Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πανελλήνιες ξανά ή ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων;


mAnJazZ

Recommended Posts

Ο αρχικός πόστερ, ανέφερε συγκεκριμένες παραμέτρους στις οποίες ζήτησε τη βοήθειά μας. Λιτά και με σαφήνεια. Έγραψε για "δυνατό χαρτί", έγραψε για "ποιότητα σπουδών". Αν και 21 χρονών μόνο, φάνηκε ότι έχει την ωριμότητα να καταλαβαίνει πράγματα που κάποιοι 40άρηδες ακόμα ίσως δυσκολεύονται. Καλό θα είναι λοιπόν να απαντάμε (όσο μπορούμε) υπεύθυνα στους προβληματισμούς του και όχι να τον παραμυθιάζουμε με το "τι μπορεί να γίνει στο μέλλον" όσον αφορά τα επαγγελματικά του δικαιώματα και τι "παραθυράκια" ή "πίσω πόρτες" υπάρχουν ή μπορεί να υπάρξουν. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν θα σας βρει τότε να σας ζητήσει το λόγο για τις λάθος συμβουλές που του δώσατε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε μου mAnJazZ με την ορεξη και τον ζηλο που φαινεται να εχεις για δουλεια και την μηχανολογια δεν πιστευω οτι θα δυσκολευτεις να βρεις τον δρομο σου οπου κι αν πας.

 

για μενα δεν αποτελει "τατουαζ" οτι οποιος βγει απο το ΤΕΙ ειναι χαμηλων δυνατοτητων και οποιος βγει απο ΑΕΙ "φυσαει"

 

πανω απολα εξαρταται απο τον ανθρωπο.σιγουρα στατιστικα να το δουμε καθαρα απο τα ΑΕΙ ενα 7/10 βγαινουν εξαιρετικοι μηχανικοι επιστημονες αλλα ενα 3/10 βολοδερνουν.

τα στατιστικα του ΤΕΙ ειναι μαλλον αντιθετα αλλα εγω ξερω οτι βγαινουν κι απο ΤΕΙ κατι αλανια που την ψαχνουν παρα πολυ και βρισκουν ακρη.

πιστευω ειναι καθαρα στον ανθρωπο...

 

σιγουρα και αδιαμφισβητητα παρεχονται καποια περαιτερω δικαιωματα (-και πολυ σωστα κατεμε -) στο θεμα των υπογραφων και μελετων.

σιγουρα και αδιαμφισβητητα οι αποφοιτοι των ΤΕΙ εχουν να αντιμετωπισουν ενα ειδος "ρατσισμου" απο τους αποφοιτους των ΑΕΙ και γενικοτερα μια πιο "δυσπιστη αντιμετωπιση απο το πελατειακο κοινο της αγορας.

σιγουρα και αδιαμφισβητητα το ΤΕΙ θα το βγαλεις με λιγοτερο κοπο απο το αντιστοιχο τμημα του ΑΕΙ

 

αυτα ειναι δεδομενα.

 

αλλα κατεμε το αν θα πετυχεις στην ζωη σου στη δουλεια σου και στην καριερα σου εξαρταται κατα 90% απο την αξια σου την ενεργητικοτητα σου και την διαθεση σου.

γνωσεις ,δικαιωματα υπογραφες κλπ παιζουν τον 10%

 

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο:D

 

Εγώ ρε μάγκα δεν ενδιαφέρομαι ούτε για το πολυτεχνείο ούτε για το ΤΕΙ ούτε για τίποτα, οικόπεδα έχω λεφτά έχω,αύριο μεθαύριο αναλαμβάνω την επιχείρηση που δόξα το Θεό σκίζει και "στο καλό και να μου γράφετε"...

Πήγα στο ΤΕΙ γιατί δεν είχα τη διάθεση να φάω τα καλύτερά μου χρόνια διαβάζοντας μόνο και μόνο για να γράψω 19 χιλιάρικα και όχι για να μάθω τίποτα...το ΤΕΙ ήταν εύκολο στην πρόσβαση,έβγαλα αρκετούτσικα μόρια και πήγα...

...

 

oσο γι αυτο ειναι η κλασικη περιπτωση "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχικός πόστερ, ανέφερε συγκεκριμένες παραμέτρους στις οποίες ζήτησε τη βοήθειά μας. Λιτά και με σαφήνεια. Έγραψε για "δυνατό χαρτί", έγραψε για "ποιότητα σπουδών". Αν και 21 χρονών μόνο, φάνηκε ότι έχει την ωριμότητα να καταλαβαίνει πράγματα που κάποιοι 40άρηδες ακόμα ίσως δυσκολεύονται. Καλό θα είναι λοιπόν να απαντάμε (όσο μπορούμε) υπεύθυνα στους προβληματισμούς του και όχι να τον παραμυθιάζουμε με το "τι μπορεί να γίνει στο μέλλον" όσον αφορά τα επαγγελματικά του δικαιώματα και τι "παραθυράκια" ή "πίσω πόρτες" υπάρχουν ή μπορεί να υπάρξουν. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν θα σας βρει τότε να σας ζητήσει το λόγο για τις λάθος συμβουλές που του δώσατε.

 

Φαίνεται ότι έχεις μπερδέψει το "παραμύθιασμα" με την πραγματικότητα...

Οι περισσότεροι συνάδελφοι (και εγώ ανάμεσά τους) ακριβώς αυτό περιγράψανε στο φίλο μας,την κατάσταση ως έχει και ως αναμφισβήτητα ΘΑ έχει στο άμεσο μέλλον...αν εσύ θέλεις να εθελοτυφλείς και να δίνεις,εν έτει 2009,συμβουλές σαν αυτές που έδιναν το 1960 στα παιδιά που παιρνούσαν μικρό πολυτεχνείο (υπομηχανικοί) οι γονείς τους μην περιμένεις κι από όλους τους άλλους να κάνουν το ίδιο!

 

Οι καιροί έχουν αλλάξει,ζούμε στην εποχή της εξειδίκευσης και της πληροφορίας...αυτός που "ξέρει" ή έχει "δει" κάτι που δεν έχουν "δει" οι άλλοι κερδίζει!Όλα τα άλλα είναι για να ευλογάμε τα γένια μας...

 

Εσύ ρε φίλε τι από τα δύο παρακάτω πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για το μέλλοντα συνάδελφό μας:

1)Να φάει δέκα χρόνια απ'τη ζωή του για δύο βασικά πτυχία,εκ των οποίων το ένα θα το σκίσει μόλις πάρει το άλλο και θα έχει κάνει πολλά μαθήματα από δύο φορές,χωρίς επομένως να μαθαίνει κάτι καινούργιο ή

2)Να μεταναστεύσει,να βρει ένα ίδρυμα ΚΑΛΥΤΕΡΟ κι απ'το Ελληνικό Πολυτεχνείο (άσε ξέρω,σαν το ΕΜΠ δεν έχει!Ποιο Cambridge τώρα...8-)) να τον στρώσουν στο διάβασμα (όχι σαν τα δικά μας ΑΕΙ,να χρωστάς όσα θες και μπάτε σκύλοι αλέστε) να πάρει ένα MEng στα 4 χρόνια,να κάνει καναδυό εξειδικεύσεις (ΜSc) και να εργαστεί και 2-3 χρόνια να αποκτήσει εμπειρία στο αντικείμενο;Συν το ότι θα τελειοποιήσει μια ξένη γλώσσα...

3)Αυτό το ενδεχόμενο το προσθέτω εγώ ως πιο εφικτό (οικονομικά) και χωρίς μεταναστεύσεις...πας φίλε μου εκεί που πέρασες (ΤΕΙ) βλέπεις τον πρώτο χρόνο τι παίζει,αν σ'αρέσει το τελειώνεις χωρίς βιασύνες,ούτως ώστε τα πάρεις όλα όσα μπορεί η σχολή αυτή να σου δώσει και βγαίνεις μηχανικός εξειδικευμένος στα δομικά έργα και ένα εξάμηνο πρακτικής στην πλάτη σου (εξάμηνο κατά το οποίο μπορεί να του "γυαλίσεις" του εργοδότη και να σε κρατήσει κιόλας)...πίστεψε με αυτό πλέον είναι πολύ καλύτερο από το να ξέρεις "λιγο απ'όλα"...αυτό το "συν" έχουν τα ΤΕΙ...κι επειδή μετράει τι "ξέρεις" και όχι τι "υπογράφεις" μια δουλίτσα της προκοπής στο αντικείμενό σου θα τη βρεις,οπότε εκεί πλέον μαζεύεις εμπειρία που είναι πολύ σημαντική...έπειτα και αφού αποφοιτήσεις,είτε μέσω πανελληνίων είτε μέσω κατατακτήριων την "ψάχνεις" και για πολυτεχνείο...θα δεις φίλε μου ότι,ειδικά αν μιλάμε για ΕΜΠ,θα είναι και πιο "συμφέρον" και πιο προσιτό να μπείς με πανελλήνιες!Και μετά συνεχίζεις...σου συνιστώ δηλαδή να αφοσιωθείς στο τι θα κάνεις στο ΤΕΙ και όχι να "στηριχθείς" σε μια αυριανή εισαγωγή σου στο πολυτεχνείο...και φυσικά μέχρι τότε πιθανό να έχει λυθεί και το πρόβλημα των Ε.Δ. οπότε θα το σκεφτείς...

 

tpanag,θα μπορούσα να προσθέσω κι άλλα αρνητικά στην επιλογή ένα όπως και άλλα θετικά στην περίπτωση δύο,αλλά δεν το κρίνω σκόπιμο,νομίζω έγινα και σαφής και κατανοητός...

 

Τώρα,χωρίς να θέλω να προσβάλω ούτε εσένα ούτε τον αρχικό poster,σε ποια ωριμότητα και αντίληψη πραγμάτων που ούτε 40ρηδες δεν αντιλαμβάνονται αναφέρεσαι;Στο "δυνατό χαρτί";Αυτά ρε φίλε τα λένε τα παιδάκια του Δημοτικού και οι παππούδες μας...το "δυνατό χαρτί" είναι αυτό που ίσως σου εξασφαλίσει το 800άρι που θα έπαιρνε ένας άλλος με πιο "αδύναμο" πτυχίο!Αλλά με το 800άρι ούτε τον εαυτό σου δε ζεις...

Επίσης αστείο είναι να συζητάμε για "ποιότητα σπουδών" στο καφενείον "η ωραία Ελλάς"...εκτός αν αρχίσανε στο ΕΜΠ και κλείνουν τις πόρτες στο μάθημα και το κυλικείο σταμάτησε να σερβίρει φραπεδιές...σοβαρευτείτε ρεεε!

 

Μ'αυτά που λες εγώ αμφιβάλω και αν εργάζεσαι πλέον (μήπως είσαι συνταξιούχος) ή αναρωτιέμαι μήπως σπουδάζεις ακόμη...τέλοσπαντων...

 

Και μην προτρέξεις να μου απαντήσεις ότι εγώ είμαι φοιτητής και δεν ξέρω τίποτα...σου ξαναείπα ότι μπορεί να μην είμαι μόνο φοιτητής,αυτό για να ξέρουμε και τι λέμε (αυτά τα συζητάμε αν θες σε p.m.)

Όσους γνωρίζω που κάναν αυτό το πράγμα (απόφοιτοι ΤΕΙ σε πολυτεχνείο) είναι άνθρωποι που εξαπατήθηκαν απ'τις κυβερνήσεις σπουδάζοντας εν αγνοία τους σε ιδρύματα χωρίς Ε.Δ. και αναγκάστηκαν να προχωρήσουν στην έσχατη αυτή λύση για βιοποριστικούς λόγους...ο φίλος μας όμως internet έχει,στο michanikos είναι και ξέρει ότι τα ΤΕΙ έχουν αυτό το "κουσούρι",οπότε μπορεί να πάει κατευθείαν πολυτεχνείοκαι όχι να καταλήξει σαν αυτά τα παιδιά,φοιτητής μέχρι τα 30-35 και σαν το σκυλί στ'αμπέλι!

 

Και κλείνοντας ξαναλέω,ΑΝ πια τόσο "μεράκι" το έχεις το Ελληνικό Πολυτεχνείο,go for it!Το "πως" θα το καταφέρεις επίσης δική σου απόφαση...

 

Ελπίζω να κατάλαβες γιατί ενιστάμεθα πολλοί από εμάς...και πάλι καλή σταδιοδρομία!:)

 

oσο γι αυτο ειναι η κλασικη περιπτωση "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"

 

Έτσι είναι φίλε μου!Έκαστος στο είδος του!

Κι όλα αυτά που απολαμβάνω σήμερα ένας υπομηχανικός με περιορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα τα έφτιαξε!

Εσύ κάτσε να σκάσεις αν θα τελειώσεις ΕΜΠ ή ΑΠΘ ή ΤΕΙ Κρήτης μπας και σου δώσουν κάνα μόριο ή κάνα ευρουλάκι παραπάνω στον ΑΣΕΠ!;)

 

Και κάτι ακόμα!ΑΕΙ είναι και τα ΤΕΙ ..διάβασε κάνα νόμο και μετά κάνε τον ορθό διαχωρισμό "Πολυτεχνεία-Πανεπιστήμια-ΤΕΙ"...

 

Θα σε χαρακτήριζα,αλλά δεν πρόκειται να ρίξω την κουβέντα στο επίπεδό σου...

Άιντε με τον καθένα νυχτιάτικα!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να διευκρινήσω ότι διάβασα τα πόστ μόνο στην πρώτη σελίδα (κουράστηκα τα ίδια και τα ίδια ) και όχι τις υπόλοιπες με τους προνομιούχους και τους παρακατιανούς.

 

πήγαινε στην σχολή σου τώρα , τελείωσε την ακριβώς και μπες στην αγορά να δουλεψεις όσο γίνεται πιο γρήγορα.δυστυχώς σε αυτή την χώρα όποιος δεν έχει οικον.δυνατότητα για φροντιστήρια,ιδιαίτερα κτλ δεν μπαίνει στο πανεπιστήμιο...

 

και γω δεν είχα λεφτά για ξόδεμα, μπήκα,τελείωσα ακριβώς ,βρήκα αξιοπρεπείς δουλειές, και σε 8 χρόνια παντρεύτηκα,πήρα σπίτι (με δάνειο) και έκανα και τον γιό μου πρόσφατα.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ 12 ΩΡΕΣ για να βγάλουμε όσα βγάζουν του πανεπιστημίου σε 8 ώρες !!!! έτσι είναι η ζωή για άλλους εύκολη , για άλλους δύσκολη αλλά για όλους είναι ΩΡΑΙΑ.

 

καλημέρα σας

Link to comment
Share on other sites

.... είναι πολύ καλύτερο από το να ξέρεις "λιγο απ'όλα"...αυτό το "συν" έχουν τα ΤΕΙ...κι επειδή μετράει τι "ξέρεις" και όχι τι "υπογράφεις" μια δουλίτσα της προκοπής στο αντικείμενό σου θα τη βρεις,οπότε εκεί πλέον μαζεύεις εμπειρία που είναι πολύ σημαντική...

 

Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα και να βγεις πιο καταρτισμένος , ξαναπροσπάθησε να πιάσεις τη βάση για Πολυτεχνείο.Το "λιγο απ'όλα" είναι θέμα ειδικότητας.

Αν πας Πολιτικός Μηχανικός θα ασχοληθείς με διάφορα αντικείμενα.Αν περάσεις π.χ. Μηχανικός Περιβάλλοντος ,περιορίζεσαι, και καλύτερα θα ήταν να πας στο ΤΕΙ που πέρασες.Λέω περιορίζεσαι γιατί δε θα έχεις πολλές επαγγελματικές ευκαιρίες.Καλύτερα είναι να εκτιμήσεις εσύ τις δυνάμεις σου.Αν πιστεύεις ότι μπορείς να πιάσεις τη βάση ,ξαναδώσε, αν όχι τέλειωσε το ΤΕΙ και μετά βλέπεις και κάνεις.Θα δεις και τι ''καθεστώς'' θα επικρατεί μετά από 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μου λετε οτι σε ολα τα τει παιζουν οι ιδιες υποδομες ; Το τει των σερρων (δεν υποτιμω) εχει τις ιδιες υποδομες με του πειραια (καθηγητες , εργαστηρια , παροχες) ;

Το οτι ψαχνω στο forum ενδεχομένος να φαινονται οι ανυσηχιες μου και οτι με ενδιαφερει μια ποιοτητα σπουδων..Αν καποιος εχει αποφοιτηση απο το τει πειραια καλο θα ηταν να δωσει μια εικονα της σχολης γενικα..Στο μονο που καπως εχω καθυσηχαζομαι ειναι η εξισωση πολυτεχνειου-τει . Ισως να ακουγεται χαζο ομως για σκεφτειτε να βγει αποφαση τον δεκεμβριο οτι τελικα θα το κανουν..Η οικονομικη μου κατασταση με φτανει να εξαντλω οποιαδηποτε περιπτωση αποφυγεις πανελληνιων.

Link to comment
Share on other sites

Lifeguard διαπιστωσα οτι υπαρχει μια αποψη στους αποφοιτους Τ.Ε οι οποιοι ζητουν εξισωση με αποφοιτους ΑΕΙ και αντιστοιχα μια αποψη στους αποφοιτους ΑΕΙ οι οποιοι ζητουν κανενα επαγγελματικο δικαιωμα στους αποφοιτους ΤΕΙ

 

παιδια τα πραγματα δεν ειναι μαυρο η ασπρο.υπαρχει και μετρο

σαφως και οι αποφοιτοι των ΤΕΙ εχουν κανει μια προσπαθεια να βγαλουν μια σχολη ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ πρεπει να κατοχυρωσουν καποια πραγματα.ειδαλλως για ποιο λογο σπουδασαν;

 

τα δικαιωματα αυτα πρεπει φυσικα να ειναι εφαμιλα του κοπου που κατεβαλαν στο να αποφοιτησουν,στον κοπο που κατεβαλαν να εισαχθουν (δεν γινεται να ειναι" θυματα " αυτοι που 6 χροια διαβαζαν για να εισαθχουν στα πολυτεχνεια και "μαγκες" αυτοι που 6 χρονια καναν διακοπες), και κυριως στις γνωσεις που απεκτησαν.

 

εχω παραδειγμα κι εγω αντιστοιχο αυτου που ανεφερε ο φιλος σχετικα με τη διδασκαλια στατικης σε πολυτεχνειο και σε ΤΕΙ σε αλλο thread και επειδη τσιγκλανε αρκετα ορισμενοι θα το αναφερω.

 

σε θεματα εξετασεων ταλαντωσεων που ετυχε να ερθουν στα χερια μου στο τμημα οχηματων ΤΕΙ σινδου στην θεσσαλονικη 3 μοναδες απο τις 10 επιανε ερωτημα "καθετης μετατοπισης λογω βαρους σε πλακα συνδεδεμενη με ελατηριο "

ερωτημα αντιστοιχο υπηρχε και σε δικα μας θεματα εξετασεων στις ταλαντωσεις ..μονο που το να βρεις αυτη τη μετατοπιση

αποτελουσε το 1/10 της δουλειας που εκανες για να λυσεις το πρωτο απο τα 4 θεματα!χρησιμοποιουνταν απλα για αρχικη συνθηκη δηλαδη!

φυσικα στο ιδιο μηκος κυματος ηταν και τα υπολοιπα θεματα.

 

τα συμπερασματα δικα σας.

οι ειρωνιες περι παντογνωστη και επιστημονα που λετε καλυτερα να τις κρατατε για τους εαυτους σας

 

τα παντα θελουν μετρο.

οχι οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν μπορουν να εξομοιωθουν.δεν δικαιουνται.ειναι αδικο για τους αποφοιτους σχολων με πιο "βαρια" πτυχια.

 

αλλα και η ανυπαρξια των επαγγελματικων δικαιωματων τους ειναι εξισου αδικη (και προκλητικη) γι αυτους για την προσπαθεια που κατεβαλαν (γνωριζω οτι υπηρχε πολυ τρεξιμο και υποχρεωτικη παρουσια σε εργαστηρια,εργασιες, κοπος που πρεπει καπως να ανταμειφθει και γνωσεις πρακτικες και τεχνικες που εχουν αξια)

 

παντως επειδη τωρα μπηκα στην αγορα εργασιας η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω σχετικα με τα δικαιωματα του καθενος και κατα ποσο αδικειται η μια η αλλη πλευρα.αν μπορουσε καποιος εμπειρος μηχανικος να βοηθησει θα ηταν καλο.

π.χ.στον δικο μας κλαδο ως μηχανολογοι μηχανικοι τι δικαιωματα σε υπογραφες και μελετες εχουμε εμεις και τι οι αποφοιτοι των αντιστοιχων ΤΕΙ;

που εστιαζεται η διαφορα και υπαρχουν τοσες αντιδρασεις απο τους μεν και τους δε

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε armin θα διαφωνησω στα 6 χρονια διαβασματος για μπουν πολυτεχνειο.

Ξερεις το συστημα με της πανελληνιες και ποσο ευκολο ειναι να μην εισαχθεις εκει που θες λογω ελαχιστων μοριων .Εχασα το πολυτεχνειο για 50 μορια με πολυ δυσκολη οικονομικη κατασταση για φροντιστηρια και τετοια.

Η εξισωση απο τι εχω δει στις προτασεις δεν περιλαμβανει το υπαρχον προγραμμα σπουδων και ετη φοιτησης στα τει.Ψαξε λιγο να δεις τι προτεινετε

 

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

`Οι σπουδες στην αθηνα ειναι οτι χειροτερο για εναν φοιτητη απο αποψη φοιτητικης ζωης ειναι γνωστο ειναι μεγαλη πολη που συνεχως χανεσαι,και στο ατει του περαια οι υποδομες ειναι μετριες εως καλες,αλλα το 80 % των καθηγητων,επαρκει ως προς γνωση μεν, αλλα δεν επαρκει ως προς μεταδοτικοτητα και ενδιαφερον στο να διδαξει με τον καλυτερο τροπο με αποτελεσμα να υπαρχει σχετικα υψηλο επιπεδο στις εξετασεις (οχι σε ολα) αλλα παρολα αυτα να μην επαρκει η βοηθεια που σου δινει το ιδρυμα και να πρεπει να τραβας τα μαλλια σου.Τει επαρχιας βεβαια καμια σχεση εχω περασει απο κοζανη και καλαματα βολτα σε μαθηματα,το τει πειραια μου φαινεται αρκετα πιο αξιολογο...ΜΕ λιγα λογια εγω θα συνιστουσα πολη α)θεσσαλονικη β)εξωτερικο αν μπορεις γ)οπου εχει θαλασσα πχ κρητη για φραπεδιες και μπανακια.Απο καλες σπουδες στην ελλαδα δεν θα βρεις ειναι γνωστο βιβλια χαλια καταληψεις καθηγητες κτλ..Προσωπικα ειμαι ακομα φοιτητης τει πειραια ,οι καθηγητες κ το ιδρυμα περα απο ταβιβλια ειναι,και λογω διαπλεκομενων λιγο ανοργανωτα,το προγραμμα σπουδων φαινεται καλο αλλα στην ουσια ειναι αλανταλων λογω μη συνενοησης καθηγητων και οργανωσης των διδακτικων θεματικων και ο καθενας το χαβα του με λιγα λογια

 

σε θεματα εξετασεων ταλαντωσεων που ετυχε να ερθουν στα χερια μου στο τμημα οχηματων ΤΕΙ σινδου στην θεσσαλονικη 3 μοναδες απο τις 10 επιανε ερωτημα "καθετης μετατοπισης λογω βαρους σε πλακα συνδεδεμενη με ελατηριο "

ερωτημα αντιστοιχο υπηρχε και σε δικα μας θεματα εξετασεων στις ταλαντωσεις ..μονο που το να βρεις αυτη τη μετατοπιση

αποτελουσε το 1/10 της δουλειας που εκανες για να λυσεις το πρωτο απο τα 4 θεματα!χρησιμοποιουνταν απλα για αρχικη συνθηκη δηλαδη!

φυσικα στο ιδιο μηκος κυματος ηταν και τα υπολοιπα θεματα.

 

 

ΠΙστευω οτι το παραπανω ειναι παρανοηση και υπερβολη απο μερους σου διοτι ειμαι ηλεκτρολογος τει και το συγκεκριμενο το εχω διδαχτει στο πρωτο εξαμηνο σε 1 μαθημα μηχανικης που εχουμε ολο κ ολο (ηλεκτρολογος)

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε τα πράγματα με τ'όνομά τους,σπουδές της προκοπής και Ελλάδα είναι δύο αντίθετες έννοιες...

 

Όσων αφορά τις υποδομές,απ'οσο γνωρίζω τα ΤΕΙ μετεγκαταστάθηκαν σε νέες εγκαταστάσεις από το '94 (δεν ξέρω ΑΝ αυτό ισχύει και για Θεσσαλονίκη-Αθήνα) άρα αν ισχύει πάνω κάτω είναι τα ίδια είτε Σέρρες είτε Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.