Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πανελλήνιες ξανά ή ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων;


mAnJazZ

Recommended Posts

Μπορείς φίλε μου να μου εξηγήσεις τι συνάντησες;Μήπως ανοίξαν οι δουλειές ξαφνικά και μου διαφεύγει;Βγήκες πρόσφατα στο "κουρμπέτι";

Καλό είναι να λαμβάνεις παραμέτρους όπως:

1)Τη χρησιμότητα,πλέον,ενός νέου μηχανικού (είτε Πολυτεχνείου είτε εξωτερικού είτε ΤΕΙ)

2)Ότι μιλάμε για 10 χρόνια στο μέλλον,που τα πράγματα θα είναι πάρα πολύ χειρότερα (και κάτι "κατώτατες αμοιβές" και λοιπές ανοησίες θα καταργηθούν)

Αν θες να μάθεις,ΝΑΙ πλέον πολλοί μηχανικοί από πολυτεχνείο αναγκάζονται να δουλεύουν με "μπλοκάκια" γιατί στην πιάτσα δεν υπάρχει "ψωμί" ούτε για δείγμα...

 

Τώρα επί του θέματος,ομολογώ ότι παρέλειψα μερικές σελίδες και δεν είδα αυτά περί "ονείρου"...εγώ λοιπόν συμβουλεύω αν έχεις όνειρο να σπουδάσεις στο πολυτεχνείο ξαναδώσε εξετάσεις όσες φορές χρειαστεί,γιατί και το ΤΕΙ αν τελειώσεις (που για να το τελειώσεις θα φας τουλάχιστον μια τετραετία) όπως είδες πιο πάνω στο ΕΜΠ δέχονται στο 2ο έτος και όχι στο 3ο (όπως ξέρω ότι γίνεται εδώ Θεσσαλονίκη για όμοιες ειδικότητες) θα χρωστάς σχεδόν όλα τα μαθήματα του ΕΜΠ,οπότε ποιος ο λόγος να ταλαιπωρηθείς στο ΤΕΙ;Αυτά τα 4-5 χρόνια πάνε μάθε καμιά γλώσσα ή κάνε κάτι άλλο δημιουργικό...

Αν όμως το όνειρό σου είναι να σπουδάσεις μηχανικός,το ΤΕΙ είναι ο δύσκολος δρόμος,αλλά επειδή βλέπω ότι δεν σκέφτεσαι (και ίσως οικονομικά δεν μπορεις) το ενδεχόμενο να μεταναστεύσεις σε παροτρίνω να πας ΤΕΙ (όπως έγραψα αρχικά)...εγώ στη θέση σου (αν δεν είχα δουλειές εδώ να με κρατάνε) θα πήγαινα εξωτερικό,θα τελείωνα στην ώρα μου και θα ερχόμουνα εδώ για ΔΟΑΤΑΠ και τέλος...εσύ αποφασίζεις...

 

Τα περί ασχετοσύνης μου δεν τα σχολιάζω καν...εγώ απλώς σου λέω ότι μπορεί να είμαι και "κάτι άλλο" πέρα από φοιτητής...και δεν εννοώ ναυαγοσώστης!;)

Και δεν είπα ότι θα σου δώσουν 800...800 θα σου μείνουν,αφού πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ και και και από την τσέπη σου (εξού και το "μπλοκάκι")...και φυσικά οι απόφοιτοι ΤΕΙ είναι σε ακόμη χειρότερη μοίρα (έλλειψη Ε.Δ. και μη έχοντες "υποστηρικτή" το ΤΕΕ)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aχχχχχχχχχ δεν εχει βρεθει ενας να μου πει ''πηγαινε ειναι γ..ω τα τει του πειραια , super , εχει ωραιο προγραμμα σπουδων , ενδιαφερον αντικειμενο καλες εργασιες''κτλ.

Συγγνωμη για την γκρινια αλλα ειμαι προβληματισμενος απο το καλοκαιρι για τι πρεπει να κανω ..

 

Εχω διαβασει ολες τις αποψεις περι νομων , ολα τα ενδοχομενα και απλα περιμενω να δω μπας και εφαρμοστουν τα ε.π ή εξιθωθουν πολ/α με τα τει...

 

Ουτως η αλλως για επελεξα να παω τουλαχιστον τωρα και να εξετασω υστερα το ενδεχομενο να ξαναδωσω.....

---------------------------------------------------------------------------------------------

Αν ενα προβλημα δεν εχει λυση τοτε δεν υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αγαπητέ φίλε μπορεί να γελάς τώρα με όσους έβαλαν κάποιον στόχο στην ζωή τους για να κάνουν κάτι καλύτερο και ανώτερο από το ΤΕΙ σε αντίθεση με άλλους που το μόνο που κάνουν είναι να κάθονται και να φωνάζουν όλη μέρα. Αλλά όταν αυτοί που γελάς θα έχουν στο τέλος την αναγνώριση που τους αξίζει εσύ ακόμα θα φωνάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει προφανές είναι ότι θέλεις να "δυναμιτήσεις" την ατμόσφαιρα και πως η απάντησή σου δε βοηθάει το διάλογο...αλλά επειδή δε σε/σας έμαθα σήμερα (τόσα και τόσα θέματα έχουν κλειδωθεί επειδή κάποιον σαν εσένα πετάει κάτι προσβλητικό) δε θα παίξω το παιχνίδι σου και θα απαντήσω τα παρακάτω για να μ'αφήσεις ήσυχο...

 

Εγώ ρε μάγκα δεν ενδιαφέρομαι ούτε για το πολυτεχνείο ούτε για το ΤΕΙ ούτε για τίποτα, οικόπεδα έχω λεφτά έχω,αύριο μεθαύριο αναλαμβάνω την επιχείρηση που δόξα το Θεό σκίζει και "στο καλό και να μου γράφετε"...

Πήγα στο ΤΕΙ γιατί δεν είχα τη διάθεση να φάω τα καλύτερά μου χρόνια διαβάζοντας μόνο και μόνο για να γράψω 19 χιλιάρικα και όχι για να μάθω τίποτα...το ΤΕΙ ήταν εύκολο στην πρόσβαση,έβγαλα αρκετούτσικα μόρια και πήγα...

Γενικότερα η άποψή μου είναι ότι στην Ελλάδα δεν μπορούν κάποιον να τον "ζήσουν" οι σπουδές του...αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης...

 

Απλώς θεωρώ κοροιδία να φάει κάποιος άσκοπα τόσα χρόνια στο ΤΕΙ αν θέλει πολυτεχνείο!Ας επικεντρωθεί στις πανελλήνιες ούτως ώστε να διαβάσει πολύ,να γράψει και καλά και να μπει στη 2η-3η προσπάθεια (γιατί 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη δύσκολο...)

 

Όπως επίσης κοροιδία θεωρώ να χρησιμοποιούνται τα ΤΕΙ σαν "σκαλοπάτι" τη στιγμή που εκπαιδεύουν μηχανικούς και όχι μαστόρια...

 

Θα προτιμούσα να διαβάζεις προσεκτικά τι γράφει ο καθένας κι όχι να τη "μπαίνεις" έτσι σε όποιον λέει τα πράγματα με τ'όνομά τους και επειδή το κάνει,ενοχλείσαι...

 

Aχχχχχχχχχ δεν εχει βρεθει ενας να μου πει ''πηγαινε ειναι γ..ω τα τει του πειραια , super , εχει ωραιο προγραμμα σπουδων , ενδιαφερον αντικειμενο καλες εργασιες''κτλ.

Συγγνωμη για την γκρινια αλλα ειμαι προβληματισμενος απο το καλοκαιρι για τι πρεπει να κανω ..

............................................................

Ωραίο πρόγραμμα σπουδών έχει,καλές υποδομές έχει,"φοιτηταριό" καλό έχει...επαγγελματικά δικαιώματα δεν έχει!

Το ΕΜΠ είναι πλέον σχεδόν απρόσιτο,πρέπει να είσαι πραγματικά άριστα προετοιμασμένος για να μπεις...και με ένα σύστημα εισαγωγής που μπορεί για ένα μόριο να σου στερήσει το όνειρό σου...

Γι'αυτό σου λέω,θα ήταν καλή επιλογή να πας εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

Aχχχχχχχχχ δεν εχει βρεθει ενας να μου πει ''πηγαινε ειναι γ..ω τα τει του πειραια , super , εχει ωραιο προγραμμα σπουδων , ενδιαφερον αντικειμενο καλες εργασιες''κτλ.

Συγγνωμη για την γκρινια αλλα ειμαι προβληματισμενος απο το καλοκαιρι για τι πρεπει να κανω ..

 

Εχω διαβασει ολες τις αποψεις περι νομων , ολα τα ενδοχομενα και απλα περιμενω να δω μπας και εφαρμοστουν τα ε.π ή εξιθωθουν πολ/α με τα τει...

 

Ουτως η αλλως για επελεξα να παω τουλαχιστον τωρα και να εξετασω υστερα το ενδεχομενο να ξαναδωσω.....

---------------------------------------------------------------------------------------------

Αν ενα προβλημα δεν εχει λυση τοτε δεν υπαρχει προβλημα...

 

Ολα τα πτυχια εχουν αξια απλα να ξερεις πως να τα χρησιμοποιησεις...

 

Αν τελειωσεις δομικος στο ΤΕΙ και θες να ανοιξεις δικο σου γραφειο θα ξερεις οτι αν θες να βγαλεις λεφτα θα ασχοληθεις με αδειες οικοδομων μεχρι 2 οροφους και μετα με δημοσια εργα σαν κατασκευαστης εργοληπτης.

 

Το να δουλευεις σαν υπαλληλος για μενα το ιδιο ειναι ειτε εχεις πτυχιο ΤΕΙ ειτε ΑΕΙ. Παντα θα τρεχεις για αλλους με λιγα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

εισαι ιδη 21. καλα 30 θα πιασεις δουλεια. ουτε την αντοχη που εχεις τωρα θα εχεις και μετα απο μερικα χρονια ουτε και θα μπορεις παντα να αφιερωνεις τοσο χρονο μεχρι τοτε. θα μπει και το ωραιο φυλο στην μεση και τοτε κλαψε......

καλα τα ΟΝΕΙΡΑ αλλα ειναι για τον ΥΠΝΟ. εδω λεμε για πτυχιο και δουλεια. με ονειρα δεν γεμιζει το στομαχι. μετρατε τα χρονια απο το προγραμμα σπουδων. γιατι??? ποσοι απο τους αποφοιτους δεν εκαναν 1-2 εξαμηνα παραπανω και ποσοι αποφοιτησαν σε 8 εξαμηνα ακριβως???

η υλη στο πολυτεχνιο ειναι πιο μεγαλη. μαθαινεις πιο πολλα. (ειναι δεδομενο)

αλλα αν ΜΑΘΕΙΣ ολα οσα διδασκονται στο τει και οχι μονο οτι χρειαζετε για να περασεις το μαθημα τοτε εισαι καλιμενος. αν πας για υπαλληλος πρωτα ενδιαφερονται για το τι ξερεις και μετα για το τι τιτλο εχεις. εχουμε ολοι δει στην αγορα και Msc και δρ και δεν ξερω τι αλλο που εχουν μαυρα μεσανυχτα.

αν ανεβεις απο μακεδονια ποτε ελα να παμε μια βολτα απο την πιατσα.(επειδη εδω ξερω τα κατατοπια οχι τιποτα αλλο). εχει να δεις μηχανικους απο ΤΕΙ που βαζουν κατω πανεπιστιμιακους και Μηχ. ΤΕΙ που εχουν γνωσεις και ικανοτητες λυκειου. (και μην μου πειτε οτι δεν ειναι ετσι.) και οι περισσοτεροι ειναι ικανοτητων λυκειου γιατι απλα μπηκαν σε μια σχολη κοντα στο 10. θα δεις εκει μεσα ατομα που στο εμβαδο κυκλου ζητανε επεξηγηση στον τυπο.

2 ερωτησεις πρεπει να απαντησεις:

εχεις ορεξη να μπλεξεις με βιβλια?? να λιωσεις στο διαβασμα?(ΑΕΙ και ΤΕΙ ισχυει)

εχεις κοτσια για να το βγαλεις το πολυτεχνειο?? ή θα γινεις αιονιος φοιτητης???

η ζωη ειναι σκληρη, δεν ειναι ονειρο. κανε οτι νομιζεις οτι μπορει να κανεις πιο αποδοτικα.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα που έχω βιώσει εγώ σαν διπλωματούχος, είναι λίγο διαφορετική. Τα "800 με το μπλοκάκι στο χέρι" που περιγράφεις, ευτυχώς δεν τα είδα. Αντιθέτως (και δυστυχώς θα πω) δεν ισχύει το ίδιο για τους πτυχιούχους των ΤΕΙ. Είναι συνήθως καθηλωμένοι στην ΣΣΕ τους (ή και πιο χαμηλά) παρά το ότι ενδεχομένως σε ορισμένες περιπτώσεις μπορούν πρακτικά να προσφέρουν πολύ περισσότερα και άρα θα έπρεπε να αμοίβονται ανάλογα με αυτήν τους την προσφορά.

Καλό θα ήταν λοιπόν να είσαι λίγο πιο φειδωλός στις συμβουλές σου (όντας μάλιστα ακόμα φοιτητής), ειδικά σε έναν άνθρωπο που δήλωσε σαφώς ότι "το όνειρό του ήταν να περάσει στο πολυτεχνείο". Να κυνηγήσει το όνειρό του θα πρότεινα εγώ.

 

συνάδελφε, το πιστεύει σοβαρά αυτό που λές? οι Π.Ε. δηλαδή μαζί με την απόκτηση του τίτλου σπουδών τους, θεωρείς ότι λύνουν και το πρόβλημα της ανεργίας, της χαμηλής αμοιβόμενης εργασίας, της εκμετάλευσης στον ιδιωτικό τομέα, κ.τλ.? η προσωπική επιτυχία του καθενός στον επαγγελματικό τομέα δέν μπορεί να αφορά το σύνολο των μηχανικών της κατηγορίας του. κι εγώ είμαι Τ.Ε. και πολύ καλά τακτοποιημένη και πολύ καλά αμοιβόμενη, αλλά δέν πιστεύω ότι και όλοι οι υπόλοιποι Τ.Ε. είναι έτσι..Άς ρίξουμε μια ματιά τριγύρω μας, υπάρχει κόσμος με μεταπτυχιακά που πεινάει..

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας λοιπόν προτύνεις να παρακολουθήσει το ΟΛΑ τα μαθήματα του πολυτεχνείου για να βγάλει το Τ.Ε.Ι;

 

Στο post #37 αναφέρω πως η άποψή μου είναι να ΜΗΝ τα παρακολουθήσει όλα...

 

αλλα αν ΜΑΘΕΙΣ ολα οσα διδασκονται στο τει και οχι μονο οτι χρειαζετε για να περασεις το μαθημα τοτε εισαι καλιμενος. αν πας για υπαλληλος πρωτα ενδιαφερονται για το τι ξερεις και μετα για το τι τιτλο εχεις

 

Eξαρτάται που θες να δουλέψεις...

 

manjazz καλές σπουδές και καλή σταδιοδρομία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.