Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Δείχνω σε σκαρίφημα την περίπτωση που με απασχολεί στο συνημμένο.

Βρισκόμαστε εντός σχεδίου και έχουμε τις ιδιοκτησίες Α & Β,όπου Α=ΑΒΙΖΗΘ,Β=ΓΔΕΜ και υπάρχει και ένας διάδρομος ο οποίος ανήκει στον Β και χρησιμοποιείτο ως κοινή δίοδος ήδη από το 1946 και αυτό έγινε ώστε οι τότε ιδιοκτήτες να έχουν πρόσβαση στις οικίες τους που βρίσκονταν στο πίσω μέρος του οικοπέδου,ενώ μπροστά υπήρχαν ενοικιαζόμενα καταστήματα.

Ο σημερινός ιδιοκτήτης του Β και του διαδρόμου έχει κατεδαφίσει τα παλιά κτίσματα και προτίθεται να οικοδομήσει επί όλης της ιδιοκτησίας του (συμπεριλ. και του διαδρόμου).Μπορεί?Όπως φαίνεται έχουν πρόσωπο σε δημοτική οδό ενώ πλάγια και πίσω κάθε ιδιοκτησίας υπάρχουν ανεξάρτητα οικόπεδα που δεν έχουν σχέση με τα εν λόγω ούτε εξυπηρετούνται με οποιονδήποτε τρόπο από αυτά.

Αν έχετε κάποια ιδέα,θα με βοηθήσετε πολύ!

post-1276-13188723855_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί το είδατε το θέμα,δεν γνωρίζει κανείς?

Όπως ανέφερα σε συνφορουμίτη συνάδελφο,είμαι χρονικά κάπως πιεσμένος και από την άλλη δεν ξέρω πού να απευθυνθώ...

 

ΥΓ Σόρρυ αν γίνομαι πιεστικός!

Link to comment
Share on other sites

Ο Β δηλαδή σήμερα είναι ο μοναδικός κύριος του (ΓΔΕΜ), σωστά ?

Το οικόπεδο Α έχει σχέση με την χρήση της δουλείας ? Δηλ. η δουλεία συστάθηκε για να εξυπηρετεί και τον Α ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως υπάρχει σύσταση δουλείας (συμβολαιογραφική πράξη).

Έχει δικαίωμα κάποιος, μονομερώς, να την διαλύσει?

Νομίζω πως όχι, αλλά ένας νομικός σίγουρα θα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

κατά την σύσταση δουλείας διόδου ένα απο τα βασικότερα στοιχεία είναι το πλάτος της

σε παλαιότερες συμβολαιογραφικές πράξεις συνήθως το πλάτος ήταν 1,5μ

...χωρίς βέβαια να διευκρινίζεται και το 'μέσο' επικοινωνίας

νομίζω ότι πρέπει να συζητήσεις το θέμα με δικηγόρο

Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι γνωστό (χρήζει νομικής ερμηνείας ) το μέγιστο πλάτος της δουλείας διόδου;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως υπάρχει σύσταση δουλείας (συμβολαιογραφική πράξη).

Έχει δικαίωμα κάποιος, μονομερώς, να την διαλύσει?

Νομίζω πως όχι, αλλά ένας νομικός σίγουρα θα ξέρει.

 

Δυστυχώς και οι νομικοί δεν έχουν σαφή άποψη!

Αν όμως θεωρήσουμε ότι η δουλεία δεν μπορεί να πειραχθεί,τότε ο Β παραμένει "όμηρος" του Α και θα μπορέσει να οικοδομήσει επί της ιδιοκτησίας του μόνο όταν ο Α προβεί σε κατεδάφιση των κτισμάτων επί της ιδιοκτησίας του.Τη στιγμή μάλιστα που το οικόπεδο του δεν είναι τυφλό αλλά έχει πρόσωπο σε δημοτική οδό και άρα δεν εξαρτάται απόλυτα από τον Β η πρόσβαση στο πίσω μέρος όπου είναι η οικία του...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παραστήσω τον νομικό, έχω την αντίληψη οτι αν η υπόθεση φτάσει στα δικαστήρια και εφόσον το δεσπόζον έχει πρόσωπο ούτως ή άλλως σε ήδη διανοιγμένη δημοτική οδό, δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη παραχώρησης δουλείας διόδου εις βάρος του δουλεύοντος πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Thanks qmd, κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ.

Ωστόσο,υπάρχει κάποιο νομοθέτημα ή δεδικασμένο στο οποίο θα μπορούσαμε να βασίσουμε τον εύλογο συλλογισμό μας?Οι δικαστές πού θα στηριχθούν για να το αποφασίσουν αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.