Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σήμερα ο σταυρός, αύριο το σφυροδρέπανο;


Julius Caesar

Recommended Posts

Το ΕΔΑΔ (Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων) με μία φασιστικού-ολοκληρωτικού τύπου απόφασή του (δε ρωτήθηκε ούτε ένας Ιταλός) αποφάσισε ότι δεν πρέπει να αναρτάται στις σχολικές αίθουσες της Ιταλίας ο Σταυρός γιατί αυτός μπορεί να ενοχλήσει τους μαθητές άλλων θρησκειών.

 

Έτσι οι ******** και οι γραφειοκράτες των Βρυξελλών αποφάσισαν να απαγορεύσουν ένα παραδοσιακό σύμβολο του Ιταλικού πολιτισμού, που σαν τέτοιο εκφράζει και Ιταλούς που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με τη θρησκεία.

 

Αναρωτιέμαι άραγε αν το επόμενο θύμα θα είναι το σφυροδρέπανο, που θα απαγορευτεί σαν "τρομοκρατικό σύμβολο". (Ήδη οι φωτογραφίες του Τσε Γκεβάρα απαγορεύονται στη Μ. Βρετανία).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατί, εξαρτάται η ποιότητα της εκπαίδευσης απο το τι αναρτάται μέσα σε μια αίθουσα?

 

και γιατί να αναρτάται στις σχολικές αίθουσες ο σταυρός, η ημισέληνος, το σφυροδρέπανο? εγώ αντι να διαβάζω για φασισμό απαγόρευσης προτιμώ να ακούσω κανένα επιχείρημα υπέρ της ανάρτησης λογικό και όχι συναισθηματικό.

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί μπήκαν αστεράκια στην έκφρασή μου "χαρτογιακάδες των Βρυξελλών"; Νομίζω αδικούμαι γιατί έτσι ο αναγνώστης πιστεύει ότι έγραψα κάποια χυδαία βρισιά. Η παραπάνω έκφραση συναντάται και στις εφημερίδες.

 

2) CostasV: Δεν ξέρω, θυμάμαι όμως πολύ καλά ότι είχε γίνει θέμα πριν από κάνα 2-3 χρόνια και ωρύονταν στις κάμερες η Κανέλλη. Απαγορεύτηκαν τα μπλουζάκια, οι σημαίες κτλ. με το πρόσωπο του Τσε. Στείλε κανένα e-mail στο ΚΚΕ, ίσως σε διαφωτίσουν!

 

3) Howard_roark: Σύμφωνοι, η ποιότητα της τεχνικής εκπαίδευσης δεν εξαρτάται από αυτά τα σύμβολα. Η ποιότητα, το είδος όμως της παιδείας εξαρτάται πολύ από το αν έχουμε το Σταυρό, την ημισέληνο, το σφυροδρέπανο ή τίποτα απ'όλα αυτά οπότε και τα παιδιά γίνονται έρμαιο των διαφημίσεων και των σειρών της TV.

Link to comment
Share on other sites

ρε julius τι αναχρονιστικές απόψεις είναι αυτές?

 

πολύ καλά έκαναν και τον απαγόρεψαν. είναι έμμεσος τρόπος προσηλυτισμού

από τους ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΔΕΣ της θρησκείας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλαμβάνομαι το

σφυροδρέπανο ή τίποτα απ'όλα αυτά οπότε και τα παιδιά γίνονται έρμαιο των διαφημίσεων και των σειρών της TV.

 

νομίζω και αυτοί (εμείς) που μεγάλωσαν με τα παραπάνω είναι εξίσου "έρμαια" .

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα πριν σχολιάσω μια παραπομπή για την απόφαση

όπου φαντάζομαι εξηγει τη λογική της

 

να υπενθυμίσω πως πριν περίπου 1 χρόνο υπήρχε θέμα στην Ιταλία με τα θρησευτικά σύμβολα στα σχολία

Link to comment
Share on other sites

ρε julius τι αναχρονιστικές απόψεις είναι αυτές?

 

πολύ καλά έκαναν και τον απαγόρεψαν. είναι έμμεσος τρόπος προσηλυτισμού

από τους ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΔΕΣ της θρησκείας.

 

Για εσένα θα πρέπει να βγει και από την Ελληνική σημαία (η οποία προφανώς είναι αναχρονιστική και εκτός εποχής), σωστά;

Link to comment
Share on other sites

απο julius caisar

Το ΕΔΑΔ (Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων) με μία φασιστικού-ολοκληρωτικού τύπου απόφασή του (δε ρωτήθηκε ούτε ένας Ιταλός) αποφάσισε ότι δεν πρέπει να αναρτάται στις σχολικές αίθουσες της Ιταλίας ο Σταυρός γιατί αυτός μπορεί να ενοχλήσει τους μαθητές άλλων θρησκειών.

Kατά την άποψη μου άργησαν πολύ.Εχουν περάσει πολλοί αιώνες απο τον ΜΕΣΑΙΩΝΑ.

Καιρός να καταργηθεί καί το Βατικανό (και το δίκαιο θα ήταν να καθίσει στο σκαμνί για τα εγκλήματα που έχει διαπράξει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.