Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πανελλήνιες ξανά ή ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων;


mAnJazZ

Recommended Posts

@triumf τι να ασπαστώ; Απαντάω στον mAnJazZ αυτό που πιστεύω. Γιατί το παίρνεις προσωπικά δεν καταλαβαίνω...

 

Δεν το παίρνω προσωπικά...ασχολείστε με επάγγελμα που δεν γνωρίζετε πως έχουν τα πράγματα, ούτε οι σπουδές. Αν εσύ εκφέρεις την άποψή σου σε ανάλογη περίπτωση, δεν θα την αγνοήσω...γιατί δεν ξέρω τι παίζει σε αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

GeorgeS δεν είμαι αδαής που το κάνω. Και δεν είμαι γιατί και δουλεύω και μαθαίνω. Δεν πηγαίνω στις εξεταστικές όπως ίσως νομίσει κάποιος, πηγαίνω και παρακολουθώ. Και δουλεύω από τότε που τελείωσα το ΤΕΙ. Ξέρω ότι το μόνο κακό που έκανα στον εαυτό μου είναι το ΑΓΧΟΣ μου ΑΛΛΑ υπάρχει και το τίμημα.

 

ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ (το εννοώ) ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΑ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ.

 

Σταύρο στα bold σου επέτρεψέ μου να σου πω ότι απλά κάνεις λάθος. Ειδικά στο τουλάχιστον. Και πάντα όσον αφορά το συγκεκριμένο επάγγελμα.

 

Αν αγαπάς κάτι...θα βρεις τρόπο να το κάνεις.

 

Και παρότι έχω περάσει από αδελφό ΤΕΙ και είμαι τελειόφοιτος στο Πολυτεχνείο, το ποστ μου #9 δεν δείχνετε να το ασπάζεστε...αλλά ισχύει.

 

Φιλικά

 

Δεν είπα ότι είναι αδαής αυτοί που το κάνουν αλλά αυτοί που λένε ελαφρά τη καρδία ότι οι κατατακτήριες είναι η λύση. Υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια όπως εσύ φίλε μου. Αλλά οι εξαιρέσεις δεν αποτελούν ούτε την γενική τάση ούτε τον κανόνα. Εσύ και άλλοι 10 μπορεί να το κάνετε, χιλιάδες όμως άλλοι ΔΕΝ μπορούν. Διότι όταν δουλεύει κανείς από 9.00-17.00 ή και μέχρι το βράδυ κάθε μέρα τι θα πει ? "γειά σας εγώ φεύγω γιατί έχω μάθημα ?" Αυτά γίνονται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που αποτελούν εξαίρεση στον κανόνα.

 

Αυτό που αναφέρω ότι οι κατατακτήριες είναι κοροϊδία το πιστεύω απόλυτα. Τα πολυτεχνεία θα έπρεπε να έχουν συγκεκριμένο κύκλο σπουδών για πτυχιούχους ΤΕΙ αλλά και εξωτερικού με ειδικούς κύκλους part time. Τώρα γιατί τους 3ετούς ή 4ετούς αποφοίτους του εξωτερικού τους διαχωρίζουν από εμάς είναι μια άλλη ιστορία, πολυσυζητημένη και ας μην την ανοίξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προφανώς και εννοώ part-time δουλειά. Έτσι δεν στοιχίζεις και στον άλλον ΙΚΑ κλπ, μόνο καλό θα του κάνεις. Άλλωστε το δελτιάκι μας το έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

manjazz δώσε πανελλήνιες άλλη μία φορά δυνατά και σοβαρά, κακά τα ψέματα, άλλο το πολυτεχνείο και άλλο το Τ.Ε.Ι όσον αφορά τα δικαιώματα και τις γνώσεις. αν δεν τα καταφέρεις παρακολούθησε το Τ.Ε.Ι και ξαναδώσε ή πάρε πτυχίο και δώσε κατατακτήριες ,είσαι 21 χρονών, δεν υπάρχει καν δίλημμα για μένα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα! Η δική μου συμβουλή είναι να ξαναδώσεις. Αν κατάλαβα καλά, έχεις ήδη γραφτεί στο ΤΕΙ, επομένως, ακόμα κι αν δεν περάσεις με τη δεύτερη, μπορείς να συνεχίσεις εκεί. Όσο για το θέμα του φροντιστηρίου, αν μπορείς να κάνεις μια-δυο ώρες μαθηματικά, κάνε το. Αν όχι, απλά προσπάθησε μόνος σου. Μπορείς να τα καταφέρεις χωρίς φροντηστήριο, με την προϋπόθεση ότι θα πάρεις βοηθήματα και θα λύσεις άπειρες ασκήσεις σε όλα τα μαθήματα μόνος σου. Αυτή η τρέλλα με τα φροντιστήρια (7 ώρες κάθε απόγευμα) υπάρχει κυρίως στις πόλεις. Μεγάλωσα στην επαρχία και από την παρέα μου δεν έκανε κανείς φροντιστήριο. Αυτοί που διάβασαν μπήκαν στο πολυτεχνείο.

Τώρα αν δεν μπεις, συνέχισε στο ΤΕΙ σου. Διαφωνώ με την άποψη να παρακολουθείς μαθήματα στο πολυτεχνείο για έναν και μόνο λόγο: είναι καλύτερο να έχεις άμεση επαφή με τον καθηγητή που τελικά θα σε εξετάσει. Το επίπεδο δυσκολίας στο πολυτεχνείο είναι αρκετά ανεβασμένο και η ύλη διπλάσια. Σαφώς και θα αποκομίσεις οφέλη με το να παρακολουθήσεις, αλλά στην εξεταστική δεν θα έχεις ιδέα που να επικεντρώσεις το διάβασμά σου.

Αν τελειώνοντας το ΤΕΙ έχεις κουράγιο να συνεχίσεις, κάνε το. Οι κατατακτήριες δεν είναι τόσο δύσκολες, απλά θέλουν προετοιμασία. Από την άλλη, δεν ξέρεις πως θα είναι τα πράγματα μέχρι τότε, και ποια θα είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕ. Αλλά αν νιώθεις σίγουρος για τον εαυτό σου και τις γνώσεις σου, θεωρώ ότι θα μπορέσεις να ξεχωρίσεις στην αγορά (ίσως ακούγεται "ρομαντικό", αλλά το πιστεύω).

Αυτά από μενα... Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις, και κάτι που θα χρειαστείς σίγουρα: κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Εάν κάνω ένα μεταπτυχιακό δεν αποκτώ τα δικαιώματα των πολ/μηχ ;τ

eflio έχεις δίκιο για τα φροντιστήρια και συμφωνώ όμως υποτίθεται ότι είσαι κάπως πιο κατατοπισμένος στη αντικείμενο που εξετάζεσαι !

Μάλλον αυτό θα κάνω θα ξαναδώσω! Έτσι και αλλιώς είμαι ήδη γραμμένος στο τει απλά δεν εχω ξεκινήσει ακόμα την παρακολούθηση λόγω οτι είμαι β' εξάμηνο.

Να σας πω και την αλήθεια είστε οι μόνοι εδώ στο forum που με ενθαρύνεται να ξαναδώσω !! ουφ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις πανελλήνιες και δεν περάσεις πολυτεχνείο (παίρνω τη χειρότερη περίπτωση) θα είσαι μόνο ένα εξάμηνο πίσω στο ΤΕΙ! Στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καν! Νομίζω ότι τώρα δίνετε 6 μαθήματα,έτσι; (εγώ ήμουν στη γενια Αρσένη:14 στη β' λυκείου, 10 στην γ'). Ξεκίνα διάβασμα από σήμερα!!! μην αφήνεις τις μέρες να φεύγουν γιατί θα τρέχεις τελευταία στιγμή!

Νομίζω ότι ένα μεταπτυχιακό δεν σου δίνει δικαιώματα πολ/μηχ. Δεν το λεω με βεβαιότητα, αλλά όταν το πήρα εγώ δεν πήγα στο ΤΕΕ για αναγνώριση κτλ... Αυτό πρέπει να μας το πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.

Ό,τι και να αποφασίσεις, απλά να είσαι σίγουρος γι'αυτό. Θα βρεθούν πολλοί να σου πουν "δεν κάνεις καλά", και θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος γι'αυτό. Κυνήγησέ το όσο μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις και την δική μου γνώμη καλύτερα να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Με τις κατατακτήριες θα κάνεις πολλά χρόνια και μάλλον δεν συμφέρει. Ο συνάδερφος eflio τα ανέλυσε πολύ καλά. Τα δικαιώματα του πολιτικού μηχανικού όπως και όλων των διπλωματούχων τα παίρνεις μόνο από πολυτεχνείο.

Link to comment
Share on other sites

Γιά να μπείς στο ΤΕΙ στην συγκεκριμένη σχολή προφανώς έγραψες πάνω από τις σχεδόν 16000 μονάδες που είναι η βάση του . Γιά να μπείς στο Πολυτεχνείο θέλεις πάνω από 18000 . Αυτή η διαφορά μπορεί να είναι και θέμα τύχης η και δυσκολίας θεμάτων .

 

Απλά ξαναδώσε , αν δεν περάσεις τελείωσε την σχολή σου και βλέπεις .

 

Δεν χάθηκε και ο κόσμος 21 ετών είσαι μόνο .

Η διαφορά του στρατού που κάναμε εμείς οι παλιότεροι μόνο σε καλύπτει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.