Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία σχετικά με οδεύσεις διαφυγής


biui

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι για τις οδεύσεις διαφυγής;Σε κατάστημα με τρία επίπεδα (υπόγειο,ισόγειο και 1ο όροφος) που επικοινωνούν με εσωτερικό κλιμακοστάσιο(πυράντοχο πυροδιαμέρισμα), μπορούμε να θεωρήσουμε ως εναλλακτική όδευση την διαδρομή που ξεκινάει π.χ απ' τον 1ο διέρχεται από το εσωτερικό κλιμακοστάσιο και φτάνει στην τελική έξοδο διερχόμενη από τμήμα του ισογείου;Στο κτίριο υπάρχει και εξωτερικό κλιμακοστάσιο ώστε κάθε όροφος να έχει πρόσβαση στον ακάλυπτο.Επίσης η διαδρομή 1ος-κλιμακοστάσιο-ισόγειο-έξοδος είναι μικρότερη από 45 μέτρα.

Ελπίζω να γίνεται κατανοητό το τι ρωτάω..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση...τι εννοείς με το "μπορούμε να θεωρήσουμε ως εναλλακτική όδευση την διαδρομή που ξεκινάει π.χ απ' τον 1ο διέρχεται από το εσωτερικό κλιμακοστάσιο και φτάνει στην τελική έξοδο διερχόμενη από τμήμα του ισογείου;";

ότι το κλιμακοστάσιο είναι απομακρυσμένο από την έξοδο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς εννοώ, ότι το κλιμακοστάσιο είναι στο κέντρο του ισόγειου τμήματος του καταστήματος. Ο ελεγκτής της πολεοδομίας δεν δέχεται ως δεύτερη έξοδο διαφυγής για τον πρώτο όροφο την έξοδο προς την σκάλα του κλιμακοστάσιου. Όμως εγώ θεωρώ ότι από την στιγμή που η μέγιστη απόσταση είναι μικρότερη από 45m,ότι η διαδρομή 1ος-εσωτερικό κλιμακοστάσιο-τμήμα ισογείου αποτελεί ξεχωριστή όδευση διαφυγής. Και το δέχεται και η πυροσβεστική αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι έχεις δίκαιο φυσικά αλλά το πως θα τον πείσεις δεν το γνωρίζω..

αφού είναι διόροφο με ένα υπόγειο κι αν είναι μέχρι 250 τ.μ τότε μπορείς να έχεις και μια έξοδο κινδύνου μέσω πυροπροστατευόμενου κλιμακοστασίου που οδηγεί κατευθείαν σε τελική έξοδο αρκεί στον όροφο η απόσταση μέχρι το κλιμακοστάσιο να είναι μέχρι 12 μ.

Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος, επειδή είναι η πρώτη μου μελέτη παθητικής πυρασφάλειας σε κατοικία με κλειστό (πυροπροστατευμένο) κλιμακοστάσιο, να ρωτίσω το εξής:

 

Επειδή το κλιμακοστάσιο οδηγεί απ' ευθείας σε υπαίθριο χώρο, μπορώ να μετρήσω από το πιο απομακρυσμένο σημείο του ορόφου μέχρι το κλιμακοστάσιο και να σταματίσω τις μετρήσεις μου εκεί (ώστε να μην χρειαστεί να μετρήσω το ανάπτυγμα της σκάλας)? Εννοείται οι πόρτες των διαμερισμάτων θα δειχθούν F30.

 

 

Επίσης στο κλιμακοστάσιο απαιτείται να μπεί πυροσβεστήρας PA6?

 

 

 

Ευχαριστώ

 

 

p.s. Είμαι Ηλεκτρολόγος και μου ξητήθηκε από τον ελέγχων μηχανικό συνυπογραφή με τον Αρχιτέκτονα. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν είναι καθόλου στον αέρα , αλλά θέλει καλό διάβασμα του ΠΔ 71 του '88 . Συγκεκριμένα :

Η Άμεση :

μετριέται εντός του περιγράμματος του κτιρίου και αγνοόντας εσωτερικούς τοίχους εκτός από αυτούς που ορίζουν πυροδιαμερίσμα (αν υπάρχουν) αλλά και σταθερά έπιπλα ή άλλα αντικείμενα (π.χ. γραμμές παραγωγής σε βιομηχανίες κτλ)

Η Πραγματική :

μετριέται από το πιο απομακρυσμένο σημείο όπου μπορεί να βρεθεί κάποιο άτομο (οπότε συμεριλαμβανομένου των ημιυπαιθρίων και εξωστών)

 

Έχε υπόψη σου πως αν διαβάσεις προσεκτικά το συγκεκριμένο ΠΔ , μπορείς να βρεις απίστευτα διαμάντια .

 

Εγώ θα έλεγα ότι θέλει καλλίτερο γράψιμο το εν λόγω ΠΔ φίλε iliekater, και παραθέτω τους σχετικούς ορισμούς:

α) Όδευση διαφυγής λέγεται μία συνεχής και χωρίς εμπόδια πορεία για τη διαφυγή από οποιοδήποτε σημείο ενός κτιρίου προς ένα ασφαλή, υπαίθριο συνήθως χώρο, σε περίπτωση πυρκαγιάς, (δηλαδή κι από το δώμα?)

β) <<Απροστάτευτη όδευση διαφυγής>> λέγεται το πρώτο τμήμα μιας όδευσης διαφυγής, που περιβάλλεται από δομικά στοιχεία χωρίς ειδικές απαιτήσεις πυραντίστασης και καταλήγει σ’ ένα χώρο σχετικά ή απόλυτα ασφαλή, (...που περιβάλλεται από δομικά στοιχεία)

γ) <<Πραγματική απόσταση απροστάτευτης όδευσης διαφυγής>> λέγεται το μήκος της πορείας που φυσιολογικά θα διανύσει ένα άτομο για να διαφύγει, σε περίπτωση πυρκαγιάς, από τυχόν σημείο ενός ορόφου μέχρι την πλησιέστερη έξοδο κινδύνου, (πού πήγε το...περιβάλλεται από δομικά στοιχεία).

 

Προφανώς και στους δύο ορισμούς (β & γ) μιλάει για την <<απροστάτευτη όδευση διαφυγής>>, στο β το δίνει σκέτο στο γ με ολίγη, και να θυμίσω τον ορισμό κατά ΓΟΚ του υπαίθριου χώρου για κτίρια ότι είναι ο χώρος που βρίσκεται πάνω από κλειστούς ή ημ/ριους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

α) Όδευση διαφυγής λέγεται μία συνεχής και χωρίς εμπόδια πορεία για τη διαφυγή από οποιοδήποτε σημείο ενός κτιρίου προς ένα ασφαλή, υπαίθριο συνήθως χώρο, σε περίπτωση πυρκαγιάς, (δηλαδή κι από το δώμα?)

 

Τελικά SIRADRAB, μπορεί ο υπαίθριος χώρος στο πέρας όδευσης διαφυγής να είναι το δώμα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι. Οι τελικές έξοδοι πρέπει να είναι στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και οπωσδήποτε μια εξ αυτών προς τον δρόμο. Ακόμα και να μην είναι κάπου σαφώς γραμμένο δεν μπορείς να οδηγήσεις τον πληθυσμό στο δώμα τη στιγμή που είναι πιθανό να καταρρεύσει η οικοδομή λόγω της πυρκαγιάς. Βέβαια δεν έχει συμβεί τέτοια κατάρρευση στην Ελλάδα αλλά ας φυλάμε τα ρούχα μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα

 

εχω στειλει ενα σχεδιο και η ερωτηση μου αφορα την παθητικη πυροπροστασια σε διαμερισμα πολυκατοικιας. τις οδευσεις διαφυγης ΑΒ και ΑΒΓ τις μετραμε και τις δυο απο σημεια του διαμερισματος μεχρι το πρωτο σκαλοπατι του κλιμακοστασιου ή αλλιως υπολογιζουμε την μια και αλλιως την αλλη?

 

δευτερη ερωτηση: στην περιπτωση που εχουμε μια διοροφη κατοικια με εσωτερικη σκαλα η αποσταση ΑΒ για τον πανω οροφο ξεκιναει παλι απο ενα τυχαιο σημειο του οροφου και καταληγει στην εισοδο/εξοδο της μεζονετας στον ισογειο ή καταληγει στην αρχη του εσωτερικου κλιμακοστασιου στον πανω οροφο?

ελπιζω να ειναι σαφη η διατυπωση των ερωτησεων μου.

ευχαριστω εκ των προτερων.

1ΟΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.