Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τί γίνεται σε περίπτωση απώλειας, κλοπής, φθοράς ή βλάβης HASP;


moneftsis

Recommended Posts

Η κουβέντα πάει μακρυά.

 

Τι επιλογές είχα εγώ για Η/Μ? 4Μ ή ti-soft. Και οι 2 αν χάσεις το κλειδί σου λένε ξανααγόρασε το πρόγραμμα. Γιατί ρε φίλε? Επειδή δεν μπορείς να το κλειδώσεις αλλιώς? Και τι, να κατσω να μαλώσω? Πρόκειται να βγάλω άκρη? Εδώ καναμε αμάν να γλιτώσουμε κανα ευρώ ως νεοι μηχανικοί με κάποια καλύτερη προσφορά..

 

Δεν ξέρω τι κάνουν στο εξωτερικό, και ποιά η φιλοσοφία τους. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Αμερική είχα αγοράσει notebook με αυθεντικά Windows 98. To serial number ήταν κολλημένο στο κάτω μέρος του μηχανήματος. Χωρίς να το καταλάβω, με τον καιρό ξεκόλλησε και χάθηκε. Αναγκάστηκα και τα αγόρασα πάλι όταν χρειάστηκε να κάνω επανεγκατάσταση.

 

Για τα φυσικά μέσα αποθήκευσης (DVD κλπ) υπάρχει εγγύηση αλλά και να μην υπάρχει, δε νομίζω κανένας να σου αρνηθεί ένα αντίγραφο. Μου έχει τύχει και αυτό (download only και έχασα το αρχείο) αλλά μου το ξαναστείλανε.

 

Εάν σου κλέψουν το hasp λογικά θα πρέπει να προσκομίσεις μια βεβαίωση από την αστυνομία και να διαπραγματευτείς μια καλύτερη τιμή. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πάντα και οι "πονηροί" (δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση) που λένε "το έχασα" και απαιτούν επιπλέον κλειδί στο κόστος.

 

Υπάρχει πάντα η περίπτωση (που δεν είναι σπάνια) να το ξαναβρεις, καθώς οι κλέφτες κυνηγούν το χρήμα και ξεφορτώνονται τις τσάντες γρήγορα, οπότε θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο αν έχεις τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνουν στο εξωτερικό, και ποιά η φιλοσοφία τους. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

 

Λοιπόν στην δική μου εταιρεία στην Αγγλία, όλα τα γεωτεχνικά software που χρησιμοποιούμε (αλλά και για τα στατικά από όσο ξέρω) είναι με ηλεκτρονική άδεια ή HASP ή συνήθως και τα δύο.

 

Σε περίπτωση απώλειας του HASP την επόμενη μέρα μέχρι το μεσημέρι σου έχουν στείλει συστημένα καινούργιο δωρεάν χωρίς καν να ρωτήσουν τι και πως.

 

Αλλά...Για όλα υπάρχει συμβόλαιο συντήρησης...

 

Επειδή όμως το έχω ψάξει εάν χάσεις το HASP χωρίς να έχεις συμβόλαιο συντήρησης απλά σε χρεώνουν το κόστος του HASP το οποίο τις περισσότερες φορές δεν είναι πάνω από 10-20 λίρες. Το κόστος εξαρτάται βέβαια από το για ποια εταιρεία και πιο λογισμικό μιλάμε. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για το λογισμικό Η/Μ που αγόρασα ισχύει ο παρακάτω όρος

Απώλεια κλειδιού HASP

Η για οποιοδήποτε λόγο απώλεια του HASP κλειδιού ισοδυναμεί με την απώλεια της

άδειας χρήσης του λογισμικού.

Δυστυχώς.

 

Δυστυχώς αυτό σημαίνει ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν ξέρει πως να χρησιμοποιήσει σωστά το hasp για να κλειδώσει το λογισμικό της.

 

Στην Αμερική είχα αγοράσει notebook με αυθεντικά Windows 98. To serial number ήταν κολλημένο στο κάτω μέρος του μηχανήματος. Χωρίς να το καταλάβω, με τον καιρό ξεκόλλησε και χάθηκε. Αναγκάστηκα και τα αγόρασα πάλι όταν χρειάστηκε να κάνω επανεγκατάσταση.

 

....

 

κακώς μιάς και το serial μπορείς να το εξάγεις από το computer!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πάντα και οι "πονηροί" (δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση) που λένε "το έχασα" και απαιτούν επιπλέον κλειδί στο κόστος.

αυτό δεν μπορεί να συμβεί διότι στα συγκεριμένα λογισμικά πρέπει να επανεγγραφείς κάθε έτος ηλεκτρονικά

οπότε με την ανταλαγή δεδομένων κατευθείαν ακυρώνεται η άδεια

άρα ο πονηρός μέχρι ένα έτος χαίρεται

Link to comment
Share on other sites

Για το λογισμικό Η/Μ που αγόρασα ισχύει ο παρακάτω όρος

Απώλεια κλειδιού HASP

Η για οποιοδήποτε λόγο απώλεια του HASP κλειδιού ισοδυναμεί με την απώλεια της

άδειας χρήσης του λογισμικού.

Δυστυχώς.

 

Γι'αυτό διαβάζουμε την άδεια χρήσης και το συμβόλαιο.

Αν έχουμε αντίρρηση με κάποιον όρο της άδειας χρήσης που εμφανίζεται όταν εγκαθιστούμε ένα πρόγραμμα, πατάμε "Άκυρο", το επιστρέφουμε και παίρνουμε τα λεφτά μας πίσω. Αν το κάνουν αρκετοί αυτό θα βάλουν μυαλό στις εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για ενημερωση σας .

 

Το ενα προγραμμα ηταν το - STRAD , STELL , PISINA - , στατικα προγράμματα της 4Μ. Ειναι ακριβα και σε αυτα τα προγραμματα δεν ειχα πληρωσει (κλασικα ) συνδρομες 5 χρονων.

Μου ζητησαν να πληρωσω καποια χρηματα τα οποια στην ουσια ηταν οι συνδρομές του τελευταιου ετους .

Το εκανα και μου ηρθαν ολα τα προγραμματα με την τελευταια εκδοση και το HASP.

Θεωρω οτι η αντιμετωπιση τους ηταν καλη και δικαιη.

Εξαλλου στην ουσια θα μπορουσαν να με πιεσουν πιο πολυ στα χρηματα μια και χωρις αυτα τα προγραμματα δεν μπορω να δουλεψω.

 

 

Το αλλο προγραμμα ηταν το CADWARE της ART .

Aυτοι μου ζητησαν να το ξαναγορασω στην ουσια με εκπτωση 30%.

Ειπαν πως η εκδοση που ειχα ( του 2005) ηταν παλια και δεν υπαρχει.

Εδω λοιπον τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

Η αντιμετωπιση θεωρω οτι δεν ειναι σωστη.

Εγω ομως επειδη μπορω και χωρις αυτο το προγραμμα , τους παγωσα .

Δεν προκυτε να πληρωσω και βλεπουμε .

Link to comment
Share on other sites

Το ενα προγραμμα ηταν το - STRAD , STELL , PISINA - , στατικα προγράμματα της 4Μ. Ειναι ακριβα και σε αυτα τα προγραμματα δεν ειχα πληρωσει (κλασικα ) συνδρομες 5 χρονων.

καλά είναι 5 χρόνια να μην έχεις κάνει update. S500 είχαν οι μελέτες στα τεύχη αλλά και ποιος κοιτάει τα τεύχη θα μου πεις. για τα λάθη ας μην κάνουμε λόγο. για τον ec3 δε, τα λόγια είναι περιττά.

 

δεν πρόκειται να πω κάτι άλλο, σταματάω εδώ, γιατί αντί τα bans να πέσουν στις γελοιότητες που διαβάζω θα πέσουν αλλού

 

 

Παρατήρηση: Προσβολή συναδέλφου!

Σου θυμίζω το εξής, από τους Κανόνες Συμμετοχής:

"9. Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε, δεν τους ειρωνευόμαστε............"

Οι απόψεις όλων των συνομιλητών μας είναι σεβαστές και δεν κατανοώ το όφελος του σχολίου σου περί "γελοιοτήτων"!!!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.