Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικά περί μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

1ο-3ο για το πρώτο. Το δεύτερο αν δε σε ενοχλεί μην το αλλάζεις.

Δηλαδή

1ο-3ο-5ο-8ο.

Τώρα δεν ξέρω αν συμφωνεί και ο/η αρχιτέκτονας γιατί έχεις εμφανή τον μεταλλικό σκελετό.

Στο πρώτο και το τελευταίο (1ο-8ο) καλό θα ήταν να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ο αρχιτεκτονας....χαχα

Απλα λιγο με βαζει σε σκεψεις οτι δεν θα εχω χιαστι εκατεροθεν του αρμου..

 

Στο βιβλιο της τριανδριας εχει παραδειγμα κτηριου με ζυγο αριθμο φατνωματων και βαζει τα χιαστι στα δυο μεσαια φατνωματα...

 

ΥΓ δες και το υστερογραφο του προηγουμενου ποστ μου..

Link to comment
Share on other sites

Για το μικρό που λες , πρέπει να βγαίνει και με χιαστί σε ένα φάτνωμα.

Ούτως ή άλλως θα έχεις και μικρή μετωπική επιφάνεια ,14*3.

Βάλε το γεγονός ότι θα έχεις και 2 μετωπικές λόγω στήριξης των μηκίδων.

 

Γενικά ,συνίσταται να έχεις στο 1ο και στο τελευταίο.

Τώρα εκεί που έχεις αντισεισμικό αρμό , ήδη θα έχουν αναλάβει τις οριζόντιες δυνάμεις 2 φατνώματα με χιαστί.

Απλά εκεί που έχεις χιαστί στα υποστυλώματα ,βάλε και στη στέγη.

Δε νομίζω να δεις τρομερές διαφορές στην ανάλυση.

Θυμάμαι ο Μπίσμπος μας έλεγε ότι όταν είναι μονός αριθμός φατνωμάτων το κτήριο βγαίνει πιο οικονομικό.

Π.χ. εγώ θα το αντιμετώπιζα διαφορετικά. Αν είχα πλαισιακά 20μ. , λόγω πλευρών α/β<1/4 , θα το έκανα χωρίς αντισεισμικό αρμό στα 50μ.

Θα σύγκρινα να δω αν η θερμοκρασιακή μεταβολή μου δημιουργεί μεγάλα εντατικά μεγέθη. Π.χ. ΔΤ=20 δεν δημιουργεί και τόσο μεγάλα.

Π.χ. θα είχα 9 ανοίγματα 5,00-5,00-6,00-6,00-6,00-6,00-6,00-5,00-5,00 και τη στέγη θα την έδενα περιμετρικά με χιαστί.

Θα έκανα μια δοκιμή να δω διαφορες γιατί ουσιαστικά έχεις τον ίδιο αριθμό πλαισίων.

Δηλαδή αν έχεις χρόνο παίζεις λίγο με τα πλαίσια ,τα χιαστί κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Χρονος δεν υπαρχει πλεον για το συγκεκριμενο και δεν θελω να το κουρασω και αλλο... Διαφορες μεγαλες σιγουρα δεν θα δεις...

 

Το κτηριο μου εχει πλασια 12μ ανοιγμα...Αρα α/β>4 και εχω και δυο ΗΧ, ενα μπροστα και ενα πιαω..Αρα συνολικο μηκος κοντα στα 60μ...

 

Τη στεγη την εχω κανει οπως λες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς τι τιμές/κιλό παίζουν στην αγορά πολύ πολύ χοντρικά για κοιλοδοκούς πλευράς 150mm?

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με κοίλες είναι φθηνότερα? Μου χουν δώσει (Οκτ. 2015) 1,8 Ευρώ / kg για ολόσωμο (ΗΕΑ & IPE, απλή βαφή) εγκαταστημένο (συνολικό βάρος 7.200 kg) + ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και άλλες προσφορές η τιμή δεν εξαρτάται μόνο από τα κιλά αλλά και από άλλες παραμέτρους (θέση, προσβαση, τρόπος κατασκευής, νομιμότητα, εμπειρία συνεργείου, ωράριο εργασίας, χρήση γερανού κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.