόρους, ΦΠΑ που πλέον σπαρταράνε οικονομικά .......ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ?

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι μία.να θεσμοθετησουν ανωτερο μισθό 2500 ευρω (μιλαμε για ανωτερο)

και να μειωσουν την γραφειοκρατία και να διωξουν το 1/6 των υπαλληλων

Link to comment
Share on other sites

 

Με 45.000 που έχω ακαθάριστα και ζω και κινούμαι Αθήνα με ότι συνεπάγεται σε έξοδα και διαβίωση, μήπως πρέπει να δώσω και κ$%^ ?

 

[

 

Off topic

 

Η τελευταία υπηρεσία χρεώνεται κατέλαχιστον 100 ευρώ. Έυκαιρία να συμπληρώσουμε το εισόδημα μας :smile:))))

Link to comment
Share on other sites

Και άντε και να είχα τις παροχές του Σουηδού να το δεχθώ .

 

Αλλά εδώ ?

 

Μην ακούσω πάλι κανέναν να λέει για παραδείσους, ήλιο - θάλασσα και τζατζίκι γιατί το έχω έτοιμο το εγκεφαλικό.

 

Και δεν θα κάνω εγώ την αρχή να πληρώνω για ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααααα (συρτό) εξυγιανθούν και να γίνω άνθρωπος από μπαμπουίνος.

 

Εμ έτσι είναι..........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσεχώς στον κινηματογράφο μας :

 

Σχέδιο λιτότητας με στόχο την εξοικονόμηση πενήντα δισ. ευρώ ανακοίνωσε χθες η ισπανική κυβέρνηση, την ώρα που το ποσοστό ανέργων στη χώρα εκτινάχθηκε σε υψηλά δώδεκα ετών στο τέταρτο τρίμηνο, χωρίς να αποκλείεται το ενδεχόμενο να ανέλθει στο 20% φέτος.

 

 

Στο 11,4% του ΑΕΠ το έλλειμμα προϋπολογισμού της Ισπανίας, σύμφωνα με την υπουργό Οικονομίας, Ελενα Σαλγάδο.

 

Το σχέδιο περιλαμβάνει δραστικές περικοπές δαπανών -που ανέρχονται συνολικά στο 4% του Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος- σε μια προσπάθεια αποκατάστασης της εμπιστοσύνης των επενδυτών στις αγορές ομολόγων.

 

Η ισπανική κυβέρνηση ενέκρινε επίσης χθες μια πρόταση για τη μεταρρύθμιση της κοινωνικής ασφάλισης που προβλέπει να αυξηθεί κατά δύο χρόνια η νόμιμη ηλικία σύνταξης, από τα 65 στα 67 χρόνια, ανακοίνωσε η αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Μαρία Τερέσα Φερνάντες ντε λα Βέγκα.

 

Το έλλειμμα προϋπολογισμού της Ισπανίας αυξήθηκε το 2009 στο 11,4% του ΑΕΠ, όπως παραδέχθηκε χθες η υπουργός Οικονομίας, Ελενα Σαλγάδο. Εως τώρα η επίσημη κυβερνητική πρόβλεψη ήταν ότι το έλλειμμα θα έφτανε το 9,5% του ΑΕΠ.

 

Με το σχέδιο λιτότητας, συν τις αυξήσεις φόρων που ανακοινώθηκαν πέρυσι και με τη σταδιακή απόσυρση των μέτρων οικονομικής στήριξης, η ισπανική κυβέρνηση επιδιώκει τη μείωση του ελλείμματος κατά 8,4% και επαναφορά του στο 3% του ΑΕΠ μέσα στην επόμενη τριετία. Η κυβέρνηση έχει ήδη ανακοινώσει αυξήσεις φόρων, αποσκοπώντας τη συγκέντρωση εσόδων 40 δισ. ευρώ -ποσό που ισοδυναμεί με το 4% του ΑΕΠ κατά τα τρία επόμενα χρόνια.

 

Οι οικονομολόγοι όμως εμφανίζονται δύσπιστοι, καθώς με την ανεργία να ανέρχεται στο 18,8% στο τέταρτο τρίμηνο είναι δύσκολο να βρει η κυβέρνηση την πολιτική βούληση ώστε να προχωρήσει σε μείωση των δαπανών.

 

Ο αριθμός των ανέργων στην Ισπανία, μια χώρα που έχει βυθιστεί στην ύφεση από τα τέλη του 2008, αυξήθηκε κατά 1,1 εκατομμύριο σε διάστημα ενός έτους, όπως ανακοίνωσε η εθνική στατιστική υπηρεσία (Ιne).

 

Η Ισπανία αριθμούσε 4,3 εκατομμύρια ανέργους στα τέλη του Δεκεμβρίου έναντι 3,207 εκατομμυρίων ένα χρόνο νωρίτερα σε έναν πληθυσμό περίπου 46 εκατομμυρίων ανθρώπων, ενώ αποτελεί μια από τις χώρες-μέλη της Ε.Ε. με τα υψηλότερα ποσοστά ανεργίας. Το ποσοστό ανεργίας στους άνδρες ήταν 18,64% στο τέλος του έτους και 19,07% στις γυναίκες.

 

 

Εικόνες από το μέλλον μας .:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.