Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής


Recommended Posts

Δημήτρη συνεχίζοντας, δίπλα από τον πελάτη μου υπάρχει και άλλο τυφλό οικόπεδο...μιλάμε για εκπληκτικό σχέδιο!!!

Το οποίο στην προσπάθειά μου να το συνενώσω με άλλη ιδιοκτησία του ιδίου ιδιοκτήτη (όχι του δικού μου που σου ανέφερα παραπάνω) 

διαπίστωσα ότι του έχει γίνει κατάσχεση από την εφορία (Ιδιοκτήτης Ελληνικό Δημόσιο), για όλα τα ακίνητά του, και το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να πάρω πιστοποιητικά από το υποθηκοφυλάκειο. Από επικοινωνία με τον Δήμο μου είπανε να μιλήσω με κάποιο Δικηγόρο, αν μπορεί να γίνει κάτι.

Δεν ξέρω αν έχεις συναντήσει ανάλογη περίπτωση.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ για την επικοινωνία! 

Link to comment
Share on other sites

η κατασχεση δεν εμποδιζει την  πολεοδομικη τακτοποιηση της ιδιοκτησιας...

Θα μπορουσε να υπαρχει και "προσημειωση"...

[θεωρητικα δεν επηρεαζουν και την μεταβιβαση....υπο καποιους όρους...που δεν ειναι του παροντος...]

 

Τα βαρη θα "μεταφερθουν-βαρυνουν" τα  νεα ακινητα.

 

απλα θα γινει σημειωση  στις παρατηρησεις οτι υπαρχει κατασχεση απο το Δημοσιο με το υπ' αριθ....εγγραφο.

 

[οπως βεβαρυμενα ειναι   και οσα ακινητα ειχαν "βαρη"  κατα το αρχικο σταδιο της συνταξης της ΠΕ και  και αυτο φαινεται απο τα σχετικα πιστοποιητικα..

 

 “ Η πράξη εφαρμογής συντάσσεται με την ακόλουθη διαδικασία πουπροωθείται παράλληλα με τη διαδικασία του άρθρου 7 του νόμου αυτού για την έγκριση της πολεοδομικής μελέτης.«α. Κατά τη σύνταξη του κτηματογραφικού διαγράμματος της πολεοδομικής μελέτης, οι κύριοι ή νομείς ακινήτων υποχρεούνται, κατόπιν προσκλήσεως, να υποβάλουν δήλωση ιδιοκτησίας στον οικείο Δήμο προσκομίζοντας συγχρόνως τίτλους κτήσεως, πιστοποιητικό μεταγραφής, ιδιοκτησίας, βαρών, διεκδικήσεων, κατασχέσεων και τοπογραφικό διάγραμμα. Η υποχρέωση αυτή υφίσταται μέχρι την κύρωση της πράξης εφαρμογής, η παράλειψη δε αυτής συνεπάγεται τα εξής: α 1. Κάθε δικαιοπραξία εν ζωή είναι άκυρη, εάν δεν επισυνάπτεται σε αυτή πιστοποιητικό του οικείου Δήμου, με το οποίο θα βεβαιώνεται η υποβολή της δήλωσης ιδιοκτησίας. Η ακυρότητα αυτή αίρεται με την υποβολή εκ των υστέρων της σχετικής δήλωσης. Στην περίπτωση αυτή, εφόσον ο ιδιοκτήτης είχε προσκληθεί και αμέλησε να υποβάλει εγκαίρως δήλωση υποχρεούται σε καταβολή εφάπαξ προστίμου καθοριζομένου από τον οικείο Ο.Τ.Α.. β 1.

 

 

  Εξακολουθουν να ειναι βεβαρημενα τα "νεα"

Η πολεοδομικη τακτοποιηση δεν  "αιρει" τα βαρη

 

προφανως για την διορθωτικη θα χρειαστεις "ερευνα τιτλων" απο δικηγορο

[νομιζω οτι με προσφατη τροποποιηση εγιναν "δυο" οι δικηγοροι που υπογραφουν την εκθεση τιτλων]

υγ

για συνενωση με ιδιοκτησια "αλλου"  ειναι ενα θεμα...διαφορετικο απο οσα ειχες ρωτησει.

εννοεις οτι θα δημιουργηθει ενα ενιαιο οικοπεδο με συνιδιοκτητες τον δικο σου και ενα "τυφλο" διπλανο.

Σωστο ειναι αυτο...

Η ΠΕ δεν πρεπει να δημιουργει μη αρτια και μη οικοδομησιμα οικοπεδα.

ή θα δημιουργει κοινοκτητα οικοπεδα ή θα "προσκυρωνει" το ενα στο αλλο

και ο "χαμενος" θα δικαιουται αποζημιωση.

Καπου εδω λειτουργει ο συνδυασμος της ΠΤ με την ΠΕ... ειδικα στα πυκνοδομημενα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, έχω να κάνω διορθωτική στις εγγραφές πολυιδιοκτήτη για τον οποίον οι εισφορές για κάθε μια εγγραφή του στους πίνακες υπολογίστηκαν μεμονομένα κ όχι σαν πολυιδιοκτήτης. Επειδή δεν έχω ξανακάνει τέτοια διορθωτικη, ερώτηση: υπολογίζω τις εισφορές με την συνολική του ιδιοκτησία και σε όλες τις εγγραφές του γράφω τις συνολικές εισφορές;

Link to comment
Share on other sites

"ωχ".... :sad: :-(

 

 

κατα τα λοιπα εσυ τι διορθωτικη θα κανεις?

εισαι ο μελετητης?

 

θα τους πας τα εγγραφα [συμβολαια, μεριδα, πιστοποιητικα υποθηκοφυλακειου,  εκθεση δικηγορου]  που ζητανε στο Δημο

[θα σου δοσουν εκεινο  το  τετρασελιδο  και θα σου τσεκαρουν ποια θελουν...]

και μετα θα γινουν οι υπολογισμοι εισφορας σε γη και χρημα,  με βαση την συνολικη εκταση κατα την "κρισιμη" ημερομηνια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

"Ωχ" ακριβως ηταν η απαντηση της τεχνικης υπηρεσιας και της πολεοδομιας στην πρωτη μου επισκεψη εκει... Μετα ακολουθησε το "πιασ'το αυγο και κουρεψτο" κ "για ποιο λογο εμπλεξες με τετοια περιπτωση;"... 

 

Anyway, ο  δημος εστειλε χαρτι στον ιδιοκτητη οτι πρεπει πρωτα να γινει διορθωτικη για να υπολογιστουν τα παντα στους πινακες ως πολυιδιοκτητης, αρα  διορθωμενο πινακα θα φτιαξουν στην πολεοδομια οι υπαλληλοι 'η θα ζητησουν απο εμενα που ειμαι ο μηχανικος του ιδιοκτητη να τον φτιαξω;

Link to comment
Share on other sites

το "ωχ"  θα το πει ο  ιδιοκτητης

του οποιου υπολογισαν τις εισφορες ανα ακινητο

με αποτελεσμα να εισφερει απο "μηδεν"   εως ελαχιστα...

ενω τωρα θα υπολογιστουν στο "συνολο"

 

κατα τα λοιπα

 

εσυ πας τα πιστοποιητικα

 

και στον Δημο κανουν την διορθωτικη

 

[όσο χρονο παρει...]

Link to comment
Share on other sites

Θα τολμήσω να διορθώσω το Δημήτρη. Την διορθωτική την κάνει ο ιδ. μηχανικός. Οι πολεοδομία - ή δημαρχία έχει, απλώς ας πούμε, την επίβλεψη. Υποψιάζομαι πως ο Δημήτρης είχε κατά νου την πράξη τακτοποίησης- αναλογισμού που αυτό όντως το κάνει η πολεοδομία σε σχέδια φυσικά που κάνει ο ιδ. μηχανικός.

Στο θέμα σου. Η συμβουλή μου είναι να υπάρχει από την αρχή και δικηγόρος. Αφού ούτως ή άλλως πρέπει ένας δικηγόρος να γράψει στο τέλος την περίληψη για τη μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκειο, ας υπάρχει λοιπόν από τη αρχή. Έτσι θα είσαι σίγουρος πως όλη η μερίδα του πελάτη σου θα έρθει στα χέρια σου. 

Θέλει μια ιδιαίτερη προσοχή, αν έχεις αρκετά τεμάχια του ιδίου, στην μεταφορά των εμβαδών αυτών στις αντίστοιχες στήλες των εισφορών μέσα σε παρενθέσεις!  (στήλη 6 π.χ.)

ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΙΝΑΚΩΝ (Διορθωτικές).xls

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σωστα με διορθωνεις....

 

την κανει ιδιωτης μηχανικος,  εφοσον οφειλεται σε σφαλμα του ιδιοκτητη,

  αλλά δεν την υπογραφει  [εκτος εάν κανει και   διαγραμμμα]

 

στη συνεχεια την υποβαλλει και ελεγχεται απο τον Δημο 

δια τα "περαιτερω"

 

"δυσκολη" υποθεση  για τον μηχανικο...αν δεν εχει το σχετικο "προγραμμα"...

τις καλημερες μου

υγ

οσο για τον δικηγορο,

αυτος φερει την ευθυνη για τον ελεγχο της μεριδας του ιδιοκτητη

και παραδιδει ερευνα τιτλων υπογεγραμμενη, με θεωρηση του γνησιου υπογραφης απο τον ΔΣΘ.

Με βαση αυτη την ερευνα, τα συμβολαια  και τα σχετικα πιστοποιητικα, δουλευει ο μηχανικος

και μετα την κυρωση της διορθωτικης απο τον Νομαρχη...περιφερειαρχη

κανει την μεταγραφη

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.