Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσβεση Παγίων Μηχανικών-Ελ. Επαγγελματιών


Recommended Posts

1.Στο πολύ ωραίο ενημερωτικό έντυπο "Φορολογία ελεύθερων επαγγελματιών-μηχανικών" της Βασιλικής Μπόσκου , διάβασα οτι από 1/1/07 μπορεί να γίνει και εφ άπαξ απόσβεση του Η/Υ (δηλαδή Συντελεστής Απόσβεσης =1, στην ίδια χρήση ).Γνωρίζει κανείς τι γίνεται, αν αγοράσω Laptop και Desktop?Μπορούμε ν αποσβέσουμε ένα απ τα δύο ή και τα δύο?

 

2.Απ' το ίδιο, ..."Πάγια περιουσιακά στοιχεία των οποίων η αξία κτήσης εκάστου είναι μέχρι 1200€ δύνανται να αποσβένονται εξ ολοκλήρου μέσα στη χρήση που τέθηκαν σε λειτουργία ή χρησιμοποιήθηκαν." .Αν αγοράσω λογισμικό αξίας μέχρι 1200 Ευρώ,το αποσβένω στην ίδια χρήση, αν κοστίζει 1300 ευρώ,αυτόματα αποσβένεται με Συντελεστή Απόσβεσης 30%.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα να ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες

ούτε για 0,50 ευρώ να μην παρεκκλινει

 

όταν ψάχνει η εφορία τα βιβλία τι νομίζεις ότι βρίσκει

τα διπλά βιβλία;

τέτοιες μπούρδες κυνηγά

Link to comment
Share on other sites

Myri κι εγώ αυτής της άποψης είμαι.Όσο πιο πιστά ακολουθούμε τις οδηγίες, τόσο καλύτερα.

Όσον αφορά στο λογισμικό,αν αποτελείται από υποπρογράμματα τότε μπορεί κάλλιστα να αγοράσει κάποιος τα επιμέρους και να τ αποσβέσει όλα.Αν όχι,τότε πας με απόσβεση 30%.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Εχετε παρει χαμπαρι οτι οι συντελεστές απόσβεσεων αλλαζουν και ισχυουν και για τα αναποσβεστα???

 

 

Εχουν αλλάξει εδώ και καιρό. Για τη χρήση που λήγει την 31-12-2013 ισχύουν αυτοί που προβλέπει ο Ν 4110/2013 , ενώ για τις χρήσεις από 01-01-2014 λκαι εμτά εφαρμόζονται αυτοί του Ν 4172/2013.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αλλάζει κάτι σχετικά με το όριο των 1200€ και τις εξ'ολοκλήρου αποσβέσεις στο ίδιο το έτος αγοράς?

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση που λήγει την 31-12-2013 ισχύουν αυτοί που προβλέπει ο Ν 4110/2013

 

 

 

Σωτηρη μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποια διαταξη του Ν4110 το προβλεπει αυτο.

Χθες ο λογιστης μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξουν οι συντελεστες και τη χρηση που εληγε 31/12/13!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.