Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αρχαιολογία και προβλήματα


kellyp

Recommended Posts

Έργο-Πολυτελής Κατοικία εκτός σχεδίου,εκσκαφή εντός του διαγράμματος κάλυψης (και σου δίνουν χαρτί-απόφαση ότι απαγορεύονται περαιτέρω εκσκαφές στον ΠΒ χώρο χωρίς έγκριση ξανά της αρχαιολογίας) αρχαιολογία επί 16 μήνες με 5 άτομα καθημερινά..εργασία και χαρά μέχρι τις 13.00 το μεσημέρι, με ρυθμούς βασανιστικούς. Το κόστος φυσικά του ιδιοκτήτη..

Γ** την Ελλάδα μου μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Κέλλη, θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις τον αρχαιολόγο αλλά και τους γείτονες για πιθανά ευρύμματα στη γύρω περιοχή

συνήθως η αρχαιολογία γνωρίζει τι να περιμένει

 

καλή επιτυχία και από εμένα

 

 

Στην περιοχή δεν χρειαζόταν να πάρεις έγκριση από αρχαιολογία μέχρι και πέρισυ. Όμως η κατασκευή ενός κτιρίου καταστημάτων έφερε στο φως διάφορα αρχαία και μάλιστα πολλών εποχών και έτσι άρχισαν να το ζητάνε. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν αυτά τα οποία βρήκαν εχτές στο οικόπεδό μας είναι σημαντικά ή οχι. Εγώ κάτι κομματάκια από κεραμικά είδα σε μέγεθος σπιρτόκουτου. Και κάτι πέτρες αλλά σίγουρα εγώ δεν έχω τις γνώσεις να τα αξιολογήσω. Η περιοχή δεν είναι χαρτογραφημένη όλα τα γύρω οικόπεδα είναι χτισμένα και δεν νομίζω ότι περίμεναν κάτι συγκεκριμένα. Το άλλο κτίριο που ανέφερα στα 1000 τμ τα 600τμ είχαν αρχαία και τα έκαναν επισκέψιμα. Τώρα εγώ σε ενα οικοπεδάκι 250τμ τι να κάνω? Το μουσείο της ακρόπολης στο σαλόνι μου;

 

Όχι, όχι γίνονται μόνο μέσα στην περιοχή του Διαγράμματος Κάλυψης!

 

@anka

Έχεις δίκιο σ΄ αυτό που λες αλλά συνάδελφος μου είπε πως πελάτης πριν αγοράσει οικόπεδο ήθελε να εξετάσει για αρχαία και ζήτησε να κάνει τομές δια μέσω αρχαιολογίας. Γι΄αυτό και το ανέφερα αλλά μπορεί να κάνω και λάθος!

 

Όταν ήρθαν τους είπαμε ότι από τη φάτσα θα μπούμε 3μ μέσα και από τη δεξιά πλευρά θα αφήσουμε 2,5μ. Κάνανε τομές και στη φάτσα και εντός του διαστήματος των 2,5μ από το πλάι και η απάντηση που πήρα ήταν ε είναι κοντά στο όριο και δεν πειράζει θα χρησιμοποιήσετε μετά το χώμα για μπαζώματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ο ilias έγραψε "Όχι, όχι γίνονται μόνο μέσα στην περιοχή του Διαγράμματος Κάλυψης!

" .

 

Από που προκύπτει αυτό ??? Γνωρίζει κανένας κάποιον νόμο που να το αναφέρει αυτό ξεκάθαρα???

 

Στο οικόπεδό μας οι αρχαιολόγοι έχουν μπεί και αλωνίζουν εδώ και 16 μήνες και με κόστος υπέρογκο !!! Ενώ η κάλυψή μας είναι λιγότερο απο το μισό του οικοπέδου και σε βάθος μέχρι -1.20 μέτρα, αυτοί έχουν σκάψει όλο το οικόπεδο και μέχρι το -4.00 μέτρα !!! και ακόμα πάνε !!! Έλεος...

 

Γνωρίζει κανείς σίγουρα εάν έχουν το δικαίωμα να σκάψουν όλο το οικόπεδο ενώ πληρώνει ο ιδιοκτήτης ???

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχαιολογικός νόμος τα ορίζει αυτά... αλλά αρκετά ασαφώς. Εξαρτάται από τα ανασκαφικά ευρήματα και την σπουδαιότητά τους το πόσο εκτεταμένη θα είναι η ανασκαφή. Φυσικά, μπορείς να έχεις κι εσύ λόγο, για να είναι όμως αποτελεσματικός χρειάζεται να διαθέτεις γνώσεις... Ο μηχανικός σου ίσως, αν έχει εμπειρία από έργα της αρχαιολογικής υπηρεσίας μπορεί να σε καθοδηγήσει σχετικά. Σε κάθε περίπτωση όταν αιτήθηκες την ανασκαφή και πριν κάνεις πρόσληψη αρχαιολόγου ερωτηθήκες επισήμως για τον προϋπολογισμό του έργου σου και εφόσον αυτός ήταν μικρότερος από κάποιο όριο σου ζητήθηκε να απαντήσεις αν θα καλύψεις εσύ τις δαπάνες τις ανασκαφής ή αν θα τις καλύψει το δημόσιο...

 

Πάντως, νομίζω ότι θα βρίσκεις φυσικό, η υπηρεσία να μην φείδεται δαπανών προκειμένου περί ανασκαφής που την κερνάει άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το μόνο ξεκάθαρο είναι ότι ο νόμος είναι αρκετά ασαφής !!! Πριν ξεκινήσει η ανασκαφή ερωτήθηκα γραπτώς από την υπηρεσία αν θα αναλάβω εγώ την ανασκαφή. Δεν έγινε κάποιος λόγος για προϋπολογισμό . Έχει κάποια σημασία αυτό ??? Φυσικά τότε δεν είχα ιδέα πόσο θα τραβούσε η ανασκαφή ούτε χρονικά ούτε οικονομικά. Τώρα φυσικά βρισκόμαστε σε απόγνωση αφού έχουμε ξοδέψει ένα κάρο λεφτά και δεν μπορούμε να αποφασίσουμε αν πρέπει να τα παρατήσουμε η όχι αφού δεν έχουμε καμία ξεκάθαρη απάντηση πότε θα τελειώσει αυτή η μαύρη τρύπα που μας αδειάζει τις τσέπες! Όλο λέμε "τον φάγαμε τον γάιδαρο" και όλο πάμε παραπέρα και παρακάτω !!! Η κλασική τους απάντηση είναι "Η ανασκαφή μας οδηγεί"!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα φυσικά βρισκόμαστε σε απόγνωση αφού έχουμε ξοδέψει ένα κάρο λεφτά και δεν μπορούμε να αποφασίσουμε αν πρέπει να τα παρατήσουμε η όχι αφού δεν έχουμε καμία ξεκάθαρη απάντηση πότε θα τελειώσει αυτή η μαύρη τρύπα που μας αδειάζει τις τσέπες!

Ψάξε λίγο το θέμα!

Τα χρήματα που έχεις δώσει μπορείς να τα διεκδικήσεις από το Υπουργείο.

Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω, αλλά ισχύει!

Μην το αφήσεις έτσι, κυνήγησέ το.

Link to comment
Share on other sites

...Ο μηχανικός μου ετοίμασε όλο το φάκελο κλπ για να προχωρήσει στην κατάθεση για την άδεια. Με ενημέρωσε ότι είναι έτοιμος και θα κατέθετε αύριο οπότε να του έβαζα τα χρήματα που είχαμε συμφωνήσει για να προχωρήσει. Του έβαλα τα χρήματα και μετά με ενημέρωσε ότι τελικά δεν μπορεί να καταθέσει γιατί πρέπει να πάρει έγκριση από την αρχαιολογία και πρέπει να περάσουν 15 εργάσιμες...

 

Για να μην ξεκινήσουν συζητήσεις και αντιμαχίες εδώ μέσα επικοινωνήστε με το ΤΕΕ και ρωτήστε αν υπάρχουν ευθύνες μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

"Η ανασκαφή μας οδηγεί"!!!

 

Θα τραβηξει μακρυα η βαλιτσα. Χρειαζεσαι να κινηθεις αμεσα... ξεκινα απο ΤΕΕ και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

...Όλο λέμε "τον φάγαμε τον γάιδαρο" και όλο πάμε παραπέρα και παρακάτω !!! Η κλασική τους απάντηση είναι "Η ανασκαφή μας οδηγεί"!!!

 

Συνάδελφε, πρέπει να κατανοήσεις ότι η αξία των αρχαιοτήτων για την υπηρεσία είναι πέρα από το προσωπικό σου πρόβλημα της αξιοποίησης του ακινήτου σου (ορθώς). Κλείσε ραντεβού και συζήτησε το πρόβλημά σου με τον προϊστάμενο της εφορείας αρχαιοτήτων που διενεργεί την ανασκαφή. Εξήγησέ του την δική σου δυσκολία και ζήτα του να κάνει ότι είναι δυνατόν από την πλευρά της υπηρεσίας ώστε να μειωθεί η ταλαιπωρία σου και η επιβάρυνσή σου. Αν είσαι τυχερός και έχεις απέναντί σου υπεύθυνο άνθρωπο θα έχεις κατανόηση και ενημέρωση. Διαφορετικά, το καθεστώς είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και, μολονότι υπάρχουν ενέργειες που μπορείς να κάνεις, κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί αν και πότε θα τελεσφορήσουν. Υπάρχουν περιπτώσεις ανασκαφών αυτού του είδους που κόστισαν στον ιδιώτη εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ...

Δυστυχώς το θέμα είναι πολύπλοκο και δεν μπορεί να αναπτυχθεί στο φόρουμ. Αν είσαι Αθηναίος πέρνα μια βόλτα από το υπουργείο (νομίζω Ερμού...) και απευθύνσου διακριτικά και με αξιοπρέπεια στην αρμόδια διεύθυνση αρχαιοτήτων για γενική νομική ενημέρωση. Θα είναι εξυπηρετικοί...

 

Καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.