Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

Ευχαριστώ GRTOPO ναι και εγώ την ίδια γνώμη έχω απλώς ήθελα να το επιβεβαιώσω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα προσπαθήσω να είμαι σαφέστερος..'Εχουμε ένα οικόπεδο 5500 μ2 από τα οποία τα 100 μ2 είναι εντός οικισμού(αρτιότητα 2000μ2)..όμως δεν υπάρχει πρόσωπο σε δρόμο οπότε ξεχνάμε την αρτιότητα σαν εντός οικισμού..Η υπάλληλος της πολεοδομίας δεν δέχεται αρτιότητα κατά κανόνα ως εκτός σχεδίου υποστηρίζοντας ότι έχοντας τα θεωρητικά 2000μ2 εντός οικισμού(άσχετα ότι δεν προκύπτει αρτιότητα λόγω έλλειψης προσώπου) απομένουν 3500μ2 οπότε μη άρτιο και ως κλασσικό εκτός σχεδίου..

Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό είναι σωστό σκεπτικό?

..Ή άλλη λύση είναι να καθοριστούν τα όρια προ'23 και να το πάρουμε σαν εντός ζώνης..αλλά προσπαθούμε να αποφύγουμε κι άλλες χρονοβόρες διαδικασίες..

Link to comment
Share on other sites

@akis83, η υπάλληλος αυτή είναι ο ορισμός της πλήρους ασχετοσύνης,

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3101&highlight=%EF%F1%E9%EF+%EF%E9%EA%E9%F3%EC%EF%F5&page=3

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω μια παρομοια υποθεση.

 

Οικοπεδο εντος οικισμου. Στον χαρτη του οικισμου υπαρχει καποιο κτισμα εντος του οικοπεδου μου (περιπου στη μεση). Η ΒΔ γωνια του κτηριου ειναι και το οριο του οικισμου. Δηλαδη απο τοτε (ημερομηνια συνταξης του χαρτη) ενα μερος του οικοπεδου ηταν εκτος οικισμου. Το προβλημα ειναι οτι το κτηριο αυτο δεν υπαρχει. Γνωριζω οτι ηταν ενα παλιο ερειπιο που εχει γκρεμιστει εδω και τουλαχιστον 15χρονια. Το ερωτημα ειναι πως θα βρω εγω τωρα το οριο του οικισμου?? Να βαλλω μια polyline στον χαρτη του οικισμου στο περιπου και οπου βγει στο σχεδιο???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανερχομαι γτ ανακαλυψα ενα εγραφο απο την εδω πολεοδομια

 

 

"Ιδιοκτησίες τεμνόμενες από το όριο του οικισμού

Δευτέρα, 26 Ιανουάριος 2009 11:46

Θέμα: Εφαρμογή του Π.Δ. της 24-4/3-5-1985 (ΦΕΚ 181 Δ').

Σχετ.: α.- Το με αριθ. πρωτ. 2393/24-3-2008 έγγραφο μας.

β.- Το με αριθ. πρωτ. 12801/4359/16-10-2008 έγγραφο Δ/νσης Πολεοδομίας ΝΑ Χανίων.

 

Σε συνέχεια του (α) σχετικού, σας αποστέλλουμε το (β) σχετικό έγγραφο της Δ/νσης Πολεοδομίας Ν.Α. Χανίων με τα συνημμένα του και παρακαλούμε στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων σας, (αρθ, 6 παρ. 6 ν.2503/1997) να δώσετε εγγράφως οδηγίες και κατευθύνσεις στην πολεοδομική υπηρεσία, σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του Π.Δ. της 24-4/3-5-1985 (ΦΕΚ 181 Δ') «Τρόπος καθορισμού ορίων οικισμών της χώρας μέχρι 2.000 κατοίκους, κατηγορίες αυτών και καθορισμός όρων και περιορισμών δόμησης τους», λαμβάνοντας υπόψη τυχόν ειδικές πολεοδομικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου,

Σχετικά με τα υποβληθέντα ερωτήματα και σύμφωνα με την άποψη της Διεύθυνσης μας, σας πληροφορούμε ότι:

Τα άρθρα 3 και 4 του Π.Δ. της 24-4/3-5-1985 (ΦΕΚ 181 Δ'), ορίζουν τη διαδικασία και τον τρόπο καθορισμού των ορίων οικισμού με απόφαση του οικείου Νομάρχη και δεν θα μπορούσε να γίνει αποδεκτό ότι με οποιοδήποτε τρόπο χωρίς να ακολουθηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία, θα μπορούσαν να τροποποιηθούν έστω και σημειακά τα όρια αυτά. Κατά την άποψη μας το άρθρο 7 παρ. 1 του πιο πάνω Π. Δ/τος με τη διατύπωση "1. Εάν ιδιοκτησία εμπίπτει εν μέρει εντός του ορίου οικισμού και εν μέρει εκτός αυτού, τότε στην περίπτωση που το εντός του ορίου τμήμα δεν έχει την αρτιότητα που ορίζεται με την απόφαση του Νομάρχη, θεωρείται ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή", δίνει τη δυνατότητα οικοδόμησης, των ιδιοκτησιών που έχουν τις προϋποθέσεις αυτές, με πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη και δόμηση) των αρτίων σύμφωνα με την σχετική απόφαση Νομάρχη, γηπέδων. Δεν τροποποιείται το όριο του οικισμού και δεδομένου του ενιαίου του γηπέδου και του γεγονότος ότι η γραμμή του ορίου του οικισμού δεν δημιουργεί κατάτμηση αλλά χωρίζει την ιδιοκτησία σε δύο τομείς (εντός οικισμού και εκτός σχεδίου), ανάλογα με το πού τοποθετείται η οικοδομή, εφαρμόζονται όλοι οι όροι περιορισμοί δόμησης και χρήσεις, που ισχύουν στον τομέα αυτόν.

Προϋπόθεση της ορθής εφαρμογής της πολεοδομικής νομοθεσίας είναι, η μη ανατροπή του πολεοδομικού σχεδιασμού της κάθε περιοχής, με στόχο την μη επιβάρυνση και προστασία του περιβάλλοντος.

Η καθ ύλην αρμόδια για θέματα οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων, Διεύθυνση Πολεοδομικού Σχεδιασμού, παρακαλείται για τις απόψεις της."

 

Στην εδω πολεοδομια εχει καθοριστει οτι το τμημα εντος οικισμου παει με του ορους του οικισμου (αν αυτο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο, μπορεις να οικοδομησεις κανονικα) και το τμημα εκτός παει με τους ορους εκτος οικισμου.

 

Στη φραση που εχω μαυρισει (απο το ΠΔ) καταλαβαινω οτι ισχυει κατι αλλο... Αν μπορει να το εξηγησει καποιος γτ εγω δεν βγαζω νοημα...

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο έγγραφο δεν λέει τίποτε άλλο, από το αυτονόητο. Δηλαδή ότι, εάν ένα οικόπεδο, που βρίσκεται στα όρια του οικισμού, και τέμνεται από το όριο του οικισμού, με τρόπο ώστε το τμήμα εντός του ορίου να μην έχει το ελάχιστο εμβαδόν, που ορίζει η απόφαση Νομάρχη, μπορεί να "δανειστεί" το εμβαδόν που λείπει, για να συμπληρωθεί το ελάχιστο, από το τμήμα εκτός.

 

Στο δημιουργούμενο, με τον τρόπο αυτό, "νέο" εντός του ορίου, οικόπεδο, μπορεί να ανεγερθεί οικοδομή, με βάση τους ΟΔ που ισχύουν για την περιοχή εντός του ορίου.

 

Η πολεοδομία της περιοχής σου οφείλει να εφαρμόσει τις συγκεκριμένες διατάξεις του πδ, όπως έχουν διευκρινιστεί, επανειλημμένα, με έγγραφα και εγκυκλίους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω μια παρόμοια περίπτωση, για μεταβίβαση τέτοιου οικοπέδου (γονική παροχή).

Το πρόβλημα μου είναι τι θα παρουσιάσω στο τοπογραφικό που θα κάνω για την μεταβίβαση.

 

Το οικόπεδο είναι γύρω στα 5 στρ., απο τα οποία τα 400 τ.μ. είναι εντος οικισμού,

"παίρνω" άλλα 600 απο το εκτος και το δηλώνω άρτιο και οικοδομήσιμο,

τα υπόλοιπα 4+ στρ. μένουν στο εκτός τμήμα, μπορώ τότε να το θεώρησω και αυτό ως άρτιο και οικοδομήσιμο;

 

Σε αυτή τη περίπτωση πώς δηλώνω στο τοπογραφικό τους όρους δόμησης;

Γράφω ότι ισχύει για μέρος του οικοπέδου (δηλώνω εικονικά όρια; ) οι όροι δόμησης για εντός οικισμού και για το υπόλοιπο του οικοπέδου ισχύουν οι όροι δόμησης για εκτός οικισμού;

ή αυτο θα σήμαινε ότι κάνω κατάτμηση στο οικόπεδο;

 

Ρώτησα δυο συναδέλφους, ο ένας μου είπε αύτο που έγραψα πιο πάνω και ο άλλος μου είπε, ότι για ολο το οικόπεδο, εντός και εκτός οικισμού, ισχύουν οι όροι δόμησεις για εντός οικισμού

Link to comment
Share on other sites

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Βασικά, δεν αναφέρεις α) την απόφαση του Νομάρχη για την οριοθέτηση του οικισμού και τα όρια αρτιότητας και β) εάν το ακίνητο και, ειδικά, το τμήμα εντός οικισμού έχει πρόσωπο σε ΚΧ, όπως ορίζει το σχετικό πδ. Εάν, τελικά, το τμήμα αυτό είναι οικοδομήσιμο, δηλαδή έχει πρόσωπο σε ΚΧ και μάλιστα το μήκος που απαιτείται, τότε στο τμήμα αυτό θα προσθέσεις, σχεδιαστικά, ένα ακόμη, από το εκτός ορίων, ώστε το συνολικό, πλέον, που θα προσδιορίσεις με στοιχεία, να είναι άρτιο κατά τον κανόνα. Το υπόλοιπο, εκτός ορίων, τμήμα είναι, προφανώς άρτιο αλλά η οικοδομησιμότητά του εξαρτάται από το εάν έχει πρόσωπο σε ΚΧ, όπως ορίζουν οι διατάξεις εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΚΑP

Συνάδελφε στο απομένων γιατί υπάρχει απαίτηση προσώπου?

Η μήπως εννοείς ότι πρέπει να ελέγξει αν υφίσταται προ του 2003.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, παράλειψη μου,

 

στους όρους δόμησης εντός οικισμού, η αρτιότητα είναι στα 1.000 τ.μ. και το μέρος εντός οικισμού έχει πρόσωπο σε ΚΧ, το υπόλοιπο τμήμα, δεν έχει πρόσωπο σε ΚΧ, αυτό σημαίνει ότι θα το τμήμα εκτός οικισμού θα το χαρακτηρίσω ως άρτιο και μη οικοδομήσιμο;

υπάρχει τέτοια απαίτηση και αυτό το τμήμα να έχει πρόσωπο;

δεν αρκεί το ότι έχει πρόσωπο στη μια μεριά του οικοπέδου από την στιγμή που είναι ένα ενιαίο οικόπεδο;

 

το τμήμα που είναι εντός οικισμού (400 τ.μ.) θα το συμπληρώσω με άλλα 600 τ.μ. απο το εκτός οικισμού και θα το χαρακτηρίσω ως αρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα;

 

Είδα ένα τοπογραφίκο παρόμοιας περίπτωσης και το εντός οικισμού είχε χαρακτηριστεί ως αρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.