Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ναί ή όχι σε αγορά με ημιυπαίθριους;


amichanos

Recommended Posts

Γεια σας,

Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στο φόρουμ αυτό που το ανακάλυψα πρόσφατα και το βρήκα πολύ χρήσιμο και φιλικό.:D

 

Σκέπτομαι να αγοράσω ένα διαμέρισμα σε επαρχία και λόγω πρώτης κατοικίας απαλλάσσομαι από το φόρο. Η συμβολαιογράφος μου εδώ στην Αθήνα είπε ότι οι ημιυπαίθριοι, ας είναι παράνομα κλεισμένοι, πληρώνουν φόρο.

Ρώτησα την πωλήτρια να μου πει πόσα τετραγωνικά είναι οι ημιυπαίθριοι διότι ήθελα να υπολογίσω τι φόρο θα πληρώσω και άρχισε να τσιρίζει.

"Πρόσεξε μη μας μπλέξεις", μου είπε.

"Δε θα πεις τίποτα για ημιυπαίθριους στη εφορία. Κανένας από όσους έχουν αγοράσει σε τούτη την πολυκατοικία δεν πλήρωσε φόρο για ημιυπαίθριους."

"Μα εγώ θέλω να πληρώσω για να είμαι νόμιμη", της είπα.

"Πρόσεξε μη μου κάνεις κανένα κακό", ήταν η απάντηση.

"Πόσο είναι ο ημιυπαίθριος;", τη ρωτάω.

"Χμμ, κάπου 11, 12 τετραγωνικά μου λέει."

"Τέλος πάντων θέλω να μου στείλετε τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας για να δω μόνη μου τον ημιυπαίθριο."

Τότε μου έδωσε το τηλέφωνο της συμβολαιογράφου στην επαρχιακή αυτή πόλη που είχε κάνει όλα τα συμβόλαια πωλήσεων διαμερισμάτων της πολυκατοικίας αυτής.

 

Αυτή η συμβολαιογράφος μου λέει ότι σε κανένα συμβόλαιο δεν πληρώθηκε φόρος μεταβίβασης για ημιυπαίθριο, ούτε αναφέρθηκε ποτέ στην Εφορία ότι υπάρχουν ημιυπαίθριοι. Σημειώστε ότι στη μικρή αυτή πόλη γνωρίζονται όλοι συναμεταξύ τους, εφορία και κατασκευαστές.

 

Ρώτησα τότε να μου πει πόσο είναι το νόμιμο και πόσος είναι ο ημιυπαίθριος. Μου απαντάει: 52,95 τετραγωνικά είναι το νόμιμο που θα παρουσιαστεί στην εφορία, και 6,64 μ2 ο ένας ημιυπαίθριος, ενώ ο άλλος είναι 15,40 μ2.

Σύνολο 6,64+15,40=22,04 μ2 ημιυπαίθριος, δηλαδή 41,62% του νόμιμου χώρου!

Κατόπιν τούτου τράπηκα σε φυγή.

 

Θα ήθελα να γνωρίζω τι συνέπειες θα έχω αν υποτεθεί ότι προχωρήσω στην αγορά, κρύβοντας, όπως απαιτεί η ιδιοκτήτρια και η συμβολαιογράφος της, τους ημιυπαίθριους από την Εφορία;

 

Και ποια θα είναι η πιθανή τύχη αυτών των ημιυπαίθριων σε έξι μήνες αφού δε μπορούν πια να νομιμοποιηθούν σύμφωνα με την απόφαση του ΣτΕ; Θα κατεδαφιστούν άραγε; Θα χρεώνονται με μηνιαίο πρόστιμο συντήρησης; Τι με συμβουλεύετε να κάνω με την εν λόγω αγορά; Από ό,τι κατάλαβα, κανένας από τους υπόλοιπους αγοραστές δεν είχε τέτοιους ενδοιασμούς και ανησυχίες. Αγόρασαν τα διαμερίσματά τους με τους ημιυπαίθριους και κοιμούνται ήσυχοι.

Εγώ όμως το ψυρρίζω το πράγμα και δεν θέλω επιπλοκές και παρανομίες.

Σας ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Μα, με τη δήλωση των χώρων αυτών στην εφορεία δεν σημαίνει ότι νομιμοποιούνται.

 

Αρα και πάλι δεν έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω ότι δεν νομιμοποιούνται, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω κοροϊδέψει την εφορία... Επιπλέον, νομίζω ότι αν η εφορία εισπράξει φόρο για τη μεταβίβαση ημιυπαίθριων θα είναι μια έμμεση επιβεβαίωση ότι τουλάχιστον δεν θα κατεδαφιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα μεταβιβασθεί κάτι το οποίο δεν είναι νόμιμο? Ποια νομοθεσία το επιτρέπει?

 

Μήπως εννοείτε πως το συμβόλαιο θα γίνει με βάση τα νόμιμα, αλλά στην εφορία θα δηλώσετε πως υπάρχουν και 22μ² παράνομα?

Και που θα μπει στο έντυπο υπολογισμού αντικειμενικής αξίας? Εκεί δηλώνεις μ² που προκύπτουν από το συμβόλαιο.

Ισχύει κάτι διαφορετικό?

 

Πάντως με την φορολόγησή των, ουδεμία νομιμοποίηση επέρχεται ούτε και έμμεση επιβεβαίωση περί μη κατεδάφισης.

 

Η μόνη επιβεβαίωση περί μη κατεδαφίσεως, είναι η ίδια η ύπαρξη της εκάστοτε Ελληνικής Κυβέρνησης, η οποία θέλει ψήφους για να επιβιώσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θα σας επιβάλλει πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , η εφορία εδώ στην Αθήνα λέει ότι αν δεν τον δηλώσεις , ερχεται και κάνει αυτοψία και αν τον βρεί κλεισμένο σου βάζει και πρόστιμο .

Το ίδιο ισχύει γιά τα play-room , τις σοφίτες , τα κλειστά γκαράζ και τις αποκλειστικές χρήσεις στην ταράτσα αν υπάρχουν κτισμένα δώματα .

Χρησιμοποείται δε ξεχωριστό έντυπο κατοικίας από το νόμιμο σπίτι και υποβάλλεται μαζί χωρίς να αναφέρεται τι αντιπροσωπεύει , απλά αυξάνει την συνολική αντικειμενική αξία .

 

Δηλαδή το υπουργείο οικονομικών λέει ας πάρω εγώ τα φράγκα που μου αναλογούν από τις μεταβιβάσεις και ας ψάξει το ικα να πάρει τα δικά του και οι πολεοδομίες τα δικά τους .

 

Αυτό ισχύει εδώ από το 2002 .

 

Γιατί σας κάνει εντύπωση ?

Σε αυτά τα θέματα το κράτος έχει και συνέχεια και συνέπεια :D:cool:

Link to comment
Share on other sites

- Στο ΙΚΑ για να μην εχεις προβληματα θα πρεπει να εχουν πληρωθει ενσημα σαν ο ΗΧ η γκαραζ κλπ να ηταν χωρος κυριας χρησης (δλδ περισσοτερα).

 

- Στην εφορια ακριβως δεν γνωριζω αλλα και εκει κατι πρεπει να κανεις.

 

-Στην πολεοδομια προς το παρον δεν εχεις να κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συμβολαιογράφος μου λέει ότι σε κανένα συμβόλαιο δεν πληρώθηκε φόρος μεταβίβασης για ημιυπαίθριο, ούτε αναφέρθηκε ποτέ στην Εφορία ότι υπάρχουν ημιυπαίθριοι.

 

Ρώτησα τότε να μου πει πόσο είναι το νόμιμο και πόσος είναι ο ημιυπαίθριος. Μου απαντάει: 52,95 τετραγωνικά είναι το νόμιμο που θα παρουσιαστεί στην εφορία, και 6,64 μ2 ο ένας ημιυπαίθριος, ενώ ο άλλος είναι 15,40 μ2.

Σύνολο 6,64+15,40=22,04 μ2 ημιυπαίθριος, δηλαδή 41,62% του νόμιμου χώρου!

Θέλω να τονίσω ότι οι ημιυπαίθριοι δεν είναι παράνομοι αλλά είναι παράνομο το να κλειστούν. Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις επειδή διακρίνω ότι ίσως ο αμήχανος δεν έχει καταλάβει καλά. Για καλό και για κακό το αναφέρω.

Και ποια θα είναι η πιθανή τύχη αυτών των ημιυπαίθριων σε έξι μήνες αφού δε μπορούν πια να νομιμοποιηθούν σύμφωνα με την απόφαση του ΣτΕ; Θα κατεδαφιστούν άραγε; Θα χρεώνονται με μηνιαίο πρόστιμο συντήρησης; Τι με συμβουλεύετε να κάνω με την εν λόγω αγορά; Από ό,τι κατάλαβα, κανένας από τους υπόλοιπους αγοραστές δεν είχε τέτοιους ενδοιασμούς και ανησυχίες. Αγόρασαν τα διαμερίσματά τους με τους ημιυπαίθριους και κοιμούνται ήσυχοι.

Εγώ όμως το ψυρρίζω το πράγμα και δεν θέλω επιπλοκές και παρανομίες.

Σας ευχαριστώ

 

Δεν θα κατεδαφιστούν οι ΗΧ αλλά θα πρέπει να ανοίξουν. Αν δεν έχουν κλειστεί τότε είναι νόμιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν amichanos στην περίπτωση παρανόμως κλεισμένου ημ/θρίου έχεις 3 πρόστιμα από

 

1. ΙΚΑ

2. Εφορία

3. Πολεοδομία

 

Πες ότι για τα 1 και 2 πληρώνεις από τώρα τα αναλογούντα ένσημα και φόρο και γλυτώνεις από τα πρόστιμα.

 

Με το 3 όμως σε περίπτωση αυτοψίας ΔΕΝ καθαρίζεις.

 

Η Πολεοδομία θα τον χαρακτηρίσει αυθαίρετο και κατεδαφιστέο χρεώνοντας την παρανομία σε εσένα που σημαίνει :

 

α. Μήνυση

β. Εφ'άπαξ Πρόστιμο ανέγερσης

γ. Πρόστιμο διατήρησης μέχρι να τον κατεδαφίσεις .

 

Το α στο (ποινικό) δικαστήριο θα σου βγάλει το λιγότερο 6 μήνες φυλακή (εξαγοράσιμους)

Τα πρόστιμα β και γ είναι τόσο ψηλά που θα τον κατεδαφίσεις μόνος σου για να γλυτώσεις .

 

Η μόνη ελπίδα για να σωθείς θα είναι να αποδείξεις ότι έτσι το αγόρασες οπότε τα α,β,γ θα πάνε στον πωλητή.

 

Ομως πως θα το αποδείξεις αφού τα συμβόλαια θα έχουν συνταχθεί επί των νομίμων ?

 

Αλλά ακόμα κι αν το καταφέρεις θα έχεις ταυτόχρονα αποδείξει την αγοραπωλησία αυθαιρέτου που κατασκευάστηκε μετά το 1983.

 

Αυτές οι μεταβιβάσεις όμως απαγορεύονται από τον Ν.1337/83 άρα ταυτόχρονα θα έχεις αποδείξει και την ακυρότητα της αγοράς. Σημείωσε ότι βάσει του νόμου αυτού , όσοι συμμετέχουν (πωλητής,αγοραστής,συμβ/φος,μηχανικός) σε τέτοια μεταβίβαση πάλι έχουν ποινικές ευθύνες.

 

Υστερα από τα παραπάνω , περιμένεις να σου πει κανείς υπεύθυνα αγόρασέ το ?

 

Το ότι το κάνουν είναι αλήθεα και μάλιστα το κάνουν κατά κόρον.

 

Να ξέρεις όμως ότι αν θα προσχωρήσεις στην λογική "όλοι έτσι κάνουν " και "στην Ελλάδα όλα γίνονται" παίρνεις το ρίσκο σου.

 

ΥΓ. ..........Εκτός αν γίνει τελικά κάποιας μορφής ρύθμιση για τους ημ/θριους.........

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται.

 

Αλλά......

 

βγαίνω στην αντεπίθεση και λέω.....

 

η οικονομική σου κατάσταση και οι ανάγκες σου θα καθορίσουν και το βαθμό του ρίσκου που θα πάρεις.

 

Εξηγώ.

 

Αν δεν έχεις που να στεγάσεις την οικογένειά σου, αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα, αν είσαι με το πιστόλι στον κρόταφο από χρέη......θα σε τρομάξει ένας νόμος που έχει καταστρατηγηθεί και καταπατηθεί, και τσαλαπατηθεί θα έλεγα, εδώ και 25 χρόνια ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ?

 

Όλα στη ζωή είναι ένα ρίσκο.

 

Οι άνδρες κρίνονται από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.