Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα γραφείου


emma mix-mix

Recommended Posts

Η εμπειρία μου λέει ότι ακριβώς επειδή είναι μικρή η κοινωνία ο κόσμος επιλέγει τους 2-3 '' γνωστούς '' μηχανικούς για τη δουλειά του. Σκέφτεται ότι εάν πάει στο '' όνομα '', θα γίνει γρήγορα και σίγουρα η δουλειά του!! Τι να τον κάνει ο αρχάριος μικρος μηχανικός άλλωστε, που δν ξέρει τα μυστικά του επαγγέλματος...........????? :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τρέξιμο σε κάποια γραφεία πολιτικών και αρχιτεκτόνων είναι μια καλή αρχή αφήνοντας καρτούλες για να γίνουμε γνωστοί σε κάποιους ανθρώπους προτείνοντας συνεργασία και ζητώντας βοήθεια για το νέο ξεκίνημα!

Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχια οσο νεος κι αν εισαι παντα θα εχεις δουλεια.

Οσοι ξερουν καταρχας τον πατερα σου και την οικογεννεια σου θα σε προτιμησουν. Ασε που αν εισαι καλος διαδιδεται και το ονομα σου πιο γρηγορα.

Οσο για καρτουλα σε γραφεια αλλων..... ξερω κοσμο που τρεχει για αλλους εδω και χρονια και τους πετανε ξεροκομματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω πως δυστυχώς στην επαρχία είναι διαφορετικά τα πράγματα να ανοίξει γραφείο μια κοπέλα μηχανικός από έναν άντρα μηχανικό, και ας έχουν κι οι δύο την ίδια απειρία. Πιστεύω πως τον άντρα θα τον εμπιστευτούν πιο εύκολα, τη γυναίκα όχι το ίδιο εύκολα.

Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο βέβαια, αλλά όλα αυτά πρέπει να τα λάβεις σοβαρά υπόψη. Επιπλέον, για μένα το πιο δύσκολο κομμάτι είναι τα έξοδα που θα τρέχουν και στην αρχή τα έσοδα θα είναι μηδενικά. Ενοίκιο, λογαριασμοί, τηλέφωνα, εξοπλισμός, επίπλωση, ταμπέλα, καρτελάκια, ασφάλιση, και τελοσπάντων ότι μπορείς να φανταστείς, από το πιο απλό μέχρι το πιο σύνθετο δημιουργούν έξοδα και το θέμα είναι πώς θα σου έρθουν οι δουλειές ώστε να μπορέσεις γρήγορα να ανακάμψεις και να μην μπεις μέσα για πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικούς προβληματισμούς..

 

Ας θεωρήσουμε δεδομένο ότι τα κάνεις όλα αυτά,

 

Χρειάζεται ένα αρχικό ποσό, για να ανοίξεις το γραφείο, να το επιπλώσεις, να αγοράσεις πράγματα κτλ. και να πληρώνεις και τα νοίκια.

Σα νέος μηχανικός/εργαζόμενος δεν έχεις οικονομική δυνατότητα, οπότε

 

όλα αυτά τα έξοδα στα καλύπτουν οι γονείς σου, σωστά?????

 

έστω ότι είσαι τυχερός και παίρνεις την επιδότηση, οπότε τελικά τους δίνεις πχ, πίσω όλα αυτά τα χρήματα, το μεγαλύτερο ποσό.

 

Είσαι εργατικός τα βγάζεις πέρα, κάποια στιγμή μαθαίνεις,

αλλά μέχρι να μάθεις και μέχρι να σε εμπιστευτούν,πρέπει να συντηρείς ένα γραφείο, και τον εαυτό σου προφανώς.

 

 

πως????

κάνεις κάποια αλλη δουλειά οτιδήποτε για τα προφανή έξοδα, ή και πάλι σε ζουν οι γονείς σου???

τι σκέφτεστε??

Link to comment
Share on other sites

H επαρχία ευνοεί τους νέους-μην φοβάστε ,τολμηστε και τα πράγματα θα πάνε πολύ καλύτερα απο ότι φαντάζεστε.αρκεί να το κυνηγήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από τους συναδέλφους μου (εννοώ συμφοιτητές, της φουρνιάς μου), δε γνωρίζω να άνοιξαν δικό τους γραφείο. Ένας-δύο που το δοκίμασαν, ή το μετάνιωσαν ή το έκλεισαν. Και ξέρετε πού κατέφυγαν αν όχι όλοι, οι περισσότεροι? Στην (εύκολη να πω?!?!?!) λύση ενός μεταπτυχιακού..

Link to comment
Share on other sites

 

Είσαι εργατικός τα βγάζεις πέρα, κάποια στιγμή μαθαίνεις,

αλλά μέχρι να μάθεις και μέχρι να σε εμπιστευτούν,πρέπει να συντηρείς ένα γραφείο, και τον εαυτό σου προφανώς.

 

 

πως????

κάνεις κάποια αλλη δουλειά οτιδήποτε για τα προφανή έξοδα, ή και πάλι σε ζουν οι γονείς σου???

τι σκέφτεστε??

 

Κάνεις κ μια άλλη δουλειά. Διαφορετικά δεν βγαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.