Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα υλοποιηθεί το ΕΣΠΑ όσον αφορά την ενίσχυση των επιστημόνων;


Recommended Posts

Δίκιο έχεις προφανώς. Kαι το δεσμεύεται που κολλάει;;; Δημόσια έγγραφα είναι αυτά...άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κολλάει στο ότι όντως υπάρχει πρόβλημα αν π.χ. οι μισοί από όσους καταθέσουν προτάσεις, τελικά δεν τις υλοποιήσουν. Από την άλλη, είναι απαράδεκτο να μας λένε "πληρώστε τώρα εσείς και θα πάρετε την επιδότηση όποτε θέλουμε στην επόμενη 3ετία". 3 χρόνια είναι πάρα πολύς καιρός. Μπορεί να έχει διαλυθεί η χώρα σε 3 χρόνια... Και θέση υπεύθυνης δήλωσης να υπέχει το "δεσμεύεται", πάλι δε βλέπω ποιές θα μπορούσαν να είναι οι πιθανές συνέπειες. Θα με κλείσουν φυλακή επειδή δεν έκανα τελικά τις αγορές και δεν προσκόμισα τα τιμολόγια; Δεν έχω λεφτά ρε αδερφέ τώρα! Πριν 1 μήνα είχα, τώρα δεν έχω.

Πήρα προσφορά για plotter σήμερα και μου είπαν ότι η τιμή ισχύει μέχρι τέλος του έτους. Από το 2010 αναμένουν να ανέβει. Το βλέπω εντελώς απίθανο να έχουν βγει αποτελέσματα για το ποιοί θα έχουμε περάσει τις προτάσεις μας μέχρι τότε όμως! Τι θα κάνω μετά; Θα ψάχνω να βρω άλλη προσφορά κοντά στα ίδια λεφτά; Αν δεν υπάρχει; Αν στο ΕΣΠΑ δεν τους αρέσει κάτι στις αλλαγές που αναγκαστικά θα κάνω;

Είναι απαράδεκτα αργές οι διαδικασίες και πολύπλοκες. Ειδικά όταν μιλάμε για επιδοτήσεις αγοράς τεχνολογικού εξοπλισμού δε γίνεται δουλειά έτσι. Πραγματικά κατανοώ γιατί τελικά οι περισσότεροι καταφεύγουν σε "υπερτιμολογήσεις" και εικονικά τιμολόγια πληρώνοντας απλά το ΦΠΑ και βάζουν στην τσέπη όλη την επιδότηση...

Link to comment
Share on other sites

...."πληρώστε τώρα εσείς και θα πάρετε την επιδότηση όποτε θέλουμε στην επόμενη 3ετία". 3 χρόνια είναι πάρα πολύς καιρός. Μπορεί να έχει διαλυθεί η χώρα σε 3 χρόνια...

 

Αυτό προφανώς το λες χαριτολογώντας έτσι;;; Άλλα έχω διαβάσει στον οδηγό....:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

...Πήρα προσφορά για plotter σήμερα και μου είπαν ότι η τιμή ισχύει μέχρι τέλος του έτους. Από το 2010 αναμένουν να ανέβει...

 

Ποιοι τα λένε αυτά? Εντελώς αντίθετα με τον κανόνα στην Αγορά ηλεκτρονικών! Εκτός αν εννοούν ότι θα φέρουν νέα μοντέλα, ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες προσφορες αναφερουν οτι η προσφορα ισχυει μεχρι τοτε.

 

και το τοτε ειναι εντος 2009...

 

τι σημαινει αυτο αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα είπαν ότι η προσφορά θα ισχύει μέχρι τέλος του έτους.

Όταν ακούω κάτι τέτοιο ξέρω ότι περιμένουν το νέο μοντέλο και κάνουν τώρα μια προσφορά για να εξαντλήσουν το στοκ.

 

Και τι έγινε αν αυτό που πάρω τώρα θα είναι το προηγούμενο μοντέλο σε 2 μήνες; Την δουλειά μου θα την κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προφανώς το λες χαριτολογώντας έτσι;;; Άλλα έχω διαβάσει στον οδηγό....:roll::roll:

 

Μόνο όρεξη για αστεία δε μου φέρνει η κατάσταση. Διάβασε ξανά το εδάφιο 13 του άρθρου 11 της ΚΥΑ: "Η ολοκλήρωση της υλοποίησης των προτάσεων που θα ενισχυθούν βάσει της παρούσας προκήρυξης και η αποπληρωμή τους δεν μπορεί να ξεπερνά την 30/06/2012."

 

 

Ποιοι τα λένε αυτά? Εντελώς αντίθετα με τον κανόνα στην Αγορά ηλεκτρονικών! Εκτός αν εννοούν ότι θα φέρουν νέα μοντέλα, ακριβότερα.

 

Ο αντιπρόσωπος της Canon. Όχι δεν είναι ότι θα φέρουν νέο μοντέλο (και αυτό να ήταν πάλι πρόβλημα δημιουργείται). Θα ανέβει η τιμή του IPF 750 για τον οποίο ζήτησα προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

tpanag μια στιγμή...το έχω δει αυτό που λες...αλλά από την άλλη έχω διαβάσει τα εξής:

- Από τη στιγμή που εγκριθεί η πρόταση, αναφέρεται ημερ. έναρξης περιόδου υλοποίησης. Μετά έχω 4 μήνες περιθώριο να την υλοποιήσω.

- Αφού την υλοποιήσω έχω περιθώριο 1 μήνα για να κάνω αίτημα ελέγχου.

- Ο έλεγχος πραγματοποιείται εντός 2 μηνών από την ημρ. αιτήματος ελέγχου.

- Έγγραφη βεβαίωση ελέγχου εντός 15 ημερών από τον έλεγχο.

- Η καταβολή της επιχορήγησης γίνεται εντός 20 ημερών από την ολοκλήρωση του ελέγχου.

 

Άρα σύμφωνα με αυτά που γράφουν από τη στιγμή περίπου που θα εγκριθεί η αρχική σου πρόταση, θα πάρεις την επιχορήγηση το αργότερο σε

4+1+2+0,5+0,5=8 μήνες. Σωστά;;;

 

 

Εκτός κι αν εννοούν ότι η πρότασή μου μπορεί να εγκριθεί μέχρι και 8 μήνες πριν τον Ιούλιο του 2012!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι να εγκριθεί η πρόταση του καθενός εντός του 2009.

Όλες οι προσφορές που έχω ισχύουν έως 31/12/2009 (ακόμα και μια που πήρα σήμερα από το Πλαίσιο).

Αν εγκριθούν αργότερα, θα έχουμε πιθανόν λίγη γραφειοκρατεία επιπλέον.

 

Αλήθεια, αν μειωθεί η τιμή σε κάποια προϊόντα τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Tα μπλεξανε πολυ τα πραγματα με την παραταση που εδωσαν... Εγω τα βλεπω σκουρα τα πραγματα...Ακομα κ οποιος εγκριθει θα παρει τα λεφτα μετα απο πολυ καιρο....

Υπαρχουν τα εξης προβληματα με καθε ενα απο μας που καναμε αιτηση:

1. Εχουμε τα χρηματα για να τα δωσουμε κ να τα παρουμε πισω μετα απο 3-4-5-6 μηνες??

2. Καποιοι ειχαν συμπεριλαβει εξοπλισμο που χρειαζονταν αμεσα και ηξεραν την αρχικη ημερομηνια ληξης της υποβολης των προτασεων... Θα περιμενουν ολοι αυτοι την εγκριση??? θα το ρισκαρει καποιος να αγορασει εξοπλισμο χωρις να ξερει αν θα παρει πισω χρηματα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.