Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τί γίνεται σε περίπτωση απώλειας, κλοπής, φθοράς ή βλάβης HASP;


moneftsis

Recommended Posts

Παρόλο που ο rigid για άλλη μια φορά έβγαλε το εσώψυχα του θα πρέπει συνάδελφε moneftsis να συμφωνήσω με την ουσία αυτών που λέει για τις αναβαθμίσεις. Θα ήταν πιο ασφαλές να τις κάνετε πιο συχνά. Πάνω από όλα βέβαια πρέπει να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να αλλάξουμε αυτό το καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομιζω χασατε την ουσια του θεματος . Το θεμα ειναι τι κανουν οι εταιριες.

Εχω λοιπον αγορασει ενα προγραμμα αρχιτεκτονικο ας πουμε.

Εχω δηλαδη πληρωσει τα πνευματικα δικαιωματα και μπορω να το χρησιμοποιω οσο θελω.

Εντωμεταξυ γινονται διαφορες αναβαθμισεις . Προσθετουν ας πουμε διακοσια υλικα , εχουν βαλει rendering απο το διαστημα , και μια καμερα που περπαταει στα δωματια.

Και πρεπει εγω να τα πληρωσω αυτα?

 

Δεν τα θελω ρε φιλε . Εγω θελω κατοψεις , οψεις , τομες.

Θελω να χρησιμοποιω αυτο που αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προφανώς το ίδιο, αλλά δεν εξετάζεται αυτό το ζήτημα σε αυτό το thread. Εδώ εξετάζεται τι γίνεται αν χαθεί ή κλαπεί το hasp. Είτε αναάθμιζε το πρόγραμμα κάθε χρόνο είτε είχε να το αναβαθμίσει 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και νομίζω όλοι αντιλαμβανόμαστε οτι το υπάρχον πλαίσιο είναι απαράδεκτο , δηλαδή αν ξεχάσουμε κάπου τον χαρτοφύλακα μας ή μας τον κλέψουν θεωρούμαστε de facto απατεώνες .αν αντιθέτως το hasp μας πάλι καταστραφεί πχ μας πέσει και σπάσει ή βραχεί πχ και το πάμε σπασμένο φαντάζομαι (δεν μου έχει τύχει) θα πληρώνουμε μόνο το κόστος του hasp.Το βρίσκει κανείς λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω το "Η εκδοση που ειχατε δεν υπαρχει"

 

Καθε εκδοση έχει κ άλλο κλειδι??

 

Με αυτό το σκεπτίκό και να σου σπάσει το κλειδί, και να το πας σπασμενο παλι θα ξαναπληρωσεις το προγραμμα....

 

Ακόμα και να ενεργοποιουν το κλειδι σε καθε νεα εκδοση δεν μπορει να μην εχουν τον αλγοριθμο ή τους κωδικους για τις παλιοτερες εκδοσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω το "Η εκδοση που ειχατε δεν υπαρχει"

 

Καθε εκδοση έχει κ άλλο κλειδι??

 

Είναι απλό, για παράδειγμα πριν από 8 χρόνια υπήρχαν παράλληλα κλειδιά με σχετικά απλούς αλγόριθμους κλειδώματος. Τώρα υπάρχουν μόνο USB με πιο πολύπλοκους. Επομένως εάν έχεις π.χ. πρόγραμμα με παλιό κλειδί, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει καταργηθεί από τους κατασκευαστές (όπως η Alladin) και να μην είναι δυνατή η αντικατάστασή του.

 

Ακόμα και στα USB βγαίνουν διαφορετικοί τύποι μη συμβατοί προς τα πίσω μεταξύ τους. Προγράμματα που έχουν φτιαχτεί με παλαιότερα κλειδιά, δεν μπορούν τα τρέξουν με κλειδιά νέας τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερω να σου πω την αληθεια..Αλλα κ παλι σημαινει οτι πληρώνοντας τις αναβαθμίσεις πρέπειι καποια στιγμή να σου αντικαταστήσουν το κλειδί...

 

Εγώ προσφατα για το ΝΕΧΤ αντικατεστησα ενα παραλληλο κλειδι (παμπαλαιο αν κρινω απο το χρωμα του..) με ενα USB...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αντικατέστησες κλειδί με ΝΕΑ έκδοση του προγράμματος που την υποστηρίζει. Μια έκδοση (π.χ. 2003) που προφανώς δεν υποστηρίζει νέο κλειδί, είναι αδύνατον να την κάνεις να δουλέψει με νέου τύπου κλειδί.

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.