Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autocad : Εναλλακτικές λύσεις δωρεάν ή με μικρό κόστος


Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;  

866 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;

    • Autocad
      593
    • Autocad LT
      61
    • AvaxCad
      0
    • A9Cad
      2
    • progeCAD
      34
    • veCad
      0
    • Intellicad
      74
    • ZWCad
      25
    • Caddit
      0
    • DraftSight
      22
    • NanoCad
      10
    • BrlCad
      1
    • BricsCad Intellicad
      2
    • ARES
      1
    • Τίποτα από τα παραπάνω.
      74


Recommended Posts

8 ώρες πριν, Didonis said:

Το αγαθό που έγραψα δεν ήταν για υποτίμηση…. Ίσα ίσα.

Ήταν με την έννοια ατόμου με καλή την πίστη ….. (το αντίθετο φυσικά από τις πολιτικές μάρκετινγκ εταιριών)

Φυσικά αν σε ενοχλεί το παίρνω πίσω.

Για όλα τα υπόλοιπα νομίζω (χωρίς όμως να είμαι και ειδικός να γνωρίζω 100%) ότι όταν σαν επαγγελματίας έχεις αγοράσει με τιμολόγιο έγκυρο για την Ελλάδα, λογικά είσαι καλυμμένος …..

Δεν χρειάζεται συνάδελφε να πάρεις κάτι πίσω, νομίζω ότι και οι δύο είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. Προσπαθώ να κάνω τη δουλειά μου τίμια και νόμιμα και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κάνω χρήση της δουλειάς των άλλων χωρίς να την πληρώνω! Μου γεννήθηκαν όμως στην διάρκεια των χρόνων αρκετές απορίες και κυρίως μετά το παζάρι για το Acrobat Pro όταν μου έδωσαν 50+% έκπτωση απλά γιατί το ζήτησα (χρόνια βέβαια συνδρομητής και σε αυτό το λογισμικό). Θα δοκιμάσω να έρθω και σε επαφή με την autodesk αν και είναι πιο δύσκολο να τους βρεις σε chat.

Γνωρίζω τις εναλλακτικές, από άλλες εταιρείες, τις έχω δοκιμάσει κάποιες αλλά δεν με βόλεψαν. Το AutoCAD LT με έχει βολέψει αλλά έχοντας και πιστοποίηση στο REVIT (απλησίαστο κόστος) προσπαθώ να δω αν όντως υπάρχουν περιθώρια για παζάρια κλπ.

Θεωρώ πάντως πως το ΤΕΕ θα πρέπει να κάνει μια μαζική παραγγελία για να πετύχει καλές τιμές. Ας βρει έναν τρόπο να φανεί χρήσιμο γιατί μέχρι τώρα μόνο ως εισπράκτορας φέρεται με άθλιες υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 1/29/2024 at 12:01 AM, alej said:

 

3. Όταν αγοράζω κάτι με απόδειξη ή τιμολόγιο και αναγράφει αυτό που αγοράζω τότε δεν φέρω καμία ευθύνη για το αν αυτός που το πουλάει έχει δικαίωμα να το κάνει. Δεν είναι δική μου δουλειά.

Όλα τα παραπάνω με βάζουν σε σκέψεις για το αν όντως υπάρχουν νόμιμοι τρόποι αγοράς άδειας χρήσης με αρκετά χαμηλότερο κόστος.

On 1/29/2024 at 1:26 AM, Didonis said:

Το αγαθό που έγραψα δεν ήταν για υποτίμηση…. Ίσα ίσα.

Ήταν με την έννοια ατόμου με καλή την πίστη ….. (το αντίθετο φυσικά από τις πολιτικές μάρκετινγκ εταιριών)

Φυσικά αν σε ενοχλεί το παίρνω πίσω.

Για όλα τα υπόλοιπα νομίζω (χωρίς όμως να είμαι και ειδικός να γνωρίζω 100%) ότι όταν σαν επαγγελματίας έχεις αγοράσει με τιμολόγιο έγκυρο για την Ελλάδα, λογικά είσαι καλυμμένος …..

Τα φτηνοτερα δεν ειναι νομιμα. Πρεπει να συμβαδίζεις και με την αδεια/ορους χρησης....

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GeorgeVasil said:

Τα φτηνοτερα δεν ειναι νομιμα. Πρεπει να συμβαδίζεις και με την αδεια/ορους χρησης....

Την οποία/οποίους διαβάζεις - σε κάθε περίπτωση - αφού έχεις αγοράσει το προϊόν.

Οπότε, εδώ τίθεται το ερώτημα : α) είναι άραγε νόμιμο κάτι τέτοιο; 
β) Αφού είναι παράνομη η διακίνηση τέτοιων αδειών, γιατί δεν παρεμβαίνει η κάθε εταιρεία; Η Microsoft απάντησε πλαγίως, η Autodesk τηρεί σιγή ιχθύος. Δεν νομίζω πως είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω δει και εγώ τώρα τελευταία ένα σωρό διαφημίσεις από εταιρίες που πουλάνε Autocad κλπ σε τιμή πολύ χαμηλότερη της επίσημης. Μάλιστα πρόσφατα κοιτούσα μία τέτοια εταιρία με έδρα στην Γερμανία η οποία ισχυρίζεται ότι έχει το έχει "ψάξει" νομικά και παραθέτει και κάποιες εγγυήσεις + πορίσματα από την αντίστοιχη νομική εταιρία, με έδρα την Γερμανία όμως. Στην τελική νομίζω και εγώ ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράματα...

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, JohnnyHoliday said:

Την οποία/οποίους διαβάζεις - σε κάθε περίπτωση - αφού έχεις αγοράσει το προϊόν.

Οπότε, εδώ τίθεται το ερώτημα : α) είναι άραγε νόμιμο κάτι τέτοιο; 
β) Αφού είναι παράνομη η διακίνηση τέτοιων αδειών, γιατί δεν παρεμβαίνει η κάθε εταιρεία; Η Microsoft απάντησε πλαγίως, η Autodesk τηρεί σιγή ιχθύος. Δεν νομίζω πως είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Για office και windows ξέρουμε χρονια οτι τα φτηνά κλειδιά είναι απο VL-Volume Licencing αδεια, των οποίων απαγορεύεται η μεταπώληση. Αρα και η νομιμη χρηση τους εκτος του χωρου για το οποιο εχει αγοραστει αυτου του τυπου η αδεια. 

Κατι αναλογο συμβαινει και το AutoCAD οπου πουλανε εκπαιδευτικες και δεν ξερω εγω τι αλλο για 70 λιρες...αλλα βγαινουν ολοι και λενε οτι αααααα εκοψα τιμολογιο και ειμαι νομιμος.

Δεν υπαρχει δικαιολογια σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις, σε πιθανο ελεγχο της BSA, για να μιλησουμε με ελληνικα δεδομενα. Δεν εξεταζει μονο το φορολογικο κομματι...

Η καλυτερη λυση ειναι η αγορα εναλλακτικού CAD ή παλιου μεταχειρισμενου AutoCAD, μια αδεια windows εχει 160 ευρω και τα office 365 τα δινουν ακομα και με Cosmote εταιρικά πακετα για αδεια/5pc.

Οι εταιρειες δεν παιρνουν θεση προφανως γιατι τα λογισμικά τους γίνονται πιο δημοφιλή. 

Ας ποσταρει καποιος αν σε ελεγχο ειχε προβλημα, γιατι εγω οποιον ρωτησα ειχε...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GeorgeVasil said:

Για office και windows ξέρουμε χρονια οτι τα φτηνά κλειδιά είναι απο VL-Volume Licencing αδεια, των οποίων απαγορεύεται η μεταπώληση. Αρα και η νομιμη χρηση τους εκτος του χωρου για το οποιο εχει αγοραστει αυτου του τυπου η αδεια. 

 

2 hours ago, GeorgeVasil said:

Οι εταιρειες δεν παιρνουν θεση προφανως γιατι τα λογισμικά τους γίνονται πιο δημοφιλή. 

Θα έλεγα ότι οι πρώτοι που θα πάρουν θέση, είναι οι εταιρείες οι οποίες έχουν διαφυγόντα κέρδη - τα οποία θεωρώ ότι ως προτεραιότητα τίθενται πολύ παραπάνω από τη δημοφιλία - . Αυτό είναι το ένα κρατούμενο.

Το δεύτερο κρατούμενο είναι ότι υπάρχουν ευρωπαϊκές αποφάσεις οι οποίες δικαίωναν αντίστοιχες περιπτώσεις - υπέρ του μεταπωλητή και αφορούσαν την Microsoft, για να είμαστε και απόλυτα ακριβείς σε αυτό που γράφαμε. Μάλιστα, κάπου τα είχα αναρτήσει, σε άλλο topic, το οποίο δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω μιας και πάει αρκετός καιρός από τότε.

2 hours ago, GeorgeVasil said:

Δεν υπαρχει δικαιολογια σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις, σε πιθανο ελεγχο της BSA, για να μιλησουμε με ελληνικα δεδομενα.

Εδώ βρίσκεται το τρίτο κρατούμενο : ασφαλώς και δεν μιλάμε με ελληνικά δεδομένα, αλλά με ευρωπαϊκά δεδομένα (ευρωπαϊκή ένωση γαρ). Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Δεν το αναφέρω ως διόρθωση (προς Θεού), αλλά γιατί οτιδήποτε ισχύει εντός ελληνικής επικράτειας, οφείλει να εναρμονίζεται με τα όσα ισχύουν στην ευρωπαϊκή ζώνη.

 

2 hours ago, GeorgeVasil said:

Ας ποσταρει καποιος αν σε ελεγχο ειχε προβλημα, γιατι εγω οποιον ρωτησα ειχε...

Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε από πρώτο χέρι, πώς ακριβώς κατέληξαν κάποιες από τις περιπτώσεις αυτές (ειλικρινά μιλώντας).

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GeorgeVasil said:

Κατι αναλογο συμβαινει και το AutoCAD οπου πουλανε εκπαιδευτικες και δεν ξερω εγω τι αλλο για 70 λιρες...αλλα βγαινουν ολοι και λενε οτι αααααα εκοψα τιμολογιο και ειμαι νομιμος.

Δεν υπαρχει δικαιολογια σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις, σε πιθανο ελεγχο της BSA, για να μιλησουμε με ελληνικα δεδομενα. Δεν εξεταζει μονο το φορολογικο κομματι...

Ακριβως. Ολες αυτές οι εξωπραγματικά φτηνες άδειες ειναι educational. Νομιμες μεν, οχι για business χρηση δε. Οποτε προφανως και δεν μπορεις να δουλευεις με αυτες και να εισαι ΟΚ σε πιθανο έλεγχο.

Υπάρχει και ενα ελληνικό σαιτ με όχι τοσο φτηνες τιμες που οταν ρωτησα ειναι educational ή business μου έλεγε "κατι ενδιάμεσο" και βεβαια δεν έκοβε ελληνικό τιμολόγιο αλλά απο κάποια βρετανική εταιρεία.

Στο ζουμι. Αμα θελεις Autodesk δεν υπαρχει οικονομική και μόνιμη λύση. Μόνο το LT και αυτό φυσικα στα 450 το χρόνο. Αλλιως πας σε άλλη εταιρεία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, JohnnyHoliday said:

Θα έλεγα ότι οι πρώτοι που θα πάρουν θέση, είναι οι εταιρείες οι οποίες έχουν διαφυγόντα κέρδη - τα οποία θεωρώ ότι ως προτεραιότητα τίθενται πολύ παραπάνω από τη δημοφιλία - . Αυτό είναι το ένα κρατούμενο.

Το δεύτερο κρατούμενο είναι ότι υπάρχουν ευρωπαϊκές αποφάσεις οι οποίες δικαίωναν αντίστοιχες περιπτώσεις - υπέρ του μεταπωλητή και αφορούσαν την Microsoft, για να είμαστε και απόλυτα ακριβείς σε αυτό που γράφαμε. Μάλιστα, κάπου τα είχα αναρτήσει, σε άλλο topic, το οποίο δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω μιας και πάει αρκετός καιρός από τότε.

Εδώ βρίσκεται το τρίτο κρατούμενο : ασφαλώς και δεν μιλάμε με ελληνικά δεδομένα, αλλά με ευρωπαϊκά δεδομένα (ευρωπαϊκή ένωση γαρ). Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Δεν το αναφέρω ως διόρθωση (προς Θεού), αλλά γιατί οτιδήποτε ισχύει εντός ελληνικής επικράτειας, οφείλει να εναρμονίζεται με τα όσα ισχύουν στην ευρωπαϊκή ζώνη.

Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε από πρώτο χέρι, πώς ακριβώς κατέληξαν κάποιες από τις περιπτώσεις αυτές (ειλικρινά μιλώντας).

Αν ηταν να παρουν θεση για διαφυγόντα κερδη, θα το ειχαν κανει χρονια τώρα και θα ειχαν σταματησει ολο αυτο το παρεμποριο, ειδικα στην ευρωπη.

Θα ειχαν επισης σταματησει official εντολες τυπου slmgr -rearm και θα ειχαν σταματησει και την δυνατοτητα να εγκαταστήσεις Windows 10 με Windows 7 Serial (το οποιο σταματησε πριν λιγο καιρο).

Για το ευρωπαικο του θεματος συμφωνούμε.

Ποιος ομως ειναι διατεθιμένος να πληρωσει το νομικο κυνηγι για να βρει το δικιο του?? (ενω δεν εχει - σου ειπα παραπανω τους λογους).

Πως κατεληξαν? Πληρωσαν το μισο προστιμο για να μην πανε αυτοφωρο αυθημερον, τα προγραμματα που χρησιμοποιουσαν, και το υπολοιπο προστιμο.

Αξιζει τον κοπο οταν Windows + CAD /PC κανουν κατω απο 400 εφαπαξ? Αξιζει να πληρωσεις 5 πλασιο κοστος σε προστιμο + τα προγραμματα??

Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας για αυτες τις αδειες οι οποιες δεν αντιλεγω..εχουν βολέψει πολυ καποιους..για το σπιτι.

 

και ολα αυτα γιατι μας μαθαινουν με AutoCAD απο την σχολη.

2 hours ago, alej said:

Κι εγώ μπερδεμένος είμαι… Πάντως πλήρωσα κι αυτό το χρόνο 400+ απευθείας στην Autodesk για το LT

Καλη λύση αν δεν χρησιμοποιείς lisp.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.