Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.2 Architecture


iovo

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλημέρα. Μπορείς να φτιάξεις τοίχο με διαφορετικό style (πχ κολώνα) και υλικό. Αν έχεις την Ελληνικιή προσαρμογή, απ' ότι θυμάμαι υπάρχει ήδη ένα τέτοιο style τοίχου για χρήση σαν κολώνες.

 

Ερώτηση

Πώς σχεδιάζεις έναν ημικυκλικό τοίχο (180 μοίρες τόξο) στο Autocad Architecture 2010;

 

Δε θυμάμαι αν γίνεται απ ευθείας σχεδιάζοντας (όπως σχεδιάζεις polyline με arc), αλλά αυτό που θυμάμαι σίγουρα, μπορείς να φτιάξεις ένα τόξο, και από το εργαλείο που θα έφτιαχνες τον τοίχο, κάνεις δεξί κλικ και λέει μετατροπή γραμμής σε τοίχο... (ή κάτι τέτοιο..) και δείχνεις το τόξο και το μετατρέπει.

Ελπίζω να βοηθάω, αν και καθυστερημένα..

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,ilias

Link to comment
Share on other sites

Βολικό εργαλείο το architecture. Πλήρες πακέτο, με ενσωμάτωση και δυνατότητες που ξεπερνούν τα αντίστοιχα Ελληνικά add-ons (CADware, Architektonika κτλ) όμως όχι τόσο εξειδικευμένο για τα Ελληνικά δεδομένα (πχ έλεγχοι σκάλας κατα ΓΟΚ, σχεδίαση σε μ και όχι σε μμ, εμβαδομετρήσεις με τυπολόγια και έτοιμους πίνακες για τα διαγράμματα κάλυψης κτλ).

 

Ερώτηση:

Οι ενσωματωμένες βιβλιοθήκες δεν έχουν προεπιλεγμένο κάποιο υλικό για το rendering.

Τα έπιπλα είναι πορτοκαλί, οι generic τοίχοι πράσινοι κτλ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δώσουμε κάποια προεπιλεγμένα υλικά, συχνής χρήσης σε μπλόκ της βιβλιοθήκης που χρησιμοποιούμε συχνά;

 

Αναφέρομαι στο Autodesk Architectural desktop 2009 που είναι το μόνο από την σειρά που έχω δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εχω καιρο να το πιασω το συγκεκριμενο, αν θυμαμαι καλα, φτιαχνεις δικά σου styles και χρησιμοποιείς στα οποία διαλέγεις και το υλικό.

Ψαξτο λιγο και αν δεν το βρεις πες μου να το κοιταξω καλυτερα και να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Βολικό εργαλείο το architecture. Πλήρες πακέτο, με ενσωμάτωση και δυνατότητες που ξεπερνούν τα αντίστοιχα Ελληνικά add-ons (CADware, Architektonika κτλ) όμως όχι τόσο εξειδικευμένο για τα Ελληνικά δεδομένα (πχ έλεγχοι σκάλας κατα ΓΟΚ, σχεδίαση σε μ και όχι σε μμ, εμβαδομετρήσεις με τυπολόγια και έτοιμους πίνακες για τα διαγράμματα κάλυψης κτλ).

 

Ερώτηση:

Οι ενσωματωμένες βιβλιοθήκες δεν έχουν προεπιλεγμένο κάποιο υλικό για το rendering.

Τα έπιπλα είναι πορτοκαλί, οι generic τοίχοι πράσινοι κτλ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δώσουμε κάποια προεπιλεγμένα υλικά, συχνής χρήσης σε μπλόκ της βιβλιοθήκης που χρησιμοποιούμε συχνά;

 

Αναφέρομαι στο Autodesk Architectural desktop 2009 που είναι το μόνο από την σειρά που έχω δουλέψει.

 

http://www.loulakis.gr/Greek-AddOn/ADT-GR/09/index.htm

 

ψάξε εδώ, μπορεί να βρεις κάτι που θα σε βολέψει σε σχέση με τις ελληνικές προδιαγραφές.

αν δεν κάνω λάθος το add on είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

υπάρχει κάποιο βιβλίο στο εμπόριο με ασκήσεις και παραδείγματα ολοκληρομένων σχεδίων για να εξασκηθώ στο architecture;

πήρα το βιβλίο του Λουλάκη που εξηγεί τις εντολές με ένα παράδειγμα, θα ήθελα να δω περισσότερα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Σε Ελληνική βιβλιογραφία , μόνο αυτό που ανέφερες έχω κατά νου.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Προσωπικά , σου προτείνω αυτό.

 

Θα πρέπει φυσικά να το ξεφυλλίσεις ώστε να αποφασίσεις αν είναι κατανοητό και εύληπτο.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο Mastering AutoCAD Architecture 2010 του Paul F.,Aubin το αγόρασα πρόσφατα. Νομίζω ότι θα τρομάξει όποιος δεν έχει ξαναδουλέψει το ACAD Architecture. Υπάρχει το Accessing AutoCAD Architecture 2010 του William G. Wyatt που είναι ό,τι πρέπει για τους πρωτάρηδες και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα και οποιος μπορει ας βοηθησει.Εχω την ελληνικη εκδοση του architecture και δεν μπορω με τιποτα να σχεδιασω την σκαλα που επσυναπτω.Προκειται για σκαλα τριων ημικυκλιων .

Η σκαλα εχει:

-Φαναρι 30χ73

-Yψος οροφου 3.00 μετρα

-17 πατηματα

-πλατος πατηματος 27.00 εκ

-υψος ρυχτιου 16.67 εκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.