Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι προσμετράται στον όγκο;


Recommended Posts

στέγαστρο στην μισή αρχικό κομμάτι και κλεισιμο το υπόλοιπο που καταλήγει στην είσοδο του σπιτιού,η οποία είναι στο μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites

Η "δόμηση στο μπαλκόνι" επιτρέπεται εάν: υπάρχει υπόλοιπο δόμησης/κάλυψης, δεν τίθεμαι θέμα στατικής ικανότητας και λάβει χώρα η αντίστοιχη μελέτη και έκδοση οικοδομικής άδειας.

 

Κατά τ' άλλα, όχι, δεν υπάρχει υλικό που "κλείνει" κάποιο χώρο χωρίς να υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Και, εννοείται, ακόμη και στέγαστρο/πρόβολο να βάλει πάλι άδεια χρειάζεται!

 

Αν ο πελάτης, τώρα, θέλει να κάνει τα δικά του πρόσεχε πώς θα κινηθείς, καθότι νέος!

Link to comment
Share on other sites

πήγα στην πολεοδομία και η κυρία που το συζητησαμε μου είπε να δω αν γίνεται να βγει σαν υμιηπαίθριος χώροςεφόσον υπάρχει υπόλοιπο δόμησης.Επειδή στο ίδιο κτίριο θα βγάλουμε άδεις για στέγη μου είπε οτι θα κατατεθεί ενας φάκελος για προσθήκη κατ'επέκταση και καθ'ύψος.Ως το βράδυ θα ανεβάσω και τα σχέδια να μου πείτε την γνώμη σας.Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Γράφω πρώτη φορά και με συγχωρείτε αν υπάρχει κάτι το οποίο εναντιώνεται στους κανόνες.

Ήθελα να ρωτήσω εαν ξέρετε να μου απαντήσετε εάν στον υπολογισμό του όγκου για τη ΔΕΗ πρέπει να λάβω υπ'όψη νου και την πυλώτη.Είναι ανοιχτή και μόνο ο χώρος του κλιμακοστασίου είναι κλειστός.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έχω υπόγειο, απο την μια πλευρά είναι μπαζωμένο και από την άλλη είναι 1,5μ πάνω από το διαμορφωμένο έδαφος. όλο το υπόγειο είναι βοηθητικής χρήσης. τι θα μετρήσει στον σ.ο ? το μισό εμβαδόν χ 1,5 ?

Link to comment
Share on other sites

cara

 

Ο συντ. όγκου ισούται με την κάλυψη επί το ύψος.

Έστω τώρα ότι έχεις ισόγειο με ύψος πχ.3,00μ και το υπόγειο όπως το περιγράφεις θα πολλαπλασιάσεις την κάλυψή σου επί 3,00+(0,00+1,50)/2 δηλ. κάλυψη επί 3,75

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ο συντελεστής 5 ή 4,5 που υπάρχει για τον

υπολογισμό όγκου, μας δίνετε από την πολεοδομία βάση του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής ή εξαρτάται από το ύψος που δίνουμε εμείς στο κτίριο.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ο συντελεστής δεν σχετίζεται με το μέγιστο ύψος περιοχής. Ο πραγματοποιούμενος όγκος εξαρτάται από το ύψος του κτηρίου μας, βασικά από τα επιμέρους ύψη των στοιχείων που προσμετρούνται, και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υπερβαίνει τον μέγιστο επιτρεπόμενο όγκο, όπως αυτός υπολογίζεται από τον συντελεστή όγκου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.