Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα υλοποιηθεί το ΕΣΠΑ όσον αφορά την ενίσχυση των επιστημόνων;


Recommended Posts

[email protected] ..... στην προκυρηξη λεει οτι τα λεφτα θα πρεπει να τα παρουμε νομιζω τουλαχιστον μεσα σε 20 μερες αφου μπηκαμε στο προγραμμα και αγορασαμε τα καλουδια.

Εχει υποχρεωση η τραπεζα να μας τα δωσει αφου κανει και τον ελεγχο στα τιμολογια ή στο γραφειο μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα μέχρι κ τώρα μου μυρίζει παλτό,ειδικά μετά απ' ό,τι έγινε με τις αποσύρσεις αυτοκινήτων...........

 

Ακόμη δεν έχω καταθέσει,το σκέφτομαι,ενώ πριν ήμουν θερμός.Τί γίνεται στην περίπτωση που μειωθεί περεταίρω το κονδύλιο / επιχειρηματία?Θα φάω παλτό 8-10Κ ?Είμαι σε φάση που αν ''χάσω'' αυτό το κεφάλαιο-αν δεν έπαιζε ΕΣΠΑ θα προχωρούσα σε έξοδα max 3Κ-θα είμαι για χρεοκοπία.......δεν θα έχω το παραμικρό κεφάλαιο για να κινηθώ εργολαβικά........θα υποθηκεύσω τη γυναίκα μου?Θα βάλω φωτιά στο Υπουργείο?Θα κρατήσω τα όργανα που θα αγοράσω στη ζελατίνα για να ξαναπουλήσω?Λέτε να είναι σίγουρο ότι θα τα πάρουμε?Ή ''θα δούμε''?..........

Link to comment
Share on other sites

Κανε την αιτηση και θα δεις.

Παντως απο οτι ειδα με κωδικους που πηραν συναδελφοι ειναι μικρος ο αριθμος που εχει κανει αιτηση.

Στην αρχη του προγραμματος λεγανε να επιδοτησουν 50.000 επαγγελματιες, ομως οι δηλωσεις μεχρι τωρα πρεπει να ειναι περιπου 11.500.

Αν πεις οτι θα πανε και 5.000 ακομα (που δε το βλεπω) μεχρι τις 30 του μηνα, τοτε ειναι πολυ λιγοι. Ισως ηταν και αυτος λογος που ειπαν οτι θα μειωσουν τον προυπολογισμο.

 

Μεσα στην προκυρηξη παντως λεει οτι οσοι ειναι δικαιουχοι της επιδοτησης μπορουν να κανουν χρηση δανειου μεσω ΤΕΜΠΤΕ με χαμηλο επιτοκιο. Για κοιτα μηπως σε βολεψει κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο προϋπολογισμός της επιδότησης είναι 70 εκατομύρια, το οποίο σημαίνει ότι θα επιδοτηθούν από 8750 επαγγελματίες (αν πάρουν όλοι από 8000) έως και 28000 επαγγελματίες (αν πάρουν από 2.500, δηλαδή αν όλοι είναι άνω πενταετίας με 50% επιδότηση και κάνουν επένδυση 5000€ που είναι το ελάχιστο).

 

Επειδή στην Ελλάδα ακόμα και αυτοί που θέλουν να κάνουν αγορές των 5000 ψάχνουν για "διευκολύνσεις" και τους κοστίζουν 10000, βλέπω το 8750 πολύ πιθανό.

 

Η επόμενη εκτίμηση είναι καθαρά θεωρητική! Δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα σχετικά με την κατανομή της επιδότησης ανά κατηγορία, ή τουλάχιστον δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι τέτοιο.

 

Αν κάνω και μια ακόμα εκτίμηση για την κατανομή, είναι 13 περιφέρειες, 4 κατηγορίες υποψηφίων (δικηγόροι, γιατροί, μηχανικοί, λογιστές), θα επιδοτηθούν 168 άτομα ανά κατηγορία ανά περιφέρεια.

Αν τους μοιράσουμε και στις 5 ειδικότητες των μηχανικών (πολ., αρχ, μηχ/ηλ, τοπ., χημ) σημαίνει ότι θα επιδοτηθούν σε κάθε περιφέρεια 33 άτομα ανά κατηγορία, θεωρητικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Λες να δωσει ξεχωριστα χρηματα για καθε περιφερεια?

Τοτε στην Αθηνα θα γινει πανικος...!!!

Link to comment
Share on other sites

[offtopic] Το ΤΕΜΠΜΕ απαιτεί 3 κλειστές χρήσεις και μέσο όρο τζίρου άνω των 30.000 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) για να εγκρίνει την δανειοδότηση[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη του προγραμματος λεγανε να επιδοτησουν 50.000 επαγγελματιες, ομως οι δηλωσεις μεχρι τωρα πρεπει να ειναι περιπου 11.500.

 

 

Σήμερα το μεσημέρι από γνωστό μου που πήρε αριθμό ήταν περίπου 14.500

 

Λες να δωσει ξεχωριστα χρηματα για καθε περιφερεια?

Τοτε στην Αθηνα θα γινει πανικος...!!!

 

Νομίζω είναι ανα περιφέρεια αλλά δεν έχει σημασία η ειδικότητα, τουλάχιστον για το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ για μικρες επιχειρήσεις είναι σίγουρα ξεχωριστό ποσό για κάθε περιφέρεια οπότε λογικά θα ισχύει και για τους ελευθερους επαγγελματίες

Link to comment
Share on other sites

η χρήση του 2009 είναι μέσα στις 2 η 3 τελευταιες χρησεις?

 

Εννοείς το οικονομικό έτος ή το ημερολογιακό; Στην δεύτερη περίπτωση όχι δεν συμπεριλαμβάνεται στις τελευταίες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.