Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα υλοποιηθεί το ΕΣΠΑ όσον αφορά την ενίσχυση των επιστημόνων;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω αν εκριθεί η αίτησή σου στο ΕΣΠΑ είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις τον εξοπλισμό έτσι; Αν όμως δεν φτάνει η χρηματοδότηση έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις αν θα υλοποιήσεις την πρόταση ή όχι;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αναφέρει ότι από τη στιγμή που εγκριθεί, δεσμεύεσαι να την υλοποιήσεις...οπότε τι αμέσως, τι σε 4 μήνες, αν δεν φτάνει η επιχορήγηση για όλους....χρεωμένος θα είσαι...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι ρε παιδιά. Γίνεται η κατάθεση των προτάσεων, αυτές μοριοδοτούνται βάσει του αλγόριθμου, και στη συνέχεια αρχίζει η έγκριση τους από την πρώτη έως ότου τελειώσουν τα κονδύλια ή οι προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρ. 6.1. σελ.21 του οδηγού, αναφέρει ότι "...ο δικαιούχος της ενίσχυσης δεσμεύεται για την υλοποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου ..." μετά την έγκριση της απόφασης.

 

Το δεσμεύεται σημαίνει υποχρέωση;;;

 

Αν ναι, δεν αναφέρει πουθενά ότι αν δεν υπάρχουν λεφτά για επιχορήγηση, η πρόταση δεν εγκρίνεται...Αναφέρει απλώς ότι αν δεν υπάρχουν λεφτά, δεν επιδοτείται η πρόταση...Κι αν έχει εγκριθεί και ισχύει αυτό που λέω περί υποχρέωσης;;;

 

Λογικά πρέπει να έχουν στα χέρια τους όλες τις προτάσεις και μετά να αποφασίσουν αν θα επιδοτηθούν ανάλογα της βαθμολογίας...Συμβαίνει όντως έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις σημερινές εξαγγελίες της κ. Κατσέλη,αλάζει κάτι στο πρόγραμμα ενίσχυσης των επιστημόνων?συνεχίζεται κανονικά το προγραμμα?Θα δοθούν οι επιδοτήσεις ?

 

που το διάβασες αυτό συνάδελφε να του ρίξω μια ματιά και εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να σημαίνει "υποχρέωση". Τι θα μου κάνουν δηλαδή αν δεν υλοποιήσω την πρόταση; Αν εν τω μεταξύ έκλεισα τα βιβλία μου και άλλαξα επάγγελμα περιμένοντας να κουνηθεί το δημόσιο; Αν χρεωκόπησα; Αν μετανάστευσα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.