Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα γραφείου


emma mix-mix

Recommended Posts

emma mix πρώτα από όλα να τονίσω πως αυτά που θα σου γράψω είναι προσωπική εμπειρία, δεν είμαι ειδικός στο θέμα. Ακριβής πληροφορίες θα πάρεις από τον ΟΑΕΔ της περιοχής σου.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Τα προγράμματα αυτά του ΟΑΕΔ τρέχουν κάθε ένα χρόνο. Τι σημαίνει αυτό ουσιαστικά; Για φέτος το πρόγραμμα έχει κλείσει! Άρα θα πρέπει να περιμένεις το πρόγραμμα της νέας χρονιάς γιατί η βασική προϋπόθεση του προγράμματος είναι να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία μετά τις 1/1 της χρονίας για την οποία τρέχει το πρόγραμμα. Τα προγράμματα νέων ελευθέρων επαγγελματιών-επιστημόνων (τονίζω το επιστημόνων γιατί είναι ανεξάρτητο πρόγραμμα και έχει άλλες προϋποθέσεις) προκηρύσεται από Μάρτιο έως και Ιούνιο κάθε έτους (πέρσι βέβαια δεν είχε τρέξει το πρόγραμμα καθόλου). Άρα μπορείς να κάνεις έναρξη μετά της 1/1 δηλώνοντας ως χώρο εργασίας το πατρικό σου σπίτι για παράδειγμα και μόλις προκηρυχθεί το πρόγραμμα κλείνεις έναν ανεξάρτητο χώρο (είναι προϋπόθεση) και μεταφέρεις το γραφείο εκεί. Από εκεί και πέρα το πρόγραμμα ζητάει να έχεις ξοδέψει τουλάχιστον 40% του ποσοστού της επιδότησης μέχρι τον πρώτο έλεγχο. Θα έχεις άπλετο χρόνο αφού η εξέταση των φακέλων παίρνει τουλάχιστον 2 μήνες. Λεπτομέρειες θα βρείς στο site του ΟΑΕΔ. Δες τη φετινή προκήρυξη και τα ενημερωτικά έντυπα για να πάρεις μια ιδέα! Να έχεις στο νου σου πάντως ότι για την νέα χρονιά μπορεί να αλλάξουν κάποια πράγματα, οπότε να ελέγχεις συχνά το site του ΟΑΕΔ.

Τώρα από έξοδα ότι έξοδα έχεις μετά την έναρξη σου (έχεις δηλαδή τιμολόγια για αυτά) μπαίνουν στο 40% του προγράμματος.

Από υλικά θα χρειαστείς σίγουρα υπολογιστή και από εκεί και πέρα κάποια όργανα ανάλογα με το τι θα ασχοληθείς. Ανάλογα θα αποφασίσεις και για το λογισμικό (ανάλογα με τις ανάγκες σου και τους τομείς με τους οποίους θέλεις να ασχοληθείς).

Κάνε πολύ καλή έρευνα αγοράς πριν αγοράσεις το οτιδήποτε! Το κόστος είναι μεγάλο, δεν μπορείς να επιστρέψεις τίποτα και μπορεί αυτά τα οποία θα αγοράσεις να μην κάνουν για τη δουλειά για την οποία τα πήρες!

Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα! ειμαι μηχανικος μηχανολογος και εχω τελειωσει την σχολη περισσοτερο απο 6 μηνες. δεν εχω καταφερει ακομη να βρω δουλεια (πατρα). ενας γνωστος (πρωην συμφοιτητης-που εχει ανοιξει γραφειο) με παροτρυνει να ανοιξω κι εγω.. το βρισκετε σωστο? δεν θα επρεπε να εχω καποια προϋπηρεσια? αυτο που λεει ειναι οτι στην αρχη ειναι δυσκολα αλλα αναγκαστηκα τα μαθαινεις.. ποια η γνωμη σας?

 

(δεν ηξερα σε ποια κατηγορια-υποκατηγορια να το βαλω!)

 

Καλημέρα και καλή σταδιοδρομία κατ' αρχην.

Βλέπω ότι αυτό που κυρίως σε απασχολεί είναι το αν θα καταφέρεις να τα βγάλεις πέρα με τις μελέτες. Λίγο δύσκολα στην αρχή χωρίς εμπειρία αλλά οχι ακατόρθωτα. Το δυσκολότερο κομμάτι βέβαια για μένα δεν είναι αυτό αλλά το αν θα βρεθεί ο πελάτης να σου δόσει τη δουλειά. Σκέψου ότι ένα γραφείο έχει πολλά έξοδα για να συντηρηθεί κ μόνο και υπολόγησε κ το δικό σου μισθό. Αν υπάρχει ο κύκλος γνωριμιών που θα σου φέρει δουλειές τότε μην το σκέφτεσαι.

Σου απαντάω με την μικρή εμπειρία που έχω και βλέποντας την κατάσταση στην πόλη μου (Θεσσαλονίκη). Η περίοδος αυτή είναι δύσκολη και οι δουλειές λίγες. Οικοδομές δεν χτίζονται όπως πριν και οι βιομηχανίες δύσκολα αποφασίσουν για νέες εγκαταστάσεις.

Τώρα το πρόγραμμα του οαεδ βοηθάει αρκετά. Τα χρήματα φτάνουν για τον απαραιτητο εξοπλισμό και τα λειτουργικά έξοδα για 1-1,5χρόνο περίπου. Αν το αποφασίσεις πρέπει να προσέξεις πολύ τις ημερομηνίες. Δηλάδη μην κάνεις έναρξη πριν βγει η νέα προκύρηξη του οαεδ. Νομίζω βέβαια ότι το πρόγραμμα του 2009 τρέχει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

για ελεγξε πρώτα για το πρόγραμμα του 2009...

 

Αν δεν συμπληρωθηκαν οι θεσεις στην περιοχή σου τοτε θα μπορείς να κανεις αίτηση...

 

υπάρχει topik εδω μεσα να διαβασεις αρκετα για την επιδότηση...

συνοπτικά

κανεις εναρξη επαγέλματος (μετα απο 2/1/2009)

νοικιάζεις χώρο (για την διευθυνση που θα βαλεις)

κανεις την αίτηση.....ψωνιζεις τον εξοπλισμο (απαιτει τιμολόγια αγορα αξίας 6000€...δικαιολογεί 2νοίκια μεχρι τον έλεγχο)

ερχονται για έλεγχο και αν όλα ΟΚ παίρνεις την πρώτη δόση....

 

στην ίδια φάση ήμαστε πολλοί με σένα...αν δεν έχεις κατι άλλο ανοιξε το και βλέπεις στην πορεία...

αναγκαστικά για 1 χρόνο το κρατάς ανοικτό

Link to comment
Share on other sites

Άραγε αποτελεί και για έναν αγρ.τοπογραφο μηχ λύση το να κάνει κάτι δικό του εξ αρχής?:???:

 

─────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει γνωσεις, λιγο πεισμα, πιστευει οτι θα εχει δουλιτσα και εχει ενα στοιχειωδη κυκλο γνωριμιων, γιατι οχι?

Στα βαθια μαθαινεις πιο γρηγορα κολυμπι ...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή emma είμαι και εγώ συνάδελφος Μηχ. Μηχανικος απο το ΤΕΙ Πάτρας, όταν τελέιωσα την σχολή ήμουν σαν και εσένα δεν ήξερα τι να κάνω ο καθένας είχε την δική του γνώμη. Τελικά αποφάσισα οτι έπρεπε να μάθιω κάτι πριν ανοίξω το δικό μου γραφείο, βρήκα μια τεχνική εταιρεία και δούλεψα έξι μήνες πάνω σε μελέτες, με βοήθησε παρα πολύ αυτό έκα να και τις γνωριμίες μου και μετά άνοιξα το δικό μου γραφείο όπου μέχρι σήμερα πάω παρα πολύ καλά. Ελπίζω να σε βοήθησα, και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να εργαστείς έστω και για λίγο σε ένα τεχνικό γραφείο. Θα πρέπει να δεις μερικά πράγματα στην πράξη και να μάθεις και την σχετική νομοθεσία. Φυσικά μπορείς να τα καταφέρεις και μόνη σου απλά ίσως να δυσκολευτείς λίγο παραπάνω.

Καλή επιτυχία σε ότι και αν ακολουθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε ρε παιδιά, αλλά λάβετε σοβαρά την προυπόθεση ότι (ειδικά στην επαρχία) μιλάμε για ένα κλειστό επάγγελμα και όποια ελπίδα για απόκτηση εμπειρίας για ένα ξεκίνημα γίνεται όνειρο.... άπιαστο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στην επαρχια και αμα εχεις μεγαλωσει και στον τοπο που εισαι μπορεις να εχεις πελατεια που θα σε στηριξη αρκετα στην αρχη μονο και μονο επειδη εισαι σε μικρη κοινωνια και σε γνωριζει κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.